کلیسای نوتردام پاریس

توسط

کلیسای نوتردام یا کلیسای جامع نوتْرِدام پاریس (به فرانسوی: Cathédrale Notre Dame de Paris) کلیسای معروفی در شهر پاریس است.

کلیسای نوتْرِدام از قرن یازدهم بر پاریس مشرف بوده است و از مظاهر ملی و فرهنگی فرانسه محسوب می شود. کلیسای نوتْرِدام در جزیره سیته در میانه رود سن و در منطقه چهارم در مرکز پاریس واقع شده است. هر سال ۱۳ میلیون نفر از آن بازدید می کنند.

تاریخچه کلیسای نوتْرِدام

در محلی که هم اکنون کلیسای نوتْرِدام قرار دارد تا قبل از قرن چهارم میلادی معبدی غیر مسیحی وجود داشته است. در قرن چهارم کلیسایی بزرگ جای آن معبد را گرفت. این ساختمان تا قرن دوازدهم بر جای بود ولی در آن زمان جمعیت پاریس به طور ناگهانی بالا رفت و تصمیم گرفته شد تا کلیسا را بزرگ گردانند. بدین ترتیب ساختمان قبلی را خراب کرده و در سال ۱۱۶۳ میلادی ساختمان جدید شروع شد که ساختن آن تقریباً دو قرن طول کشید و در ۱۳۴۵میلادی به پایان رسید.

کلیسای نوتْرِدام تا مدتی طولانی بزرگترین کلیسای اروپا بود ولی هم اکنون نه تنها در اروپا بلکه در فرانسه کلیساهای بزرگتر از آن وجود دارند. اهمیت آن در این است که زیباترین اثر در معماری گوتیک است. برای تزیین داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده اند. این کلیسا چند بار در طول تاریخ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است؛ از جمله در ۱۸۴۱ (میلادی) توسط دو معمار ماهر اوژن ویوله لودوک و ژان باتیست لاسو.

ارقام کلیسای نوتْرِدام

در بالای در اصلی و در ارتفاع بیست متری، بیست و هشت مجسمه سنگی سه و نیم متری نصب شده اند که پادشاهانی را نشان می دهند که قبل از ظهور عیسی بر اسرائیل حکومت رانده اند.

برج های کلیسا هر کدام ۶۹ متر بلندی داشته و برای رسیدن به بالای آن باید ۳۸۰ پله را بالا رفت (آسانسور هم هست). بلندی فلش (مناره) این کلیسا ۹۶ متر است؛ و بلندترین نقطه زیر سقف آن ۴۳ متر از سطح زمین ارتفاع دارد. طول و عرض ساختمان به ترتیب، ۱۳۰ متر و ۴۸ متر می باشند. سقف آن بر روی ۷۵ ستون بنا شده و ساختمان ۱۱۳ پنجره دارد.

به مرور زمان ناقوس های متعددی در برج های این کلیسا نصب شده اند. بزرگترین آن ها که امانوئل نام دارد در سال ۱۶۸۵ میلادی ساخته شده که ۱۳ تن وزن دارد و تنها زبانه آن تقریبا ۵۰۰ کیلو است. این ناقوس فقط در موارد استثنائی و فقط چند بار در سال نواخته می شود (مثلا ۱۱ نوامبر که سالروز پایان جنگ جهانی اول است) ناقوس هایی که سه بار در روز به صدا در می آیند وزنشان بین ۷۶۷ کیلو تا ۱۹۱۵ کیلو است.

دو دستگاه ارگ هم در کلیسا موجود است که بزرگترین آن ها ۷۳۷۴ لوله دارد.

کلیسای نوتْرِدام در ادبیات

ویکتور هوگو در اثر سال ۱۸۳۱ خود به نام «گوژپشت نتردام» که فیلم مشهوری نیز از روی آن ساخته شده است، این کلیسا را محور داستان گویی خود قرار داد که اقبال مردمی به آن را احیا کرد. برج های دوقلوی کلیسا در رمان گوژپشت نوتردام اثر ویکتور هوگو محل زندگی کازیمودوی گوژپشت هستند.

آتش سوزی کلیسای نوتْرِدام

کلیسای نوتْرِدام در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ (۲۶ فروردین ۱۳۹۸) دچار آتش سوزی گسترده شد. اولین گزارش ها حاکی از ریزش برج مخروطی کلیسا و بخشی از سقف آن بود. در این حادثه برج و سقف کلیسا فرو ریخت و آسیب جدی به قسمت های داخلی کلیسا و تزئینات آن وارد شد.

در حادثه آتش سوزی کلیسای نوتْرِدام یک ربات آتش نشان به نام کولوسوس به ۴۰۰ نفر از آتش نشانان برای جلوگیری از سوختن آثار ارزشمند و مهم داخل کلیسای نوتردام کمک کرد. ربات یاد شده که توسط کمپانی فرانسوی شارک روبوتیکس طراحی شده است نه تنها مقاوم در برابر آب و آتش است بلکه توانمندی حمل تجهیزاتی با وزن ۱۲۰۰ پوند را دارد. امانوئل مکرون دوشنبه شب بیست و ششم فروردین ماه ۱۳۹۸ پس از آتش سوزی، کلیسای نوتردام را قلب پاریس نامید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید