برای گرفتن ویزا چه باید کرد؟

توسط

شرایط گرفتن ویزا با توجه به نوع درخواست و کشوری که برای آن اقدام می کنید متفاوت است اما به طور کلی تمامی کشورها برای صدور ویزا نیاز به مدارک مشخصی نیاز دارند.

مدارک معمول که در شرایط اخذ ویزای کشورهای مختلف ذکر شده است شامل موارد زیر است:

1. پاسپورت یا گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
2. مدارک شناسایی و هویتی فرد
3. مدارک مالی مبنی بر توان مالی افراد، صورت حساب بانک و …
4. عکس واضح و جدید از فرد متقاضی

این موارد مدارک کلی برای گرفتن ویزای کشورهای مختلف است. اگر ویزا برای مقاصد خاصی مانند تحصیل یا کار صادر می شود باید مدارک مورد نیاز برای اثبات این امر نیز به سفارت مربوطه ارائه شود. به عنوان مثال شرایط اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی نیاز به مدارکی مبنی بر پذیرش فرد در دانشگاه یا موسسه آموزشی مشخصی در آن کشور را دارد. برای گرفتن ویزای ویزیتوری که به منظور دیدار بستگان و خانواده صادر می شود باید یک دعوتنامه از طرف فرد مقیم در آن کشور برای متقاضی فرستاده شود و این دعوت نامه جزو مدارکی است که هنگام گرفتن ویزا باید به سفارت ارائه شود. ویزاهای تجاری و کاری نیز شامل همین امر می شوند. برای دریافت ویزای کاری، باید سوابق تحصیلی، کاری و آموزش های فنی حرفه ای خود را ارائه کنید.

در بین ویزاها، ساده ترین شرایط اخذ ویزا را، ویزای توریستی دارد و با توجه به مقصد مورد نظر شرایط آن متفاوت است و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مبدا، می تواند تاثیر زیادی بر آن داشته باشد.

انواع ویزا و شرایط اخذ ویزاهای مختلف

ویزاهایی که از طرف کشورهای مختلف صادر می شوند بنا بر تقاضا و دلایل افراد برای ورود به آن کشور می توانند متفاوت باشند. ویزاها می توانند برای یک بار ورود یا ورود و خروج بدون محدودیت برای زمان مشخصی صادر شوند. افراد باید توجه داشته باشند که اگر ویزای آن ها برای یک بار ورود و مدت زمان شش ماه صادر شده است، می توانند در طول شش ماهی که از شروع تاریخ ویزا می گذرد تنها برای یک بار وارد خاک آن کشور شوند.

ویزاها به دلایل مختلفی صادر می شوند انواع ویزا شامل موارد زیر است:

1. ویزای توریستی یا ویزای گردشگری
2. ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی
3. ویزای دیدار با نزدیکان و بستگان
4. ویزای کاری
5. ویزای تجاری و بازرگانی

شرایط ویزای توریستی یا گردشگری

ویزای توریستی و یا گردشگری، با هدف گردشگری و دیدار از کشوری مشخص صادر می شود و فرد متقاضی می تواند در بازه زمانی مشخص شده، به آن کشور سفر کند. برای دریافت ویزای توریستی باید بلیط رفت و برگشت هواپیما، واچر هتل و تمکن مالی با توجه به تعداد روزهای اقامت ارائه کنید. شما باید به افسر ویزا ثابت کنید که از پس هزینه های روزانه و زندگی در کل مدت زمان اقامت در کشور مقصد بر می آیید. ویزای توریستی معمولا در قالب سینگل یا یک بار ورود، دبل و یا دو بار ورود و مولتیپل و یا چند بار ورود و با توجه به اهداف اعلام شده از سوی متقاضی، صادر می شود. برای دریافت ویزای توریستی، با تکمیل فرم های مربوطه و آماده سازی مدارک، منتظر وقت سفارت باشید و در زمان مراجعه به سفارت، مدارک درخواستی را تحویل افسر ویزا دهید.

شرایط ویزای تحصیلی

افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می کنند باید قبل از این اقدام، نامه پذیرش خود از دانشگاه مورد نظر را داشته باشند. داشتن این نامه تنها تایید دانشگاه مبنی بر اجازه تحصیل در آن دانشگاه است، برای تحصیل در آن کشور نیاز به گرفتن ویزای دانشجویی است.

دانشجویانی که نامه پذیرش خود را دریافت کرده اند باید به صورت آنلاین اقدام به رزرو وقت مصاحبه کنند. با توجه به نامه پذیرش و شروع ترم نیاز است هر فرد مدت زمانی در حدود ۸ تا ۱۰ هفته قبل از شروع تحصیل اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کند. ویزاهای توریستی قابل تبدیل به ویزای تحصیلی نیستند و برای ویزای تحصیلی باید از کالج یا دانشگاه نامه پذیرش دریافت شود.

شرایط ویزای ویزیتوری یا دیدار آشنایان

دریافت این نوع ویزا بسته به کشوری که قصد عزیمت به آن را دارید متفاوت است اما به طور کلی برای دیدار از بستگان مسیر ساده تری طی می شود. بستگان شما با مراجعه به کنسولگری در کشور مقصد می توانند برای شما یک دعوت نامه ایجاد کنند که مبنی بر آن می توانید نسبت به اخذ ویزا اقدام کنید.

شرایط ویزای کاری و تجاری

برای دریافت ویزای کاری مسیر دشوار تری پیش رو است. این ویزا برای افرادی صادر می شود که از طرف یک اداره یا سازمان به عنوان نیروی کار پذیرفته شده باشند. باید از زمان درج آگهی کاری حداقل سه ماه گذشته باشد و شرکت مورد نظر تایید کند که استخدام نیروی کاری با این تخصص از افراد مقیم کشورشان امکان پذیر نیست.

راه دیگر برای اخذ ویزای کاری، اقدام برای پیدا کردن کار در کشور مقصد است و به همین منظور کشور مورد نظر با توجه به قوانین خود فرصت شش ماهه ای در اختیار متقاضی قرار می دهد تا نسبت به پیدا کردن شغل مورد نظر اقدام کند. پس از آن این ویزا می تواند شامل تغییراتی در دوره زمانی شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید