ایران مقصد جدید کوچ سرفینگ

توسط

کوچ سرفینگ عنوان یکی از معروف ترین پرتال های گردشگری در اینترنت هست که در ده سال اخیر تلاش کرده تا فرصت اقامت رایگان را برای صدها هزار نفر در سراسر جهان فراهم کند.
فناوری اطلاعات و ارتباطات در دهکده جهانی امروز، فرصت های بسیاری را برای علاقمندان به گردشگری ایجاد کرده است تا از طریق این قابلیت ها، بتوانند راحت تر سفر کنند و با هزینه کم تر، لذت بهتری از گردش در آفاق و انفس را تجربه کنند.

یکی از سایت های محبوب گردشگری اینترنت که اتفاقا چند سالی هست که بین ایرانیان به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است، پرتال کوچ سرفینگ یا couchsurfing.com است که خلاقیت و نوآوری جالبی در عرصه گردشگری مجازی (e-tourism) به حساب می آید و از جنبه کسب و کار نیز، یکی از نمونه های موفق کارآفرینی دیجیتالی (Digital Entrepreneurship) است.

کوچ سرفینگ نام یک شبکه اجتماعی «مهمان نوازی رایگان» است. افراد با عضو شدن در این سایت و مشخص کردن محل سکونت خود، اعلام آمادگی می کنند که جای خواب رایگانی را برای یک یا چند نفر در خانه شان آماده کنند. میزبانان موظف به انجام کارهایی از قبیل درست کردن غذا، دادن حوله تمیز و خدماتی از این دست نیستند. اگر میزبان مهمانان خود را به گردش دور شهر ببرد یا برای آن ها صبحانه درست کند، تنها از روی میل شخصی است و در اصل نوعی لطف کردن در حق آن هاست. بیش از 2 میلیون صفحه در اینترنت، درباره ظرفیت های گردشگری پرتال کوچ سرفینگ، مطالب جالبی را ارائه می کند که نشان از اهمیت و جایگاه این پرتال در عرصه گردشگری مجازی می باشد.

کارآفرینی دیجیتالی در عرصه گردشگری یعنی این که شما پرتالی ایجاد کنید که از طریق آن، گردشگران یا علاقمندان به گردشگری، بتوانند از این خدمات استفاده کرده و از خدمات و محصولات مختلف استفاده کنند. مثلا بلیط بفروشید، مشاوره آنلاین بدهید، فرصت های اقامت معرفی کنید، تورهای دسته جمعی معرفی کنید، کالاهای گردشگری ملل بفروشید و صدها مورد دیگر.

دنیای کوچ سرفینگ

کوچ سرفینگ، در واقع هیچ یک از خدمات بالا را ارائه نمی دهد، بلکه کاری که می کند آن هست که شما را با بیش از 10 میلیون نفر که حاضر هستند یک اتاق، یک سوئیت و یا یک تخت برای خوب به رایگان ارائه دهند، آشنا می کند. وقتی شما برای خوابیدن و استراحت کردن در شهر و کشور مورد نظر خود، با مشکل رو به رو نشوید، هم در هزنیه صرفه جویی می کنید و هم این که از یک تور لیدر آشنا و رایگان برای سفر خود بهره می گیرد که یک امتیاز بزرگ هست.

کوچ سرفینگ، کلیه خدماتی که به اعضایش ارائه می کند رایگان هست و تنها از کسانی که تبلیغ در این سایت می کنند، هزینه هایی دریافت می کند. قریب به 10 میلیون نفر عضو سایت هستند که در بیش از 200 هزار شهر دنیا در 220 کشور، فرصت های اقامت رایگان را در اختیار کاربران این سایت قرار می دهند. یکی دیگر از خدمات جالب این پرتال امکان تعریف و مدیریت یک رویداد یا به اصطلاح (event management) هست. یعنی این که شما می توانید بگویید که قصد دارید یک گالری گردی در روز جمعه در شهر خود (در هر نقطه ای از دنیا که هستید) ترتیب داده و هر کسی مایل به همراهی با شما هست، علاقمندی خود را اعلام کند. بعضی ها پا را فراتر گذاشته و سفرهای دسته جمعی برون شهر و بعضا برون مرزی را ترتیب می دهند که قطعا خاطره خوشی برای آن ها به همراه دارد.

یکی از امکان جالب دیگر این سایت، جست و جو برای اعضای سایت در شهر و کشور مورد نظر هست که در ارتباط علاقمندان به گردشگری جهت ارتباط با شهروندان مقیم کشور مورد نظر، نقش بسزایی دارد. هم چنین اگر فردی قصد داشته باشد به کشور خاصی سفر کند، تاریخ و زمان حرکت را در سایت اعلام می کند و افراد مختلف می توانند پیشنهاد میزبانی (Host Offer) به وی بدهند و در صورت تایید ایشان، شما یک مهمان کوچ سرفی خواهید داشت! ظرف چند سال اخیر، ایران شاهد حضور هزاران کوچ سرف باز گردشگر از سراسر جهان به مقصد شهرهای کشور بوده که البته با استقبال خوب میزبان های رایگان ایرانی نیز مواجه شده اند.

اعتماد به کوچ سرف ها

برای این که به مطالبی که اعضای سایت در این سایت می گذارند اعتماد کنید، بهتر هست در داخل پروفایل هر کاربر، به بخش رفرنس ها (Reference) و تاریخ عضویت توجه کنید. کاربرانی که تاریخ عضویت قدیمی داشته و توانسته باشند، میزبانی رایگان گردشگران خارجی مختلف را در زمان های گوناگون در اختیار بگیرند، با رفرنس مثبت (Positive Reference) مواجه می شوند که این رفرنس های مثبت، در افزایش اعتماد کاربران تاثیر بسزایی دارد. اگر احیانا کاربری، از روی غرض ورزی، رفرنس منفی به یک کاربر بدهد، این قضیه از طریق مدیر سایت قابل بررسی و پیگیری هست و در صورت اثبات عدم واقعی بودن رفرنس یک کاربر به دیگران، پروفایل وی حذف می شود.

چه گونه از سایت استفاده کنیم؟

کوچ سرفینگ، یک سایت گردشگری مجازی خوب برای پیدا کردن افرادی هست که مشتاق میزبانی رایگان از گردشگران در سراسر جهان هستند. این یک سایت دوستیابی یا چت صوتی و تصویری نیست و امکانات یک شبکه اجتماعی قوی مانند فیس بوک یا اینستاگرام را ندارد. کافی است با این توضیحات، مدتی در این پرتال فعال باشید و از امکاناتش استفاده کنید.

استفاده از این سایت و خدماتش بسیار آسان هست شما می توانید هم از طریق اپلیکیشن و هم از طریق وب سایت این مجموعه، از قابلیت های آن برای توسعه علاقمندی های خود در عرصه گردشگری استفاده کنید. وارد سایت شده و به بخش ثبت نام بروید. ثبت نام آسان هست و پس از انجام ان و تکمیل پروفایل که توضیحاتی درباره شهر و کشور و سن و تحصیلات و پست الکترونیک و کشورهایی که دیدن کرده اید و …، پروفایل شما به راحتی ساخته می شود. این اطلاعات پروفایل را هر بار بخواهید می توانید ویرایش کنید. موضوعی غیر قابل ویرایش وجود ندارد.

اگر عضو فیس بوک هم هستید، از طریق اتصال پروفایل خود به این سایت نیز، می توانید از خدمات به محض لاگین شدن، به راحتی استفاده کنید. هر بار که قصد ورود به سایت را دارید، کافی هست تا بر روی گزینه login کلیک کنید. کل سایت، به 7 زبان زنده دنیا خدماتش را ارائه می کند و شما می توانید به راحتی به زبان فارسی در این پرتال اطلاعات خود را متنشر و با دوستان تان در ارتباط باشید. می توانید پس از ثبت نام و ورود به سایت، از گزینه بالای صفحه، افرادی که علاقمند به سفر به ایران هستند و مشتاق اقامت رایگان در مکان شما هستند را پیدا کرده و با آن ها در ارتباط باشید.

زبانی که گردشگران صحبت می کنند و زمان عزیمت به کشور و شهرهای مورد نظر برای اقامت، معمولا در پیام های این افراد درج می شود. اگر علاقمند به میزبانی آن ها هستید، کافی است تا گزینه آفر هاست را کلیک کنید از طریق فیلترهای سمت راستی مربوط به جست و جو نیز، می توان به بررسی پروفایل سفر کننده ها پرداخت. افراد می توانند رویداد در سایت تعریف و مدیریت کنند. اگر دوست دارید در مراسم ها و برنامه هایی که اعضای این سایت ترتیب می دهند مشارکت کنید، گزینه join را کلیک کنید. بعضی از این رویدادها، بارها در طول هفته، ماه یا سال تکرار می شود، کوچ سرف های ثابتی هم این برنامه ها را دنبال می کنند. این قضیه فقط برای ایران نیست. اگر قصد سفر به ریودوژانیرو، استکهلم، مونیخ و یا حتی دوحه قطر را دارید، می توانید از ایونت های این شهرها نیز استفاده کنید.

چرا کوچ سرفینگ برای گردشگری ضروری هست؟

اگر از سایت tripadvisor.com استفاده کرده باشید، حتما متوجه شدید که  در آن سایت، مشتاقان گردشگری و کارشناسان و خبره های گردشگری، اطلاعاتشان را در عرصه های مختلف سفر، در اختیار شما قرار می دهند. اما، شما نمی توانید محلی برای اقامت به صورت رایگان داشته باشید. از طرفی دیگر، وقتی شما از سایتی مانند Airbnb.com که در واقع، برترین پرتال یافتن مکان های اقامت ارزان و خودمانی در ده ها کشور جهان هست، استفاده کنید، تنها امکان میزبانی ارزان قیمت در خانه شهروندان کشور مقصد گردشگری شما، فراهم می شود و نه بیش تر. خوبی کوچ سرفینگ این است، نه تنها می توانید محل اقامت رایگان پیدا کنید، بلکه می توانید از مشاوره دیگر کاربران در شهرهای مقصد خود نیز بهره مند شوید. علاوه بر این، در مراسم ها و رویدادهای فرهنگی و هنری و ورزشی که آخر هفته ها در بیش از 200 هزار شهر دنیا برپا می شود و کاربران آن ها را مدیریت می کنند، شرکت کنید. با کاربران سفر بروید و تجربه های مختلف کسب کنید.

این ها، بخشی از ظرفیت های کم تر معرفی شده پرتال کوچ سرفینگ هست. در چند سال اخیر، حضور کاربران ایرانی در سایت کوچ سرفینگ بسیار افزایش یافته است. اکنون، ده ها هزار ایرانی در این پرتال فعال هستند و تا کنون هزاران فرصت میزبانی رایگان را به هزاران گردشگر خارجی که از شهرهای مختلف ایران بازدید کرده اند، ترتیب دادند. این ها همه فرصت های گردشگری مجازی برای معرفی بهتر و بیشتر سرزمین بزرگ و جذاب ایران هست که می تواند با قابلیت های سایت ها، به یکی از مقاصد اصلی گردشگری جهان ظرف یک دهه آینده، تبدیل شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید