«ریگ بلند» کجاست؟

توسط

کویر «ریگ بلند» و کویر مرنجاب جاذبه هایی طبیعی با چشم اندازی بی نظیر در شهرستان آران و بیدگل واقع شده اند.

جغرافیای گردشگری در سال های گذشته تغییر کرده به طوری که تا چند سال پیش بیشتر افراد مناطق جنگلی و ساحلی را برای سفر انتخاب می کردند، اما اخیرا سفر به کویر نیز به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل شده است. یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری در مرکز ایران منطقه کویری«ریگ بلند» آران و بیدگل است که در مجاورت دریاچه نمک قرار دارد.

ریگ بلند نامی است که به مجموعه ای از تپه های ماسه ای بلند داده اند. این تپه ها در فاصله چهار کیلومتری از کارونسرای مرنجاب قرار گرفته اند و به عنوان دیدنی های آران و بیدگل شناخته می شوند. با ارتفاع ۹۰ متر در بلندترین نقطه، این تپه ها از دیگر تپه های مناطق اطراف مرتفع تر هستند و می توان آن ها را از فاصله دور نیز دید. به همین دلیل نیز نام ریگ بلند را بر این مجموعه گذاشته اند.

نوع تپه های این منطقه از ماسه تثبیت شده است و در طول سال متحمل جابجایی چندانی نمی شوند.

از جمله پوشش گیاهی منطقه ریگ بلند می توان به گیاهان ماسه پسندی مانند اسکنبیل، نتر، نسی و دم گاوی اشاره کرد. همچنین جانوران و حشراتی مانند انواع عقرب، مار جعفری، شتر مار، لاسرتای مرنجابی، بزمجه بیابانی، خرگوش شرقی، گربه شنی، روباه شنی، شاهین، سارگپه بیابانی، جرد و پامسواکی در این منطقه رویت شده اند.

جزیره سرگردان و قلعه مرنجاب در منطقه ریگ بلند واقع شده اند و بر جاذبه های آن افزوده اند. منطقه ریگ بلند در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، چراکه به لحاظ زیبایی و ارتفاع در ایران بی نظیر است و هر سال در ایام پیکِ گردشگری گردشگران زیادی از ریگ بلند بازدید کرده، به طوری که سالانه بیش از ۲.۵ میلیون نفر از این ناحیه دیدن می کنند.

گیتِ ورودی منطقه کویر و دوربین ها تمام ترددها و پلاک خودروها را ثبت می کند، به همین دلیل مسئولان گردشگری آران و بیدگل قادر هستند تا تعداد دقیق گردشگران را مشخص کنند. به گفته مسئولان گردشگری آران و بیدگل ایجاد زیرساخت های گردشگری در ناحیه ریگ بلند در دستور کار است و در حال حاضر در مسیر این منطقه چند مجموعه ارائه دهنده خدمات گردشگری احداث شده است.

عده ای از گردشگران به عنوان گردشگران طبیعتگرد محسوب می شوند و با توجه به اینکه بیش از ۴۰ گونه گیاهی و ۱۵ گونه جانوری در منطقه «ریگ بلند» شناسایی شده است این منطقه همواره برای این نوع از گردشگران جاذبه خاصی دارد. یکی دیگر از امتیازات منطقه ریگ بلند امنیت بالای آن و فاصله اندک آن با پایتخت است.

«ریگ بلند» از نظر ارتفاع در ایران شاخص است، ارتفاع رَمل ها در این ناحیه زیاد است، به طوری که ارتفاع این رمل ها بین ۴۰ تا ۵۰ متر است در حالی که در نواحی دیگر ایران ارتفاع رَمل ها تا ۱۰ متر می رسد.

یکی از مشکلات این منطقه کیفیت پایین جاده مرنجاب است که این معضل سبب شده گردشگران نتوانند از این جاده به عنوان جاده اصلی استفاده کنند که در نتیجه کاهش تعداد گردشگران را در پی دارد. هیچ سازمانی هم مسئولیت بهسازی جاده مرنجاب را قبول نمی کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل می گوید: زیرساخت های منطقه ریگ بلند و کویر مرنجاب در حد استاندارد نیست. با تلاش فرمانداری و اداره میراث استان اصفهان قصد داریم طرح ساماندهی کویر مرنجاب را اجرا و مصوبه آن را اخذ کنیم تا مشکل جاده آن نیز مرتفع شود. حفظ ارزش های فرهنگی و محیط زیست منطقه در این طرح دیده شده است. به دلیل این مشکلات از ظرفیت های گردشگری منطقه «ریگ بلند» به درستی استفاده نشده است. در این ناحیه و منطقه کویری آران و بیدگل ۲۰۰ راننده آفرود سوار داریم که به گردشگران خدمات ارائه می دهند. البته هنوز راهنمای گردشگری در این منطقه نداریم و از این بابت دچار کمبود هستیم. ضوابط و مقررات جذب راهنمایان گردشگری تغییر کرده و سخت گیرانه تر شده است.

منطقه کویری ریگ بلند و کویر مرنجاب جاذبه ای طبیعی با چشم اندازی بی نظیر است که جا دارد به چنین جاذبه هایی در سطح استان و کشور بیشتر بها داده شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید