کویر شهداد و کلوت های اسرارآمیز

توسط

پاییز مناسب ترین فصل برای کویرنوردی است و بی گمان یک فرصت خوب برای بازدید از زیباترین کویر ایران و شاید جهان باشد. جایی که به طور غیررسمی رکورد گرم ترین نقطه جهان را به خود اختصاص داده است، یعنی کویر شهداد کرمان.

منطقه کویر شهداد بخشی از حاشیه غربی کویر لوت است. یکی از زیباترین کویرهای دنیا با کلوت های منحصر به فرد تا جایی که می توان این منطقه را نمایشگاهی از زیبایی های کویر نامید. کارشناسان ایرانی معتقدند شهداد کرمان با دمای 67 درجه سانتیگراد در سایه و 100 درجه سانتیگراد روی خاک و گدازه های آتشفشانی در آفتاب، گرم ترین نقطه روی زمین است در حالی که گرم ترین نقطه روی زمین با دمای 63 درجه سانتیگراد برای صحرای آریزونای آمریکا ثبت شده است.

در 25 کیلومتری شرق شهداد، شهری وجود دارد که در آن می توان شاهد مناظر بدیع، حیرت آور و شگفت انگیزی از زاییده های طبیعت بود. این شهر، شهر کلوت ها است. کلوت ها از لحاظ شکل ناهمواری و شرایط پیدایش در دنیا بی نظیرند و اسرار بی شماری درباره اصول و خواص پیدایش آن ها وجود دارد. از دوردست که به کلوت ها نگاه می کنیم، شهری بزرگ با آسمان خراش های فراوان را تداعی می کند و همین امر باعث شده که تا برخی جهانگردان خارجی از آن به عنوان “شهر ارواح” یاد کنند.

شهر افسانه ای کلوت ها 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، 100 هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست.

در گوشه گوشه کویر شهداد، آثار باستانی از هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره های اسلامی و معاصر همچون گورستان ها، قلعه ها، کاروانسرا ها و … را می توان مشاهده کرد. اما مهم ترین و منحصر به فرد ترین داشته ای که این منطقه کویری در خود جای داده است، کلوت ها هستند. کلوت ها از شمال به جنوب حدود 145 کیلومتر طول و از غرب به شرق نزدیک به 70 کیلومتر عرض دارند و در موازات تل ماسه های عظیم شرق کویر قرار گرفته اند. اما کلوت ها ناشناخته تر، خطرناک تر و افسانه ای تر از تل ماسه های شرقی بیابان لوت هستند.

در ادامه تصاویر زیبای گرفته شده توسط امید شاکری، از کویر و کلوت های شهداد را مشاهده می کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید