هزینه و کارهای لازم برای صعود به اورست

توسط

صعود به اورست، نشان دهنده نهایت چالش برای یک کوهنورد است و معمولا تنها یک بار توسط یک کوهنورد خبره و حرفه ای پیموده می شود، هرچند که امروزه، اگر برای کوهنوردان کم تجربه تر که می دانند چطور می شود یک برنامه اعزام به اورست را خریداری کرد، صعود به کمک راهنمایان حرفه ای و شرپاها امکان پذیر است.

کوه اورست، در هیمالیا (در مرز نپال و چین) بلندترین کوه دنیا است. این کوه عظیم 8.848 متر ارتفاع دارد.

مراحل زیر نحوه ثبت نام و خرید مجوز برای اعزام به اورست است.

1. انتخاب مسیر صعود به اورست

شما هم می توانید از مسیر تبت صعود کنید، هم از مسیر نپال. مسیر صعود از سمت تبت در سال 1924 توسط مالوری و اروین گشایش شد. این مسیر کمی ارزان تر از مسیر نپال و فرصتی مناسب برای شناخت فرهنگ های گوناگون تبتی است. مسیر صعود نپال (سمت جنوبی)، مسیر صعود ادموند هیلاری و تنزینگ نورگای بود که برای اولین بار در سال 1953 از این مسیر صعود کردند. این مسیر درجه حرارت گرمتری دارد و کمتر باد می وزد.

2. جمع آوری هزینه های صعود

اعزام به اورست یک مسوولیت پرخرج است. هزینه این سفر می تواند بین 20 هزار دلار تا 45 هزار دلار خرج بردارد. ضمن اینکه به نسبت مسیر انتخاب شده و خدمات گنجانده شده، پر هزینه است. هزینه برای یک سرویس کامل سفر به کوه اورست از مسیر نپال، تقریبا 30 هزار دلار تمام می شود. سرویس کامل سفر شامل یک لیست خدمات از قبیل غذا، چادر، تجهیزات، هزینه مجوز، حمل و نقل تجهیزات به کمپ اصلی، به اضافه یک راهنمای بسیار با تجربه است. همچنین یک «شرپای شخصی» کسی که به آماده سازی غذا، صعود و حمل و نقل تجهیزات کمک خواهد کرد که البته استخدام این شرپا هزینه ای اضافه بالغ بر 6 هزار دلار را در بر دارد. یک صعود عمومی از سمت نپال به طور تقریبی 18 هزار دلار هزینه دارد. این هزینه شامل غذا و هزینه خدمات در ارتفاع بالا یا چادر را شامل نمی شود.

مطالعه دقیق قیمت ها به تفکیک به شدت پیش از خرید یک اعزام توصیه می شود. هزینه صعود از سمت تبت ارزان تر است. تقریبا 28 هزار دلار برای صعود با سرویس کامل تمام می شود که شامل یک راهنمای با تجربه، سازمان دهنده صعود، وعده های غذایی، تجهیزات حمل و نقل، تجهیزات اضطراری از قبیل اکسیژن، تجهیزات گروه و چادر است. اگر بخواهید یک شرپای شخصی استخدام کنید باید 7 هزار دلار دیگر بپردازید. هزینه برای پکیج صعود عمومی از سمت تبت تقریبا 9 هزار دلار است. این هزینه شامل چادر، وعده غذایی، خدمات در ارتفاع بالا و راهنما نمی شود.

3. انتخاب شرکت اعزام کننده

شرکت های مختلفی برای اعزام به اورست فعالیت دارند که انواع خدمات را به خوبی یک کوهنورد حرفه ای و راهنمای باتجربه ارائه می دهند.

4. معاینه پزشکی کامل قبل از سفر

حتی کوهنوردان خبره و حرفه ای باید در شرایط جسمی خوبی باشند و قبل از سفر باید برای رفتن به چنین طبیعتی آمادگی صعود داشته باشند.

5. اطمینان از اعتبار گذرنامه

ویزا برای ورود به کاتماندو را می توان در فرودگاه کاتماندو خریداری و تهیه کرد.

6. ثبت درخواست اعزام و مجوز صعود

درخواست سفر مقررات زیادی دارد و زمان می برد. این زمان برای اثبات بیمه سفر، فرم پزشکی و صدور مجوز است. حتی کوهنوردان حرفه ای باید شرپای شخصی و اکسیژن را از پیش سفارش دهند. در صورت تمایل همه پرداخت ها باید پیش از سفر انجام شده و همه سفارش ها و پرداخت ها در فرم درخواست ذکر شده باشد.

7. بستن بار سفر

شما مجوز پزشک تان را برای این سفر دارید؛ این به این معنی است که آماده سفری هیجان انگیز هستید.

8. تمرین و آموزش

این سفر به طرز باورنکردنی یک چالش جسمی و ذهنی است. کوهنوردان حرفه ای توصیه می کنند که افراد مشتاق یک دوره آموزشی 30 روزه را پشت سر بگذارند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید