فیلم به سوی طبیعت وحشی

توسط

فیلم «به سوی طبیعت وحشی» فیلمی در سبک درام زندگی نامه ای به کارگردانی شان پن در سال ۲۰۰۷ است.

این فیلم با اقتباس از کتابی به همین نام اثر جان کراکائر (Jon Krakauer) در سال ۱۹۹۶ و بر مبنای سفرهای کریستوفر مک کندلس (Christopher Mc Candless) در آمریکای شمالی و زندگی او در طبیعت وحشی آلاسکا در اوایل دهه ۹۰ میلادی ساخته شده است. این فیلم در هشتادمین دوره جوایز اسکار نامزد بهترین نقش مکمل و بهترین تدوین شد.

سال ساخت: ۲۰۰۷
امتیاز: ۸.۱
کارگردان: شان پن
نویسنده: بر اساس داستانی واقعی نوشته جان کراکائر
بازیگران: امیل هرش، مارسیا گی هاردن، هال هالبروک، ویلیام هرت، جنا مالون، کاترین کینر، هیلی رم و توره لینهارت

خلاصه داستان به سوی طبیعت وحشی

یک جوان هجده ساله به نام کریستوفر مک کندس پس از جشن فارغ التحصیلی دانشگاه اش بنا به مشکلات خانوادگی خود، تمام دارایی های خود را رها کرده و حتی هویت کنون خود را از بین می برد تا بتواند بدون داشتن هیچ دلبستگی شروع به ماجراجویی کند. او با در نظر داشتن هدف اصلی خود یعنی سفر به آلاسکا، شروع به پیاده روی از یک سر قاره آمریکا به سمت دیگرش می کند و در این میان با افراد زیادی آشنا می شود که او را در بخشی از این سفر همراهی می کنند.

نقد فیلم به سوی طبیعت وحشی

این فیلم بر اساس رمانی نوشته جان کراکوئر از روی داستان زندگی یک فرد واقعی ساخته شده است. در جهان انسان هایی آرمان گرا و جسوری همچون کریستوفر مک کندس وجود دارند که علیرغم جریان اصلی رودخانه شنا کرده و پول و دارایی های مادی دنیا را به سخره می گیرند.

شاید با شست و شوی مغزی که امروزه توسط جوامع پیشرو بشری بر روی مان اعمال شده است، زندگی بدون امکانات پیشرفته رفاهی همچون موبایل، تلویزیون و … غیر ممکن به نظر برسد. ولی بیایید با هم صادق باشیم، حدود چند صد هزار سال پیش انسان چیزی به نام خانه را در میان دارایی هایش نداشت. از همین رو شاید ایده کلی فیلم که در واقع تصمیم زندگی یک فرد نیز هست آن قدر ها هم دیوانه وار به نظر نرسد.

رمان نگارش شده که فیلم نیز از آن به عنوان یک فیلم نامه آماده استفاده کرده است، توسط یکی از پیروان و تحسین کنندگان شخصیت کریستوفر با هدف روشن سازی زوائد شخصیتی جالب و در عین حال غیر قابل لمس اش نوشته شده است. از همین رو فیلم را نیز می توان یک زندگی نامه دست و پا شکسته از زندگی واقعی کریستوفر مک کندس دانست که سعی در قابل درک کردن این حرکت جسورانه وی را دارد.

در این فیلم اتفاقات زیادی در جریان است. یک داستان احساسی در پس زمینه، به همراه تلاش برای بقا از سوی یک فرد نا آگاه و تازه کار در کنار جریانی از اتفاقات پشت سر همی که در میانه های راه به وقوع می پیوندند، زمان نزدیک به دو ساعته فیلم را به خوبی پر کرده است. البته نباید منکر این قضیه شد که فیلم در برخی از سکانس های طولانی به مقدار بسیار کمی حوصله بر می شود.

علاوه بر این وجود لوکیشن های بی پایان و بسیار زیبا، به معنی واقعی فیلم را از نظر بصری به اوج خود رسانده اند. از همین رو تماشای این فیلم برای دوستداران طبیعت یک تجربه ناب و بی همتا خواهد بود.

تنهاترین ایرادی که بر فیلم وارد است پایان تلخ و شوکه کننده ای است که می شد با بی توجهی به رمان اصلی اش، گونه ای دیگر روایت می شد. این نوع بی توجهی ها به داستان اصلی فیلم های ماجراجویی در طبیعت، پروسه ای معمول در ساخت فیلم های سینمایی بر اساس داستان های واقعی است که سازندگان این اثر می توانستند از آن بهره بجویند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید