هیدراسیون چیست؟

توسط

هیدراسیون زمانی اتفاق می افتد که بیشتر از میزان حد طبیعی که بدن لازم دارد، مایعات مصرف می کنید یا از دست می دهید و بدن شما آب و سایر مایعات کافی برای انجام عملکردهای طبیعی خود را ندارد.

آب ماده ای ضروی است که بخش اصلی تمام سلول ها و بافت ها را در بدن تشکیل می دهد و به همین دلیل، هیدراسیون بسیار اهمیت دارد. ما آب می نوشیم تا مایعات از دست رفته بدن را جبران کنیم. در تابستان، مایعات بیشتری از دست می دهیم و جایگزین کردن این مایعات بسیار ضروریست، زیرا از دست دادن مقدار زیادی آب از بدن می تواند به بدن آسیب زده و حتی منجر به مرگ شود؛ و مصرف آب می تواند به کاهش وزن کمک بسیاری کند.

هیدراسیون چیست؟ معنی هیدراسیون چیست؟

چه اندازه باید آب بنوشیم تا بدن دچار کم آبی نشود؟ این ایده که ما باید روزانه هشت لیوان آب بنوشیم پشتوانه ی علمی ندارد، زیرا میزان نیاز به آب برای هر کس متفاوت است و بستگی به محیط زندگی، رژیم غذایی، سطح فعالیت، دارو هایی که مصرف می کنید، شدت تعریق، سن و سایر فاکتور ها دارد. اما بیشتر افراد به اندازه کافی آب نمی نوشند و بدن شان تا حدودی کم آب است. این وضعیت هم از نظر جسمی و هم از جنبه ی روانی بد است. ضمنا برخی از مطالعات نشان داده اند که هیدراسیون بدن در چربی سوزی نیز نقش دارد. آیا این مسئله واقعا درست است؟

آیا آب رسانی خوب به بدن باعث کاهش وزن می شود؟

آزمایشاتی که روی موش ها صورت گرفته نشان می دهد هیدراسیون به کنترل وزن کمک می کند. ضمنا چند مطالعه ی دیگر که روی انسان ها انجام شده از این ایده پشتیباتی کرده است. نوشیدن آب بیشتر چگونه می تواند منجر به چربی سوزی بیشتر شود؟ هیدراسیون بدن از دو راه بر کنترل وزن و چربی سوزی اثر می گذارد: اول اینکه اشتها را کاهش می دهد و دوم اینکه میزان چربی سوزی را افزایش می دهد.

اولین مکانیسمی که هیدراسیون را در کنترل وزن موثر می کند این است که طبق یافته ها بیشتر افراد گرسنگی را با تشنگی اشتباه می گیرند. به عبارتی دیگر، شما به آشپزخانه می روید تا یک خوراکی بخورید در حالی که بدن شما در واقع نیاز به آب دارد نه غذا. شما تفاوت این دو نیاز را نمی توانید تشخیص دهید و در نهایت به جای اینکه آب بنوشید، چیزی می خورید؛ بنابراین دهیدارته بودن بدن باعث می شود کالری اضافی دریافت کنید. سیگنال هایی که بدن به هنگام گرسنگی و تشنگی ارسال می کند با هم شبیه اند و تشخیص این دو احساس از هم گیج کننده است. شما ممکن است احساس کنید خسته هستید و ضعف دارید و یا پریشان و خواب آلودید و همه ی این احساسات را به عنوان گرسنگی تفسیر نمایید، که احتمالا به این دلیل است که احساس می کنید قند خون تان افت کرده و باید چیزی بخورید. در واقع شما در حال تجربه ی علائم دهیدراسیون یا کم آبی بدن هستید.

نوشیدن آب از راه دیگری نیز باعث کاهش دریافت کالری می شود: آب، فضای معده را اشغال می کند. وقتی شما مایعات زیاد می نوشید، شکم تان حجیم می شود تا به شما موقتا احساس سیری بدهد. البته طبق یافته ها، مایعات غلیظ تری مانند اسموتی ها، نسبت به مایعات رقیق تر و ساده تری، چون آب، بیشتر می توانند اشتها را کاهش بدهند.

تاثیر هیدراسیون بر کاهش وزن!

هیدراسیون بدن از راه دیگری نیز می تواند به لاغری تان کمک کند و آن افزایش چربی سوزی است. نوشیدن آب واقعا چگونه می تواند باعث چربی سوزی شود؟ مکانیسم دقیق این مسئله هنوز معلوم نیست، اما مطالعات نشان داده اند وقتی سلول ها مایعات جذب می کنند و متورم می شوند، حساسیت به انسولین بیشتر می شود. وقتی شما مایعات می نوشید، سلول ها متورم شده و حساسیت تان به انسولین تقویت می شود و ضمنا لیپولیز یا همان تجزیه ی چربی افزایش می یابد. سایر مطالعات نشان داده اند آب رسانی بیشتر به بدن بر عملکرد میتوکندری ها نیز اثر می گذارد و در نتیجه، متابولیسم افزایش یافته و چربی سوزی بیشتر صورت می گیرد. مطالعه ای دریافته است نوشیدن آب سرد، سرعت متابولیسم در زمان استراحت را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد. تئوری پشت این مسئله این است که بدن مجبور است انرژی بیشتری برای گرم کردن این آب صرف کند.

هنوز هم مکانیسم های دیگری وجود دارد که آب رسانی به بدن به کنترل وزن کمک می کند. اما بیشتر پژوهش هایی که نشان داده اند نوشیدن آب بیشتر به چربی سوزی کمک می کند، روی حیوانات انجام شده است. اما مطالعه ای که در نشریه ی سالیانه ی Familiy Medicine منتشر شده، اطلاعات جمع آوری شده از پژوهشی بزرگ را مورد بررسی قرار داد و دریافت میان هیدراسیون و شاخص توده بدنی ارتباط وجود دارد. در میان افراد مورد آزمایش، آن هایی که ادرارشان غلیظ تر بود و بدن شان کم آب تر بود، بیشتر در معرض اضافه وزن قرار داشتند. این ارتباط حتی بعد از اینکه محققان سایر فاکتور های موثر در احتمال چاقی را بررسی کردند نیز وجود داشت.

هرچند این مطالعه نشان نداد هیدراسیون سبب افزایش وزن بدن یا چربی بدن می شود، اما یافته های این مطالعه در ترکیب با سایر مطالعاتی که مکانیسم های مرتبط را نشان داده اند، مشخص می کند نوشیدن آب بیشتر می تواند به چربی سوزی کمک کند. به هر حال در این مسئله که نوشیدن آب و مایعات مهم است تردیدی وجود ندارد، مخصوصا برای افرادی که ورزش و فعالیت دارند. حتی کم آبی خفیف به اندازه ی ۲ درصد هم می تواند عملکرد ورزشی را ضعیف کرده و ورزش کردن را سخت تر کند. ۲ درصد کم آبی، اولین مرحله ی شروع احساس تشنگی است. پژوهش ها نیز نشان می دهند کم آبی خفیف می تواند ظرفیت هوازی را کاهش داده و استقامت را پایین بیاورد. وقتی شما مایعات کافی در بدن خود دارید، ورزش کردن برای تان راحت تر خواهد بود.

اگر نمی دانید آیا آب کافی می نوشید یا خیر، به رنگ ادرارتان دقت کنید. اگر بدن تان خوب هیدراته باشد، ادرارتان نباید تیره تر از زرد بسیار روشن باشد. اگر ادرارتان زرد روشن نیست پس باید بیشتر آب بنوشید.

کلام پایانی

حالا که دلیل دیگری برای آب نوشیدن پیدا کرده اید و سعی در لاغر شدن هم دارید، پس به آب نوشیدن بیشتر اهمیت بدهید. البته واضح است که نوشیدن آب بیشتر برای کنترل وزن کافی نیست و شما به تغذیه ی خوب و مناسب، ورزش و خواب کافی و مدیریت استرس نیاز دارید. پس فراموش نکنید که هیدراته نگه داشتن بدن برای تمام عملکرد های بدن تان در زندگی لازم است تا مغزتان هوشیار بماند و خلاق تر باشید؛ بنابراین نوشیدن آب کافی را تبدیل به عادت کنید تا هم احساس بهتری داشته باشید و هم در تمام جنبه های زندگی تان بهتر نتیجه بگیرید.

برچسب ها :

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید