اخبار تلاش کوهنوردان بر روی قلل قره قروم پاکستان

توسط

کی دو دوباره راه صعود را به کوهنوردان حاضر در این قله بست و به نظر می رسد برای دومین سال متوالی شاهد هیچ صعودی به قله K2 نخواهیم بود.

طبق گزارش سایت Pythom؛ روز شنبه بهمن بزرگی کمپ سه کوه K2 را درنوردید که تمامی چادرها را تخریب کرد و تجهیزات، غذا و کپسول های اکسیژن را با خود برد. در این حادثه کلیه طناب های ثابت گذاری شده در زیر بهمن مدفون شدند. اما خبر خوش در این حادثه این است که هیچ حادثه ای برای کوهنوردان اتفاق نیفتاد.

محمد علی از باربران ارتفاع می گوید: اگر 12 نفری که بالا بودند قبل از بهمن به کمپ دو برنگشته بودند، این حادثه می توانست ابعاد فاجعه باری داشته باشد. او می گوید سه سال پیش بود که کوهنورد با تجربه مارتی اشمیت و پسرش از نیوزلند درست در همین کمپ با بهمن مواجه شده و به پایین سقوط کردند و جسدشان هم هیچوقت پیدا نشد.

در همین حال چند صعود موفق در نانگاپاربات گزارش شده و تلاش نهایی برای صعود برودپیک نیز ادامه دارد. فرران لاتوره (Ferran Latorre)، هلیاس میلرو (Helias Millerioux) و بویان پترو (Boyan Petrov) دیروز از کمپ چهار در ارتفاع 7.200 متر در جبهه کینشوفر صعود خود را به سمت قله آغاز کردند و موفق شدند ساعت 3:30 دقیقه بعد از ظهر به قله برسند و با موفقیت ساعت 9 عصر به کمپ چهار بازگشتند. البته هنوز اطلاعات دقیق تری از جزئیات صعود این سه نفر ارسال نشده است. در صورت صحت این صعود این صعود سیزدهمین صعود بدون اکسیژن کوهنورد اسپانیایی یعنی فرران لاتوره محسوب می شود.

در برودپیک نیز هوای بد و باد مانع پیشروی تیم ها شده و کوهنوردان را از ارتفاع تقریبی 7.800 متری بازگردانده است. اعضای این تیم که بعد از 11 ساعت 600 متر اوج گرفته بودند در نزدیکی کول (7.800 متری) با تغییر ناگهانی هوا روبرو شده و مجبور به بازگشت به کمپ سه شدند. با این حال اسکار کادیاک کوهنورد اسپانیایی به کمپ دو بازگشت و عصر همان روز به کمپ سه صعود کرد و در حال حاضر (در زمان ارسال خبر در سایت Pythom) و با توجه به موقعیت جی پی اس او باید در ارتفاع 7.900 متری باشد.

در گاشربروم ها چند کوهنورد در حال تلاش در مسیر نرمال گاشربروم 2 هستند و تیم چک نیز در حال آماده شدن برای تلاش مسیر جدید در گاشربروم 1 هستند.

تیم اسپانیایی تیغه جنوبی گاشربروم 2 صعود خود را نیمه تمام رها کردند ولی در مسیر نرمال چند کوهنورد ایرانی و آمریکایی در حال تلاش هستند که انتظار می رود امروز به قله برسند. هم چنین در خبرها آمده بود که آرمان حداد از گیلان امروز موفق به صعود گاشربروم 1 شده است.

کوهنوردان لهستانی در گاشربروم 1 ناموفق بودند و پس از صعود به کمپ 2 و یک روز گرفتار هوای بد شدن به کمپ اصلی بازگشته اند و انتظار می رود سفر بازگشت خودشان را شروع کنند. اما دو کوهنورد اهل چک دوره هم هوایی خود در مسیر نرمال گاشربروم یک را به پایان رسانده اند. آن ها تا ارتفاع 7.500 متری پیش رفتند. کوهنوردان چک حالا به بیس کمپ بازگشته استراحت می کنند و منتظر پنجره هوایی برای شروع صعود آلپاین از مسیر جبهه جنوب غربی می شوند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید