فیلم ساحل The Beach

توسط

فیلم ساحل (The Beach) فیلمی محصول سال ۲۰۰۰ به کارگردانی دنی بویل است. فیلمی در سبک ماجراجویی و سفر به دل طبیعت وحشی.

نام فیلم: ساحل
نام انگلیسی: The Beach
سال ساخت: ۲۰۰۰
امتیاز: ۶.۷ از 10
کارگردان: دنی بویل
موسیقی: آنجلو بادالامنتی
فیلمبرداری: داریوش خنجی
نویسنده: بر اساس رمانی با نام «ساحل» نوشته آلکس گارلند
بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، ویرجینی لدوین، گیوم کنه، رابرت کارلایل، تیلدا سوئینتن، پترسون جوزف

خلاصه داستان فیلم ساحل (The Beach)

ریچارد ماجراجویی که جهان را گشته است وارد کشور تایلند می شود تا جنون ماجراجویی خود را ارضا کند. چند روز گشت و گذار در محله های خطرناک تایلند او را به هتلی در حاشیه شهر می کشاند. در این هتل مردی دیوانه که همسایه اتاق کناری ریچارد است، از جزیره ای رویایی که پای کمتر انسانی به آن رسیده است سخن می گوید.

این چیزی است که ریچارد در تب و تاب آن است، ولی دقیقا همان روزی که قول دادن آدرس جزیره به ریچارد داده شده است، مرد دیوانه خودکشی می کند. ولی در عین ناباوری، ریچارد نقشه ای از محل جزیره را جلوی در اتاقش پیدا می کند. در ادامه ریچارد و دو دوست دیگرش که در هتل ساکن بوده اند به جزیره سفر کرده و در آن جا با جامعه ای محدود از جهانگردان روبرو می شوند که بخشی از جزیره را در اختیار دارند. این دهکده ساحلی علیرغم مخالفت برخی از اعضایش بنا به علت از دست دادن یکی از اعضای قبلی اش (مرد دیوانه) این سه مهمان ناخوانده را به شهروندی خود قبول می کند.

نقد فیلم ساحل (The Beach)

دنی بویل کارگردان این فیلم را می توان استاد «فیلم های ماجراجویی در طبیعت» در عصر حاضر دانست. وی این فیلم را بر اساس داستانی از رمانی با همین نام ساخته است. در واقع در پی طراحی یک آرمان شهر ساحلی است که با قوانین خاص خود اداره می شود. در این آرمان شهر حرفی از پول و یا قدرت نیست، افراد جامعه همچون یک خانواده بخشی از نیاز کلی را رفع می کنند. در این شهر انسان ها خود را بهتر شناخته و اجازه ابراز خود را می یابند، حتی فرد کم رو و خجالتی همچون شخصیت ریچارد با چند ماه زندگی در این آرمان شهر تبدیل به یک قهرمان می شود. تمام این گفته ها به معنی پویا و سازندگی ایده پشت ساخت این آرمان شهر هستند.

اما فیلم به هیچ وجه در پی نشان دادن روی خوب این آرمان شهر نیست. در واقع هدف اصلی فیلم نشان دادن خوی حیوانی نهفته در پس نقاب های انسان مدرن است. پس از ورود ریچارد به جامعه، این آرمان شهر به قدری متزلزل می شود که در لبه نابودی کامل قرار می گیرد و این ترس از تباهی همه آن انسان های پاک را به موجوداتی جاه طلب و بی احساس تبدیل می کند.

علیرغم این داستان زیبا و فیلسوفانه باید به سبک فیلم برداری ناب فیلم در کنار بهره گیری از تمام پتانسیل های زیبای یک منطقه دور افتاده ساحلی نیز اشاره کرد. علاوه بر این حضور بازیگر محبوب سینما یعنی لئوناردو دی کاپریو در سنین جوانی فیلم را تبدیل به یک سند زنده برای عالی بودن بازیگری دی کاپریو از همان ابتدای آغاز پیشه هنرمندانه اش تبدیل کرده است.

در کل می توان گفت این فیلم در سبک و سیاق خاص خود در تاریخ سینما بی همتا و یگانه است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید