اولین صعود یک هشت هزار متری با پاراگلایدر

توسط

آنتوان ژیرار خلبان پاراگلایدر فرانسوی موفق شد نخستین صعود یکی از قلل هشت هزار متری با پاراگلایدر را رقم زند.

روز شنبه 23 جولای ژیرار توانست با کمک کپسول اکسیژن مصنوعی و با پرش از دامنه های بالتورو متری و در شرایط باد مناسب تا ارتفاع 8100 متر و بالاتر از قله و فراز برودپیک 8051 متر پرواز کند. بدین شکل این خلبان فرانسوی نخستین صعود یک 8000 متری را در مدت زمان 7 ساعت و با کمک پاراگلایدر رقم زد.

برای بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید.

آنتوان ژیرار با کمک خلبان آمریکایی براد ساندر که در پاکستان زندگی می کند، برنامه ریزی این سفر را صورت داده بود. او پیش تر برنامه ریزی سفر خود را به همراه دوست فرانسوی دیگری نیز تنظیم کرده بود که ایشان به دلیل عضویت در ارتش فرانسه موفق به اخذ ویزای پاکستان نشده بود. در نهایت ژیرار به اتفاق ساندر چند هفته را در منطقه قراقروم به پرواز برای یافتن مکانی مناسب پرداخت. آن ها حتا تلاش هایی را در اطراف نانگاپاربات صورت دادند. با ورود به منطقه قراقروم او پروازهایی را در منطقه کنکوردیا صورت داد و حتا از ترانگو نیز بالاتر رفت تا نظاره گر شکوه نانگاپاربات، برودپیک و کی2 باشد.

آنتوان ژیرار در نهایت توانست ضمن آشنایی با شرایط آب و هوایی منطقه روز 23 جولای از فرصت هوای مناسب بهره مند شده و با کمک یک ترمال مناسب (ستون هوا که رو به بالا می رود) ابتدا تا 6500 متر بالا برود و در نهایت پروازی رویایی را بالاتر از برودپیک و تا ارتفاع 8100 متری یعنی فراز این کوه صورت دهد.

منبع: کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید