اثر روانی «تومان» بر گردشگری

توسط

تبدیل واحد پول ملی به تومان در کوتاه مدت در گردشگران خارجی اثر منفی دارد، اما در بلندمدت تاثیرات منفی آن به مراتب کمتر خواهد شد.

سیدمجتبی محمودزاده درباره ی تاثیر تغییر واحد پول ملی بر گردشگری و رفع سردرگمی گردشگران خارجی نسبت به واحد پول ریال ایران، ترجیح داد در گفت و گو با ایسنا، نخست به این نکته اشاره کند که تبدیل ریال به تومان تاثیر چندانی بر پول ملی نخواهد داشت و حذف یک صفر در کوتاه مدت تنها می تواند اثر روانی داشته باشد و در مردم احساس تقویت پول ملی را ایجاد کند که اگر با اقدامات اقتصادی همراه نباشد، همین اثر روانی به افزایش نرخ تورم منجر خواهد شد و به همین دلیل در بیشتر کشورها وقتی صفرها را حذف می کنند که نرخ تورم کنترل شده باشد.

او در ادامه سخنانش یادآور شد: البته از این منظر که نرخ تورم در ایران در حال کنترل است، موقعیت برای تبدیل واحد پولی و حذف یک صفر مناسب بود، اما به لحاظ توسعه اقتصادی اگر از رکود خارج نشویم، این وضعیت پایدار نخواهند ماند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: در چنین شرایطی اثرگذاری منفی تغییر واحد پولی بر گردشگری “کوتاه مدت” خواهد بود، چرا که گردشگری از جنس صادرات و وابسته به نرخ ارز است و تغییر واحد پولی تاثیری بر مبادلات ارزی ندارد و به لحاظ اقتصادی تاثیری در میزان گردشگران ورودی نخواهد داشت.

محمودزاده با یادآوری اثر منفی موقتی تبدیل واحد پولی ایران به تومان بر گردشگران خارجی، در این باره توضیح داد: گردشگر خارجی قبلا یک دلار می داد و 35 هزار ریال می گرفت، همین برای سفر انگیزه ایجاد می کرد، چرا که در باور ذهنی، ارزش پول کشورش را چند برابر می دید، اما حالا با عدد کوچک تری روبه رو می شود که آن اثر روانی ارزان بودن سفر ایران را در “باور اولیه اش” کمتر می کند.

هرچند این استاد مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی نیز تاکید دارد که حذف یک صفر و رفع تناقض درباره ی واحد پول ملی ایران، گردشگران را از سردرگمی، خارج و محاسبات آن ها را آسان تر می کند.

عضو گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبایی با اعتقاد بر این که تبدیل واحد پول ملی به تومان به لحاظ مبادلات اقتصادی تاثیر خاصی ندارد، تاکید کرد: آنچه گردشگری را تحت تاثیر قرار می دهد، واحد پول ملی ما نیست، بلکه تسهیل نرخ ارز است که روی ورود گردشگران خارجی اثر می گذارد.

محمودزاده همچنین یادآور شد: نرخ مبادله ارز تنها عامل اثرگذار در جذب گردشگر نیست، چرا که مسائل سیاسی امنیتی و تبلیغات جهانی به نسبت اثرگذاری بیشتری دارد، همانطور که در سال 91 شاهد این اتفاق بودیم، وقتی نرخ ارز افزایش یافت و به مرز 4000 تومان رسید، ورود گردشگران خارجی افزایش چشمگیری نداشت، چون دلایل دیگری در این فرآیند دخیل است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید