چگونه هیچهایک کنیم؟

توسط

هیچهایک یا رایگان سواری در واقع نوعی از حمل و نقل است که در آن مسافر بدون پرداخت هزینه از محلی به محل دیگر جا به جا می شود. ممکن است این سفر کوتاه باشد، برای مثال از خانه تا محل کار و یا ممکن است سفری دور و دراز باشد، از استانی به استان دیگر یا حتی از کشوری به کشور دیگر!

تعریف هیچهایک

اگر بخواهیم خیلی ساده هیچهایک را تعریف کنیم باید چنین بگوییم: ”کوله پشتی را بردار و به دل جاده بزن!” بالاخره راننده ای پیدا می شود که دلش بخواهد با یک شخص تازه همسفر شود، داستان هایش را بشنود و یا داستان های خود را برای او بگوید.

هیچهایک در فرهنگ لغت انگلیسی نیز چنین تعریف شده است:
“travel by getting free lifts in passing vehicles”
ترجمه: سفر کردن با سواریِ رایگان گرفتن از وسایل نقلیه

روند کلی ماجرا به این صورت است که فردی که قصد رایگان سواری را دارد باید با یک حالت (ژِست) خاص کنار خیابان بایستد. به این ترتیب راننده متوجه می شود که شخص قصد پرداخت هزینه ندارد و می خواهد هیچهایک کند. این حالت خاص در کشور ها و فرهنگ های مختلف ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در آمریکای شمالی یک ژست معمولی هست که به ماشین عبوری انگشت شست را نشان می دهند و ماشین هم می ایستد و مسافر را سوار می کند. در بخش های دیگر جهان نیز این روش شایع است که بصورت معمولی می ایستند و انگشت شست را به سمت مقصد اشاره می کنند و همزمان دست دیگر را به سمت پایین تکان می دهند. البته بهتر است یک نوشته نیز که نام شهر مقصد بر روی آن نوشته شده است به راننده نشان داده شود تا اگر مقصد راننده متفاوت بود از حرکت نایستد.

چرا هیچهایک؟

هیچ هایک یک بازی دو سر برد است. فایده ی آن برای هیچهایکر این است که هزینه ای پرداخت نمی کند، سوار اتوموبیل ها یا وسایل نقلیه ای مثل تریلی و کامیون می شود که شاید قبلا بودن در آن ها را تجربه نکرده و همیشه تجربه ی چیزهای جدید حس دلنیشنی دارد و برای شخصی که یک هیچ هایکر را سوار می کند اگر اندکی طبیعت دوست باشد، از حمل و نقل وسیله ی تک سرنشین خود جلوگیری می کند، از تنهایی در می آید و سرگرم می شود. همینطور هر دو طرف این بازی دوستان جدیدی در سراسر کشور پیدا می کنند، مناطق و نکات جالب شهر و زادگاه شان را به یک دیگر معرفی می کنند و شاید علاوه بر سفر مجانی، سرپناه و اقامتگاه مجانی هم نصیب هیچ هایکر شود!

آشنایی با ترفندهای هیچهایک

قبل از هیچهایک کردن

– برای یک پیاده روی طولانی آماده شوید چرا که ممکن است برای مدت طولانی کسی حاضر نشود شما را سوار کند. در این صورت بهتر است نم نم به سمت مقصدتان راهی شوید.
– همیشه نقشه ی جایی که در آن قرار دارید یا می خواهید بروید به همراه داشته باشید. داشتن نقشه در موبایل یا به صورت کاغذی به شما کمک می کند که نزدیک ترین و بهترین راه را بیابید و مکان های جالب اطراف تان را بشناسید.
– اگر به یک سفر طولانی می خواهید بروید بهتر است آب و غذا به مقدار کافی با خودتان حمل کنید.
– قبل از راهی شدن از جای خواب خود مطمئن شوید. اگر می توانید با یک هاستل یا یک مسافر خانه هماهنگ کنید. اگر به جایی کاملا غریب می خواهید بروید بهتر است یک کیسه خواب یا چادر کوچک به همراه خود ببرید.
– قاشق و چنگال، چاقوی جیبی، چراغ قوه، کلاه، کرم ضد آفتاب، دستمال و … با خود حمل کنید. وزن زیادی ندارند ولی خیلی وقت ها به دردتان خواهند خورد.

هنگام هیچهایک کردن

– در یک جای مناسب بایستید. جایی که راننده بتواند از فاصله دور شما را ببینید و زمانی برای فکر کردن و تصمیم گرفتن داشته باشد تا شما را سوار کند یا نه. همچنین جایی قرار بگیرید که راننده ها بتوانند به آسانی و در شرایطی امن به کنار جاده بیایند و برای شما توقف کنند.
– سعی نکنید در مرکز شهر سواریِ رایگان بگیرید. در مرکز شهر از حمل و نقل عمومی استفاده کنید و وقتی که به حاشیه شهر و خروجی های شهر رسیدید، آن وقت برای یک ماشین سواری بدون هزینه تلاش کنید.
– بهترین جا برای رایگان سواری، عوارضی ها، پارکینگ ها و محل های اقامت در بزرگراه ها و آزادراه ها است. به کنار کامیون ها و ماشین های پارک شده بروید. با راننده ها صحبت کنید و هدف و قصد خود را به آن ها بگویید.
– در جایگاه های سوخت احتمال خیلی زیادی دارد که بتواننید یک سواری مفت و مجانی گیر بیاورید.
– پرسیدن و سوال کردن کسی را نمی کشد! اگر مردم ببینند که شما در حال تلاش برای ارتباط با آن ها هستید و کمی هم به زبان محلی آن ها سخن بگویید حتما شما را راهنمایی خواهند کرد.
– اگر می خواهید به رایگان سواری بگیرید بهتر است نایستید و به سمت مقصدتان قدم بزنید.
– ماشین های تک سرنشینی که راننده ی آن ها مرد است، بیشترین احتمال را دارد که شما را سوار کنند. وقت خود را تلف نکنید تا سوار ماشین یک خانم بشوید. این کار تقریبا غیرممکن است!
– در شب از لباس های براق و روشن استفاده کنید تا رانندگان بتوانند به خوبی شما را ببینند.
– اجازه دهید راننده ها چهره ی شما را ببینند. از عینک آفتابی استفاده نکنید و با چهره ای بشاش و مودب با آن ها ارتباط چشمی برقرار کنید.
– یک کاغذ بزرگ در حالی که مقصدتان به صورت خوانا روی آن نوشته شده باشد بسیار می تواند به شما کمک کند تا هر چه سریع تر سوار شوید.
– اگر برای مدتی طولانی است که منتظر سواری هستید اما همه ماشین ها به سمتی غیر از مقصد شما می روند، شاید بهتر باشد با یکی از آن ها به جایی دور تر بروید تا راحت تر بتوانید از آن جا به سمت مقصدتان رهسپار شوید.
– در کشورهای پیشرفته سایت هایی هستند که برای ارتباط هیچهایکر ها و راننده ها ساخته شده اند. اگر به یک کشور دیگر هیچهایک می کنید این سایت ها را با جست و جو پیدا کنید و از آن ها استفاده کنید. در میان سایت های فارسی نمونه ی خوب و با کیفیتی دیده نمی شود.

امنیت در هیچهایک کردن

– اگر با مشاهده راننده حس بدی به شما دست داد، سوار نشوید. می توانید یک مقصد پرت و دور را به دورغ بگویید تا از اصرار راننده راحت شوید.
– سعی کنید با یک یا دو دوست هیچ هایک کنید.
– اگر می توانید قبل از سوار شدن از ماشین عکس بگیرید و آن را برای دوستی ارسال کنید.
– ماشینی را انتخاب کنید که تنها یک سرنشین یعنی راننده دارد یا نهایتا ماشینی که یک زوج در آن حضور داشته باشند. از سوار شدن به ماشین هایی که یک یا چند مرد در صندلی عقب آن ها نشسته اند خودداری کنید.
– سعی کنید صندلی جلو و کنار راننده بنشینید. اگر خواستید صندلی عقب سوار شوید، از خاموش بودن قفل کودک درب، قبل از بستن آن اطمینان حاصل کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید