چگونه ویزای آمریکا بگیریم؟

توسط

ویزای آمریکا برای ایرانیان گزینه هایی چون ویزای خانوادگی، ویزای سرمایه گذاری، ویزای نخبگان، ویزای نیروی کار متخصص و ماهر، ویزای تحصیلی دارد.

کدام نوع ویزای آمریکا برای ایرانیان راحت تر است؟
میزان سرمایه برای ویزای سرمایه گذاری آمریکا چقدر است؟

کشور آمریکا مقصد رویایی بسیاری از افرادی است که قصد مهاجرت دارند. اما به دلیل قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا، به ویژه در سال های اخیر، اخذ ویزای آمریکا فرآیند نسبتا پیچیده ای پیدا کرده است. در دوران ریاست جمهوری ترامپ، به دلیل فرمان های منع ورود شهروندان کشورهای مسلمان (از جمله ایران) به خاک آمریکا، امکان اخذ بسیاری از ویزاهای آمریکا برای ایرانیان از بین رفت، اما با آغاز ریاست جمهوری جو بایدن به نظر می رسد که شرایط تا حدود قابل توجهی بهبود یافته است.

به طور کلی ایرانیان می توانند برای چندین ویزای آمریکا اقدام کنند:

ویزای خانوادگی آمریکا
ویزای سرمایه گذاری آمریکا
ویزای نخبگان آمریکا
ویزای نیروی کار متخصص و ماهر
ویزای تحصیلی آمریکا
ویزای توریستی آمریکا
ویزای خانوادگی آمریکا

شهروندان آمریکایی و یا دارندگان اقامت دائم این کشور می توانند برای اعضای خانواده خود درخواست ویزای خانوادگی آمریکا یا حتی گرین کارت کنند. نامزد یا همسر، فرزندان زیر 21 سال، والدین، خواهر و برادر از جمله افرادی هستند که می توانند از این طریق ویزای خانوادگی آمریکا را دریافت کنند. برای اینکه بتوانید برای اعضای خانواده خود این ویزا را دریافت کنید باید بیش از 21 سال سن داشته و از وضعیت شغلی با ثباتی نیز برخوردار باشید. پرونده متقاضیان واجد شرایط پس از تکمیل فرم های مربوطه و ثبت درخواست خود، به اداره مهاجرت آمریکا ارسال شده و اگر اعضای خانواده آن ها خارج از این کشور زندگی کنند، می توانند از طریق مراجعه به سفارت آمریکا برای تکمیل پرونده و اخذ ویزای خود اقدام کنند.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

ویزای سرمایه گذاری آمریکا EB-5 یکی از مهم ترین روش های مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت دائم این کشور است که شهروندان ایرانی می توانند از طریق آن اقدام کنند. متقاضیان به منظور شرکت در این برنامه باید حداقل 1800000 دلار سرمایه وارد این کشور کرده و یا 900000 دلار در مناطق روستایی یا دارای نرخ بالای بیکاری سرمایه گذاری کنند. این سرمایه گذاری باید در طول مدت دو سال باقی مانده و حداقل 10 شغل در این کشور برای شهروندان آمریکایی یا دارندگان گرین کارت آن ایجاد کند. ویزای سرمایه گذاری آمریکا به صورت سالانه تنها برای شمار محدودی از افراد صادر شده و رقابت شدیدی نیز از سرمایه گذاران سراسر جهان برای دریافت آن وجود دارد، پس نمی تواند به عنوان روشی سریع و آسان برای مهاجرت به آمریکا در نظر گرفته شود.

ویزای نخبگان آمریکا

افراد مستعد در زمینه های مختلف هنری، علمی، ورزشی، تحصیلی و تجاری می توانند از طریق اخذ ویزای نخبگان آمریکا به این کشور مهاجرت کنند. به منظور واجد شرایط شدن ویزای نخبگان آمریکا باید در یکی از این زمینه ها دارای سوابق درخشانی باشند، به طور مثال در سطح بین المللی چندین مدال ورزشی برده، در حوزه علمی مورد نظر دارای اختراع یا نظریات معتبر باشید و یا از نخبگان علمی شناخته شده در رشته تحصیلی خود هستید. نخبگان هنری و یا هنرمندان برجسته تلویزیون و سینما نیز برای دریافت ویزای نخبگان آمریکا باید نوعی تمایز خود را در این زمینه اثبات کنند، یعنی در سطحی عمومی شناخته شده بوده و از رزومه بسیار ارزشمندی نیز برخوردار باشند. متقاضیان پس از ثبت درخواست خود و ارسال تمامی مدارک مربوطه باید منتظر بررسی پرونده خود توسط اداره مهاجرت آمریکا مانده و در صورت تایید، می توانند ویزای نخبگان آمریکا را دریافت کنند.

ویزای نیروی کار متخصص و ماهر

افراد متخصص کسانی هستند که در حوزه شغلی خود دارای سابقه کار و مدرک تحصیلی عالی رتبه ای هستند. این افراد می توانند برای اخذ ویزای نیروی کار متخصص آمریکا اقدام کنند. متقاضیان باید دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی و بالاتر بوده و حداقل 5 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود داشته باشند. نیروی کار ماهر نیز شامل افرادی می شود که دارای حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط با تحصیلات خود هستند و مانند نیروی متخصص نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند. واجدین شرایط در هر دو حالت می توانند همراه با این ویزا، اقامت دائم آمریکا را نیز دریافت کنند. بررسی پرونده های مربوط به این ویزا با حساسیت بیشتری صورت گرفته و برای نیروی کار متخصص باید متقاضیان توانایی ها و سوابق درخشانی از خود نشان دهند.

ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از ساده ترین روش های مهاجرت به آمریکا از طریق اخذ ویزای تحصیلی است. متقاضیان باید ابتدا از یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کرده و سپس برای اخذ ویزای آن اقدام کنند. تحصیل در آمریکا مزایای بسیاری داشته که از آن جمله می توان به نظام آموزشی برجسته، امکان دریافت بورسیه های فراوان، تنوع قومی و فرصت های شغلی متعدد اشاره کرد. فارغ التحصیلان دانشگاه های آمریکا به دلیل اعتبار بالای مدرک تحصیلی خود می توانند برای موقعیت های شغلی مختلفی درخواست داده و پس از چندین سال اشتغال به کار در این کشور، اقامت دائم آمریکا را دریافت کنند.

ویزای توریستی آمریکا

شهروندان ایرانی برای سفر به آمریکا باید ویزای توریستی این کشور را دریافت کنند. اخذ این ویزا چندان ساده نیست و متقاضیان باید از طریق مراجعه به سفارت آمریکا قصد خود را از سفر به این کشور مطرح کنند. اهداف تجاری یا گردشگری از دلایل اصلی سفر به آمریکا بوده و متقاضیان در هر دو دسته باید مدارک مرتبط را به سفارت ارائه دهند تا درخواست آن ها مورد بررسی قرار گیرد. ارائه مدرک زبان برای ویزای توریستی آمریکا ضروری نیست، اما سوابق سفر شما، سوء پیشینه، تمکن مالی، و دیگر مدارکی که نشان دهنده قصد شما برای بازگشت به ایران باشد، الزامی است.

مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری

لاتاری یا ویزای تنوع فرهنگی آمریکا از جمله روش های محبوب مهاجرت به آمریکا در میان ایرانیان است. حتی در سال های ریاست جمهوری ترامپ، سهمیه ایرانیان در این ویزا حفظ شده و متقاضیان قادر به اخذ آن بوده اند. این نوع ویزا به منظور حفظ تنوع قومی و فرهنگی در آمریکا صادر شده و قرعه کشی آن به صورت سالیانه برگزار می شود. افرادی که در مرحله اول انتخاب گردند باید برای مصاحبه حضوری به سفارت آمریکا مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را ارائه کنند. مهاجرت به آمریکا از طریق لاتاری به طور رسمی نیازمند مدرک تحصیلی به خصوص، سوابق کاری یا حتی مدرک زبان ندارد، با این حال داشتن هر یک از آن ها امتیاز افراد را در مرحله دوم گزینش افزایش خواهد داد.

اخذ ویزای آمریکا از طریق سفارت آمریکا در کشورهای همسایه

کشور آمریکا در حال حاضر دارای هیچ سفارت فعالی در خاک ایران نیست، به همین دلیل متقاضیان اخذ انواع ویزای آمریکا باید به کشورها همسایه جهت ثبت درخواست، مصاحبه یا امور بایومتریک مراجعه کنند. کشورهای ترکیه، امارات و ارمنستان اصلی ترین مقصدهای ایرانیان برای اخذ ویزای آمریکا محسوب می شوند. از آنجایی که شهروندان ایرانی برای سفر به این کشورها نیازی به دریافت ویزا ندارند، تنها کافی است قبل از سفر نسبت به رزرو وقت سفارت و پرواز خود اقدام کنند. در سفارت آمریکا در این کشورها کارشناس زبان فارسی نیز وجود داشته و شهروندان ایرانی نیاز نیست که نسبت به سطح زبان انگلیسی خود نگرانی داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای وقت سفارت آمریکا

مدارک شناسایی همچون پاسپورت
فرم تکمیل شده وقت سفارت
دعوتنامه و مدارک اقامتی صادر کننده آن (در صورت امکان)
رسید پرداخت اپلیکیشن فی
فرم های مربوطه سفارت آمریکا با توجه به نوع ویزای درخواستی

How to Apply Online for a Business or Tourism Visitor Visa to the US

Find out if you need a visa
Determine which visa you might need for your visit
Apply for a visa

People also ask

?What are the requirements to get a US visa
?What is the easiest way to get a US visa
?Is it hard to get a visa in the US
?How long does it take to get a visa in the US

 Apply for Nonimmigrant Visas to the U.S. | USAGov and www.passright.com

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید