ثبت بیش از 20 اقامتگاه بوم گردی در مناطق گردشگری کرمان

توسط

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان گفت: در راستای توسعه گردشگری پایدار بیش از 20 اقامت گاه بوم گردی در کرمان ثبت شد.

محمد جهانشاهی با اعلام این خبر افزود: پروژه راه اندازی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در راستای توسعه گردشگری پایدار، اشتغال زایی و بهره برداری بیشتر از مناطق روستایی از سال 94 آغاز شده است. این پروژه در زمستان 93 و در حاشیه غربی بیابان لوت و روستای شفیع آباد شهداد کلید خورد، که در بعد اقتصادی طی ایام نوروز بیش از 350 میلیون ریال انواع خدمات گردشگری شامل اقامت، پذیرایی، حمل و نقل و خرید صنایع دستی از طریق این اقامت گاه ها به گردشگران فروخته شد. بخش اعظم این خدمات از طریق تورهای گردشگری و توسط دفاتر خدمات مسافرتی استان و کشور خریداری شد.

وی با اشاره به اینکه در دو ماه اول سال جاری بیش از 15 اقامت گاه بوم گردی در مناطق گردشگری به خصوص روستاهای گردشگری ثبت شده است، اظهار داشت: تا قبل از آغاز سفرهای تابستانه تلاش خواهد شد که در بیشتر مناطق روستایی و مقاصد گردشگری حداقل یک باب اقامت گاه بوم گردی ایجاد شود. آموزش، نظارت بر کیفیت خدمات، حفظ محیط زیست، منابع طبیعی و نیز ارزش نهادن به فرهنگ و اصالت بومی مناطق از اصول مهمی است که در راه اندازی این اقامتگاه ها مورد تاکید قرار دارد.

وی به روستاهایی که از این پروژه بهره می برند، اشاره و اضافه کرد: منطقه تکاب شهداد، راین، ساردوئیه، ریگان، بندر هنزا، میمند و… از جمله این روستاها می باشد. جهانشاهی با بیان اینکه این واحدها دارای نرخ مصوب برای خدمات می باشند افزود: با هماهنگی های صورت گرفته  و طی یک تفاهم نامه تسهیلات ارزان قیمت از طریق صندوق کارآفرین مهر به این واحدها پرداخت می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: روند رو به رشد بوم‌گردی در ایران و استقبال گردشگران داخلی و خارجی از اقامتگاه های بومی می طلبد این مسیر تجربه شده جهانی مورد توجه بیشتر قرار گیرد تا هم گردشگران سفر با کیفیت تری داشته باشند هم جوامع محلی از این ظرفیت بهره بیشتری برده و ارزش های محیطی، فرهنگی و بومی نیز بهتر حفاظت شود.

منبع: میراث آریا

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید