غار قلعه کرد قزوین

توسط

«غار قلعه کرد» در دهستان حصار که از توابع شهر آبگرم است، قرار دارد. این غار در شهر قزوین جزو غارهای خطرناک ایران به شمار می رود

غار آبگرم در قزوین

شهر قزوین یکی از استان های نزدیک به تهران است که با توجه به جاذبه های تاریخی و طبیعی که در خود دارد گزینه بسیار عالی برای سفرهای یک الی دو روزه تهرانی ها محسوب می شود. اغلب افراد این شهر را با قلعه الموت و دریاچه آوان می شناسند اما من در این مطلب قصد دارم تا درباره غار قلعه کرد اطلاعاتی را بنویسم و آن را به شما معرفی کنم.

«غار قلعه کرد» در دهستان حصار که از توابع شهر آبگرم است، قرار دارد. این غار در شهر قزوین جزو غارهای خطرناک ایران به شمار می رود و به هیچ عنوان آن را برای کسانی که تجربه غارنوردی ندارند پیشنهاد نمی کنم، حتما برای بازدید از آن با افراد حرفه ای هماهنگ کنید و بعد به سمت آن بروید.

غار قلعه کرد در قزوین با قدمت ۴ میلیون سال

نام غار: قلعه کرد
نوع غار: عمودی
نام فارسی غار به صورت لاتین: Qaleh Kord
عرض جغرافیایی دهانه غار: 35˚ 47′ : (N)
طول جغرافیایی دهانه غار: 48˚ 51′ : (E)
تعداد دهانه غار: 1 دهانه
استان: قزوین
نزدیک ترین شهر: آبگرم
نزدیک ترین روستا: قلعه کرد
جانداران داخل غار: خفاش و برخی حشرات ریز
کشفیات درون غار: (اشیاء یا ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور، …)

نشانی محل غار: استان قزوین، آبگرم، دو راهی آبگرم به سمت غرب حصار ولی عصر، روستای علی آباد، روستای قلعه کرد، یک و نیم کیلومتری جنوب غربی روستای قلعه کرد (در مجموع تا شهر قزوین 140 کیلومتر)

توضیحاتی درباره نوع غار: غار قلعه کرد در اثر انحلال سنگ های آهکی سازند قلم تشکیل شده و به سن حدود چهار میلیون سال و متعلق به دوره الیگومیوس و دوران سوم زمین شناسی است.

آشنایی با غار قلعه کرد قزوین

غار قلعه کرد یکی از غارهای بسیار جذاب و البته خطرناک ایران است. این غار در ۲۰ کیلومتری برج های دوگانه خرقان قرار دارد و محل قرارگیری آن در دهستان حصار است که از توابع شهر آبگرم به شمار می رود.

علت اینکه می گویم این غار خطرناک است معلق شروع شدن آن بوده و این که شما باید از دهانه غار ابتدا عبور کنید و از ارتفاع ۱۲ متری غار فرود بیایید. پس از آن تالاری بزرگ نمایان می شود که دارای چکیده ها و چکنده های مسحورکننده و شعبه ها و دالان های فراوان است.

به هیچ عنوان نباید بدون آموزش های لازم غارنوردی و تجهیزات لازم سراغ این غار رفت. در مسیرهای مشخص شده حرکت کنید و چیزی در داخل غار به جا نگذارید و به غیر از عکس چیزی از داخل غر به بیرون نیاورید.

عمر «غار قلعه کرد» برابر با ۴ میلیون سال است و طبق برآوردهای زمین شناسان قدمت این غار به دوران های سوم زمین شناسی باز می گردد.

مدت زمان لازم برای بازدید از غار قلعه کرد در قزوین حدود ۵ ساعت است و برای رفت و برگشت خود بنا بر زمان بندی خودتان برنامه ریزی کنید. ورود به این غار به دلیل ورودی بزرگ آن، کار ساده ای نیست.

زمانی که وارد «غار قلعه کرد» می شوید ورودی آن با تالار بزرگی شروع می شود و کف آن پر از فضله های خفاش می باشد. این تالار بزرگ محلی برای زندگی یک کلونی بزرگ خفاش است و با تابیدن نور بر روی این موجودات سر و صدای خودشان باعث اذیت و آزار این موجودات کوچک خون خوار می شود. از این تالار بزرگ، چندین راه منشعب می شود. طول و عرض این تالار حدود ۵۰ در ۲۰ متر است و ارتفاع پایین ترین قسمت کف تا بالاترین نقطه آن را می توان حدود ۲۰ متر تخمین زد. «غار قلعه کرد» چندین تالار بزرگ و کوچک دیگر دارد که همگی از طریق راهروهایی به هم متصل می شوند اما اگر به مسیرها آشنا نباشید، احتمال گم شدن بالاست.

غار قلعه کرد کجاست؟ عکس + آدرس

تمامی این غار پوشیده از تزئینات آهنکی ریز و درشت است و زمانی که وارد آن می شوید این تزئینات را خواهید دید که به اشکال استلاگمیت یا چکیده و یا استلاگتیت چکیده است. تزیینات گل کلمی، اشکال سوزنی شکل ریز و اشکالی معروف به «نی نوشابه»ها می باشد. در وقت پیمایش مراقب چکیده های ریزی که از سقف کم ارتفاع برخی تالارهای غار آویزان هستند، باشید تا با کلاه کاسک آن هار نشکنید.

دمای «غار قلعه کرد» حدودا بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است و رطوبت در تمامی قسمت های این غار احساس می شود. مقدار آب موجود در داخل این غار در فصل هایی که میزان بارش بیشتر باشد یا کمتر متغییر است. در قسمت هایی از «غار قلعه کرد» چاه هایی کم عمقی را مشاهده خواهید کرد و در برخی از قسمت های دیگر حوضچه های کم عمق وجود دارد که جلوه ی ویژه ای به این منطقه داده اند. حتی در کف یکی از پایین ترین تالارهای غار که به «تالار آب» معروف است، حوضچه آبی به عمق ۴۰ سانتی متر به وسعت یک اتاق ۲۰ مترمربع وجود دارد.

ورودی غار قلعه کرد قزوین

در ورودی «غار قلعه کرد» دهانه ای به ابعاد ۲۱ متر عرض و ۵ متر طول وجود دارد که با امتداد در راهرویی کوچک به طول ۲۰ متر به پرتگاهی ۱۲ متری ختم خواهد شد. به اصلاح این پرتگاه غارشناسان «چاه» می گویند. همین پدیده ی زمین شناسی اولین مانع عبور از طبیعت وحشی این غار است که بازدیدکنندگان با آن روبرو هستند. این پرتگاه دقیقا در سقف تالاری بزرگ به وسعت حدود هزار متر مربع قرار دارد. بعد از فرود آمدن از این چاه، البته با استفاده از لوازم فنی مخصوص غارنوردی، برنامه شروع خواهد شد.

مسیر اصلی غار قلعه کرد قزوین

چاه ۱۲ متری که در ابتدای میسر ورودی «غار قلعه کرد» وجود دارد سبب شده تا این جاذبه طبیعی از تخریب قاچاقچیان اشیای تاریخی و مخربان طبیعت در امان بماند. اگرچه باز هم در میانه راه آثار تخریب و شکسته شدن استلاگمیت ها یا چکیده های طبیعی در این غار به چشم می خورد. امیدوارم طبیعت گردان، کوهنوردان و غارنوردان برای محافظت از جاذبه های طبیعی ایران بیشتر از گذشته مراقب باشند. ورودی این غار پر است از چاله هایی دست کند عمیق که جویندگان گنج در این اثر طبیعی بر جای گذاشته اند.

دسترسی به غار قلعه کرد قزوین

به منظور دسترسی به «غار قلعه کرد» باید به سمت دهستان حصار در شهر آبگرم که در جاده قزوین همدان قرار دارد بروید، از شهر آبگرم باید به سمت روستای حصار و برج های تاریخ خرقان بروید که جاده ای جداگانه دارد. برای رسیدن به این قلعه راه کمی پیچ در پیچ می شود چرا که شما باید روستای طبلشکین را بگذرانید و به روستای علی آباد برسید. بعد از گذشتن از روستای علی آباد در سمت چپ جاده، مسیری فرعی می بینید که به سمت روستای «قلعه کرد» می رود. دهانه «غار قلعه کرد» آن قدر بزرگ است که با بیرون آمدن از روستا، دهانه غار را خواهید دید. مسیر رسیدن به غار کاملا مشخص است.

عکس ها از: ایلیاگشت و احسان نارجی
منابع: کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران نوشته محمدعلی حضرتی ها
سایت میثم رودکی، میراث فرهنگی قزوین، پورتال شهرداری قزوین

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید