شبه جزیره کامچاتکا روسیه

توسط

یکی از بکرترین و زیباترین مناطق دور افتاده، شبه جزیره کامچاتکا مشهور به «سرزمین گردشگران جسور» در کشور روسیه است.

بسیاری از افراد در سراسر جهان علاقمند به سفر به نقاط دور افتاده و کمتر شناخته شده در جهان هستند، مناطقی که بکر باقی مانده اند و پای کمتر انسانی به این مناطق رسیده است.

با شنیدن نام روسیه بسیاری از افراد در وهله اول از مسکو و سن پترزبورگ به عنوان مکان های دیدنی و مقاصد گردشگری مهم در این کشور پهناور نام می برند. برای بسیاری از گردشگران این دو شهر مهم و بزرگ کشور روسیه از زیباترین مکان های گردشگری در دنیا به حساب می آید، افرادی که به دنبال کشف مکان های بکر و دست نخورده هستند با سفر به این مناطق از دیدن و گردش سیر نخواهند شد.

به همین دلیل کشور پهناور روسیه سرزمینی به نام کامچاتکا را به عنوان سرزمین گردشگران جسور در نظر گرفته است.

روسیه کشوری پهناور است که از شرق آسیا تا شرق اروپا و در قسمت شمالی قاره آسیا امتداد یافته و امروزه به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری برای علاقمندان در جهان تبدیل شده است. بی شک پهناورترین کشور جهان که با توجه به شرایط جغرافیایی نام سرزمین یخ و برف را یدک می کشد، با توجه به گستردگی و پهناوری، دارای اقلیم های مختلفی است که می تواند مورد توجه بسیاری از علاقمندان به طبیعت گردی باشد.

یکی از این مناطق و اقلیم های منحصر به فرد و بکر در کشور روسیه، شبه جزیره کامچاتکا است که با بیش از ۴۰۰ یخچال طبیعی پوشیده شده است. این سرزمین شگفت انگیز میزبان ۱۵۸ آتشفشان است که ۳۰ مورد از آن ها به عنوان آتشفشان های فعال روی کره زمین شناخته شده اند. به خاطر همین ویژگی ها و خصوصیات به این سرزمین شگفت انگیز لقب سرزمین آتش و یخ داده اند.

شبه جزیره کامچاتکا دارای مساحتی بیش از چهارصد هزار کیلومتر مربع است؛ از لحاظ اقلیمی و آب و هوایی این منطقه دورافتاده در کشور روسیه در طول زمستان دمای منفی ۲۵ درجه سانتی گراد را تجربه می کند که این دما در گرم ترین زمان تابستان در روز به حدود ۱۲ درجه سانتی گراد می رسد. با میزبانی از ۳۰ آتشفشان فعال، منطقه کامچاتکا ۱۰ درصد آتشفشان های فعال جهان را در خود جای داده است و همچنین پرتراکم ترین جمعیت خرس ها در روی کره زمین را میزبانی می کند. همه این شرایط باعث شده است که این شبه جزیره در روسیه به مقصدی فوق العاده و هیجان انگیز برای گردشگران به شمار می آید.

شبه جزیره کامچاتکا کجاست؟

این شبه جزیره که سرزمین آتش و یخ نام دارد به غیر از اینکه منطقه گردشگری مهمی در روسیه به شمار می آید، منطقه ای است که از نظر راهبردی برای دولت روسیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نشانه اهمیت راهبردی این منطقه استقرار سامانه پدافند هوایی هوشمند و فوق پیشرفته S400 است که مجهز به موشک های سیستم نوین ضد هوایی است که از طرف ارتش روسیه به منظور مقابله با تهدیدات احتمالی در این منطقه مستقر شده است.

این شبه جزیره زیبا و بکر به طول ۱۲۵۰ کیلومتر در شرقی ترین نقطه کشور روسیه و در خاورمیانه دور قرار دارد که از شرق توسط اقیانوس آرام و از غرب توسط دریای اُخُتسک احاطه شده است. در راستای این شبه جزیره، در کف اقیانوس آرام گودالی به نام کوریل-کامچاتکا قرار دارد که عمق آن در حدود ۱۰۵۰۰ متر تخمین زده شده است.

تاریخچه شبه جزیره کامچاتکا

تاریخ این شبه جزیره به حدود ۳ الی ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد که زمانی است که نخستین انسان ها وارد این منطقه شدند. قبل از اینکه روس ها ساکن این شبه جزیره شوند، قوم کوریاک در این منطقه سکونت داشتند و این سکونت تا زمانی ادامه داشت که اولین قوم روس در اواخر قرن هفدهم میلادی به این منطقه رسیدند که شروع جریان استعمار روسیه بود. در زمان جنگ داخلی در روسیه برای مدت زمانی این شبه جزیره بین ژاپن و روسیه دست به دست شد تا اینکه روسیه توانست به طور کامل اداره این شبه جزیره را به دست بگیرد.

شبه جزیره کامچاتکا در سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ یک منطقه ممنوعه بود که خارجی ها اجازه ورود به این منطقه را نداشتند. این ممنوعیت به خاطر استقرار پایگاه های نظامی در دوره اتحاد جماهیر شوروی در این منطقه بود. پس از سقوط شوروی رفته رفته جمعیت این منطقه با کاهش روبرو شد تا اینکه در اوایل دهه ۹۰ میلادی ورود گردشگران خارجی به این منطقه مجاز اعلام شد. هرچند پس از مجار شدن ورود خارجی ها به این جزیره بر تعداد مسافران و گردشگران این منطقه افزوده شده و از اهمیت خاصی برخوردار شده است اما با توجه به موقعیت جغرافیایی و دوری از قاره های اروپا و آمریکا همچنان شمار گردشگران کامچاتکا رشد چشمگیری نداشته است.

یکی از دلایلی که باعث شده است این منطقه دارای اقلیم و طبیعت بکر و دست نخورده باشد همین ممنوعیت ورود خارجی ها و انزوای اجباری بوده است.

جاذبه های گردشگری کامچاتکا

طبیعت کامچاتکا یک طبیعت بکر و وحشی است؛ به همین خاطر مورد توجه افراد و گردشگرانی است که هدف آن ها از سفر کشف؛ جستجوی طبیعت بکر، دست نخورده و مناطقی است که پای کمتر انسانی به آنجا باز شده باشد.

جاذبه های گردشگری این جزیره بسیار متنوع هستند که می توان به این موارد اشاره کرد:

حیات وحش متنوع
خرس های قهوه ای
آتشفشان های فعال
چشمه های آب گرم طبیعی
مکان های مناسب برای ورزش های هیجان انگیز

این منطقه بکر و منحصر به فرد در روسیه در هر فصلی از سال زیبایی ها و جذابیت هایی دارد که قابل وصف نبوده و گاهی از دید لنز دوربین های گردشگران و عکاسان نیز دور می ماند.

حیات وحش در شبه جزیره کامچاتکا بسیار متنوع و غنی است که این غنا در زندگی دریایی در این شبه جزیره از جذابیت بالایی برخوردار است. ۳۰۰ گونه متنوع ماهی و ۷ گونه پستاندارد آبزی گوشت خوار، نهنگ های قاتل و شیرهای دریایی از جمله گونه های متنوع حیات وحش این منطقه هستند.

به غیر از حیات وحش آبی این شبه جزیره، امکان دیدن یک خرس قهوه ای از فاصله نزدیک دور از انتظار نیست؛ بیشترین تراکم جمعیت خرس های قهوه ای در کل قاره اوراسیا در منطقه کامچاتکا قابل مشاهده است. خرس های قهوه ای در کامچاتکابا توجه به شرایط دمایی این منطقه در ماه های سرد سال، شاهد این هستیم که بسیاری از افراد به کامچاتکا سفر می کنند تا از چشمه های آب گرم طبیعی که در دره های آتشفشانی این شبه جزیره شکل گرفته اند استفاده کرده و لذت ببرند.

رفتن به چشمه های آب گرم طبیعی و جوشان در سرمای زمستان و در زیر بارش برف تجربه بی نظیر و هیجان انگیزی است که گردشگران جسور برای تجربه آن به کامچاتکا سفر می کنند. همین طبیعت زیبا و بکر باعث شده کشور روسیه در سال های اخیر توجه ویژه ای به این منطقه داشته باشد و تسهیلات و امکانات خوبی برای پذیرایی از گردشگران این شبه جزیره فراهم کرده است. به عنوان مثال خودروهای ویژه ای که برای رانندگی در برف تدارک دیده شده است به راحتی شما را به جستجو در دنیای آتش و یخ می برد و به راحتی سفر در دل بیابان ها، می توانید سفر در دل آتش و یخ را در کامچاتکا تجربه کنید.

طبیعت این شبه جزیره به حدی بکر و دست نخورده باقی مانده است که دسترسی به بسیاری از مناطق گردشگری این جزیره تنها از طریق پرواز و راه هوایی مهیا است. به علت نزدیکی این شبه جزیره به قطب شمال ۶ ماه از سال دامنه کوه های این منطقه پوشیده از برف است که آن را به بهشتی برای علاقمندان به اسکی و اسنوبرد بر روی قله ها تبدیل کرده است. دامنه آتشفشان های کامچاتکا که در طول سال بیشتر مواقع پوشیده از برف هستند که مقصدی رویایی برای اسکی هستند.

به همین دلیل است که این منطقه را به انتخابی فوق العاده برای علاقمندان به این ورزش تبدیل کرده است. در واقع از نوک قله های آتشفشانی در کامچاتکا تا ساحل اقیانوس و دریا امکانات منحصر به فردی برای انجام ورزش های هیجان انگیز فراهم شده است که قطعا گردشگران ورزشی را به وجد می آورد.

بر اساس مستند تحقیق هایی که کامچاتکا صورت گرفته و منتشر شده است این منطقه بسیار مورد توجه گردشگران ورزشی و طبیعتگردان قرار دارد که معمولا بعد از سفر به منطقه در دامنه قله های آتشفشانی کمپ کرده و سپس شروع به کشف مسیرهای ناشناخته و بکر در کامچاتکا می کنند. این افراد معمولا تا قله های آتشفشانی پیاده روی کرده و از دیدن مناطق بکر لذت می برند و با رسیدن به قله به سمت دامنه از لذت اسکی کردن بهره مند می شوند.

کوه آتشفشانی در کامچاتکا

انجام سرگرمی ها و ورزش هایی از قبیل پیاده روی، قایقرانی، سورتمه سواری و ماهیگیری با توجه به شرایط اقلیمی شبه جزیره کاملا مهیا است. لذت ماهیگیری در اقیانوس آرام و دریای اُخُتسک و همچنین در دریاچه ها و رودخانه های کامچاتکا تجربه منحصر به فردی است که برای علاقمندان به ماهیگیری مهیا شده است.

در کامچاتکا همه چیز به بهترین شکل وحشی و بکر است، اما گردشگران ورزشی در این منطقه در خطر آسیب و تهدید توسط دو پدیده طبیعی قرار دارند. زلزله و بهمن دو پدیده ای هستند که می تواند جان گردشگران را با تهدید و خطر روبرو کند که باید مورد توجه قرار گیرد و تمهیدات لازم برای جلوگیری از آن اندیشیده شود.

گودال کوریل کامچاتکا

یکی از عمیق ترین گودال های کف اقیانوس در کره زمین در امتداد شبه جزیره زیبای کامچاتکا در روسیه و در کف اقیانوس آرام قرار گرفته است. این گودال که گودال کوریل کامچاتکا نام دارد بیش از ۱۰ کیلومتر عمق دارد که یکی از عمیق ترین نقاط روی کره زمین است. این گودال عمیق در اثر فرورانش صفحه اقیانوس آرام به زیر صفحه دریای اختسک پدید آمده است که باعث به وجود آمدن فعالیت های آتشفشانی زیادی در آن منطقه شده است که یکی از جاذبه های جذاب و شگفت انگیز این منطقه است.

دره آب فشان ها | Valley of Geysers

دیگر جاذبه منحصر به فرد شبه جزیره کامچاتکا که یکی از بهترین نقاط دیدنی در این شبه جزیره است؛ دره آب فشان ها یا Valley of Geysers نام دارد. دره آب فشان ها در کامچاتکا این دره زیبا و منحصر به فرد دارای تعداد متعددیآب فشان در این شبه جزیره است که آن را به تنها دست آب فشانی در اوراسیا تبدیل کرده است، به عنوان دومین دره آب فشانی بزرگ در جهان شناخته می شود که تمام این ویژگی ها آن را به مقصدی رویایی برای گردشگران تبدیل کرده است.

این دره دارای حوزه آب خیزی به طول ۶ کیلومتر است که دارای بیش از ۹۰ آب فشان و تعداد متعددی چشمه آب گرم در این منطقه است. راه دسترسی به این دره زیبا و منحصر به فرد که در سال ۱۹۴۱ میلادی توسط یک دانشمند محلی به نام تاتیانا اوستینووا کشف شده است، بسیار دشوار بوده و تنها راه رسیدن به آن استفاده از بالگرد است.

با توجه به آتشفشان های متعددی که در این شبه جزیره وجود دارد که درصد قابل توجهی از آن ها فعال نیز هستند و موقعیت جغرافیایی آن که به علت نزدیکی به قطب شمال، هوای سرد و خشک دارد، در این منطقه مناظر زیبا و چشم نوازی از همجواری آتش و یخ را مشاهده خواهید کرد که شاید تا پیش از آن فقط در فیلم های تخیلی هالیوودی تماشا کرده بودید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید