چگونه فردی اجتماعی و خوش مشرب باشیم؟

توسط

می توانیم اجتماعی بودن را اینگونه تفسیر کنیم: کسی که در اجتماع و در دید مردم و بیشتر خارج از خانه است. چرا که بسیاری از کسانی که خیلی اجتماعی نیستند وقت خود را بیش از حد معمول در خانه به تنهایی سپری میکنند و این باعث افزایش خجالت و کمرویی آن ها می شود. بنابراین اجتماعی بودن یعنی نشان دادن خودتان به جای مخفی شدن. راهکارهای زیادی وجود دارند که می توانید برای اجتماعی شدن اتخاذ کنید. در ادامه مقاله تعدادی از بهترین آن ها برای کمک به شما ارائه شده است.

آهسته و پیوسته پیش بروید
تا حالا این لطیفه را شنیده اید: چگونه یک فیل را بخوریم؟ جواب: لقمه لقمه. این روش برای اینکه تبدیل به فردی اجتماعی و خوش مشرب شوید بسیار کارآمد است.

وقتی که به خاطر نداشتن  دوست خوب در زندگی خود ناامید و ناراحت شدید، زمان آن رسیده که برای اصلاح خودتان تلاش کنید و به آن شخصیت اجتماعی که همیشه آرزو داشتید تبدیل شوید. متاسفانه روانشناسی در این مورد چندان کارایی ندارد و شما به یک باره کاملا تغییر نمی کنید.

واقعیت این است که تغییرات اساسی برای اجتماعی شدن شما زمانی اتفاق می افتد که یک سری مراحل برای خود در نظر بگیرید واین مراحل را به تدریج طی کنید. برای مثال شما می توانید با طرح سوال در جمع شروع کنید و وقتی که توانستید این کار را راحت انجام دهید گام بعدی را بردارید و به ارائه نظراتتان در جمع بپردازید.

با اقدامات به موقع شما سرانجام تبدیل به فردی اجتماعی می شوید. لازم است این نکته را بدانید که این روند تدریجی زمانی نتیجه می دهد که  پیوسته آن را دنبال کنید.

انتظارات خود را پایین بیاورید
یک ویژگی که بیشتر افراد کمرو دارند این است که برای خودشان معیارهای عالی در نظر می گیرند. آنها از خودشان انتظار دارند که در برداشت اول عالی به نظر برسند وهمه دوستشان بدارند و فکر می کنند که اگر چنین نشود فاجعه است.

حتی افرادی با توانایی های ارتباطی فوق العاده نیز نمی توانند به چنین معیار ایده الی دست پیدا کنند. افراد خجالتی با تحمیل چنین معیارهایی به خود، خویشتن را آزار می دهند.

به همین دلیل بهترین کاری که می توانید برای اجتماعی شدن انجام دهید این است که توقع تان را پایین بیاورید. اگر معیارتان برای موفقیت این است که همه دوستتان داشته باشند نمی توانید پیشرفت کنید. اما اگر معیارتان این است که بتوانید سر صحبت را با افراد جدید باز کنید قطعا پیشرفت خواهید کرد.

نکته مهمی که باید بدانید این است که نباید خیلی از خودتان انتظار داشته باشید. شما انسانید میتوانید با بعضی افراد ارتباط خوبی برقرار میکنید و با برخی دیگر نه و این  قابل قبول است. آن را قبول کنید و به زندگی خود ادامه دهید.

گفتگوهای ذهنی خود را مدیریت کنید
یک سوال: چگونه یک شخص معیار بالایی برای اجتماعی بودن برای خود در نظر می گیرد؟
پاسخ این است که او این کار را در گفتگوی ذهنی با خود انجام می دهد. او در گفتگو با خود میگوید من باید این شخص را تحت تاثیر قرار دهم، آن ها باید من را دوست بدارند و خیلی چیزهای دیگر.

در میان افرادی که خیلی اجتماعی نیستند آن هایی که به گفتگو ذهنی  با خودشان می پردازند نسبت به کسانی که معیارهای سطح بالا و غیر واقعی برای خود در نظر می گیرند راهکارهای ناکارآمد تری برای اجتماعی شدن اتخاذ می کنند. اگر گفتگوهای ذهنی آنها را تجزیه و تحلیل کنید می بینید که پر از افکار غیر منطقی و بیهوده است.

بنابراین برای اجتماعی شدن گام بزرگ، مدیریت گفتگو با خویشتن است. یعنی چیزهای غیرواقعی، ناکارآمد واحمقانه ای را که به خود میگویید مشخص کنید و آنها را اصلاح کنید.

از آنجایی که با روشی اصولی این کار را انجام می دهید نه تنها عادت گفتگوی درونی شما تغییر می کند بلکه باورهای اولیه شما نیز تغییر خواهد کرد. این به شما کمک می کند که اعتماد به نفس پیدا کنید و با افراد دیگر راحت تر ارتباط برقرار کنید.

هرچه که فردی اجتماعی تر می شوید مهارت های ارتباط با مردم نیز در شما تقویت می شود. این باعث می شود که شما باز هم اجتماعی تر شوید و در یک چرخه مثبت قرار بگیرید که به تقویت زندگی اجتماعی شما منجر می شود. و بهترین قسمت این سفر این است که در آن محدودیتی ندارید.

مترجم: زهرا شریعتی

10 نظر
 1. گیسو سیاه 12 سال قبل
  پاسخ

  ممنون از حضورت…

 2. ابوذر 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام من هم از آشنایی تون خوشحالم اگر ممکنه وبلاگ ما را در قسمت پیوند هاتون قرار بدین ممنون فیروزی

 3. لیلا 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام. ممنون از حضورتون. شاد و پیروز باشید.

 4. ندا 12 سال قبل
  پاسخ

  من یه وقتایی خیلی کم رو میشم مخصوصا تو جمع اشنایان!! تو جمع دوستان و غریبه ها اغلب مشکلی ندارم.

 5. ابوذر 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام اقا میثم خوبی؟ چه خبر؟
  لینکت را اصلاح کردم فکر کنم درست شده باشه
  ضمنا اگر برنامه کوهنوردی داشتی و عمومی بود اگر ممکن بود خبر بده من هم بیام کوهوردی را دوست دارم ولی اینجا تیمی نیست یا اگر هست بین خودشون خصوصیه ضمنا من فقط هزار مسجد را با دوستان رفتم از سمت رودخانه بابارمضان و نیمه کوهنورد هستیم. ممنون

 6. ابوذر 12 سال قبل
  پاسخ

  هوای امروز جمعه هم درگز ابریه ولی نبارید البته سمت هزار مسجد بارید ممنون تشریف بیارید در خدمتیم؟ راستی مجردی یا متاهل؟ بیشتر در ارتباط باشیم. راستی با اسمم خطا داد اسم وبلاگ را گذاشتم

 7. مریم 11 سال قبل
  پاسخ

  جالب بود

 8. مینا 11 سال قبل
  پاسخ

  ممنون متن خوبیه حتما از بعضیهاش استفاده میکنم. آخه عالم بدون عمل نمی خوام باشم.

 9. هاجر 11 سال قبل
  پاسخ

  مرسی

 10. مینا 11 سال قبل
  پاسخ

  ممنون

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید