پروانه کاظمی به قله ماکالو صعود کرد

توسط

کوه ماکالو توسط پروانه کاظمی به عنوان اولین بانوی کوهنورد ایرانی صعود شد.

به گزارش وب سایت پلنگ برفی؛ پروانه کاظمی کوهنورد ایرانی صبح امروز قله 8462 متری ماکالو معروف به هیالوی سیاه واقع در مرز چین و نپال را صعود کرد.

حدود ساعت 8 صبح امروز 23 اردیبهشت ماه (12 می 2016) و 7 صبح به زمان محلی، پروانه کاظمی از روی کوه ماکالو با تماس تلفنی موفقیت خود را اطلاع داد.

هم چنین، وب سایت خانم پروانه کاظمی نیز این خبر را بر روی سایت ایشان مخابره کرد: «ساعت 8 صبح امروز خانم پروانه کاظمی بر فراز کوه ماکالو پرچم ایران را به اهتزاز در آورد.»

ماکالو (8462 متر) کوهی منفرد واقع در 22 کیلومتری شرق کوه اورست است و شکلی شبیه به یک هرم چهار وجهی دارد. به عنوان یکی از سخت ترین کوه های هشت هزار متری هیمالیا برای صعود، مطرح شده و دلیل آن شیب بسیار زیاد و تیغه های تیز خط الراس آن است.

کوه ماکالو همراه با قلل اورست و لهوتسه در منطقه هیمالیای «خومبو روالینگ» قرار دارد. هیمالیای خومبو به وسیله رودخانه آرون از هیمالیای «کانچن چونگا» جدا گشته است، که از شمال به جنوب هیمالیا در جریان است و به وسیله رودخانه «دودوکسی» که از یخچال های هیمالیای خومبو سرچشمه می گیرد از هیمالیای روالینگ جدا می شود. این خط الراس در طول مرز نپال و تبت از غرب به شرق و از قلل چوآیو، پوموری، اورست و سپس گردنه جنوبی اورست به سمت قله لوتسه امتداد می یابد و در نهایت به شرق و قله ماکالو کشیده می شود.

کوه ماکالو توسط پروانه کاظمی به عنوان اولین بانوی کوهنورد ایرانی صعود شد.
کوه ماکالو توسط پروانه کاظمی به عنوان اولین بانوی کوهنورد ایرانی صعود شد.

در بهار 1380 هفت تن از اعضای تیم 16 نفره ملی کوهنوردی ایران موفق به صعود قله ماکالو شدند. رضا زارعی در وبلاگ خود “کوه قاف” اعتراف نمود که تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی در سال 1380 هیچگاه به قله نرسیده است: “… در صعود سال 80 زمانی که در هوایی بسته و همراه با بوران به انتهای برج قله (قله فرعی رسیدم) به خیال آنکه آن مکان انتهای مسیر قله است با شنیدن فریادهای آقای افلاکی که بدلیل خطرناک بودن مسیر مرا به بازگشت فراخوانده بود به پائین بازگشتم. اینک با افتخار عنوان می کنم من تنها تا قله فرعی ماکالو صعود کرده ام.

عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی در تاریخ 4 اردیبهشت 92 این قله را فتح کرد. و اینک با صعود خانم پروانه کاظمی افتخار دیگری نصیب کوهنوردان ایرانی شد.

این موفقیت را به خانم پروانه کاظمی و خانواده گرامی ایشان و همچنین به جامعه کوهنوردی ایران تبریک عرض می کنم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید