کوگان شگفت انگیزترین غار دست ساز لرستان

توسط

غار کوگان که در زبان محلی غار کوگو خوانده می شود در 52 کیلومتری جنوب غربی خرم آباد در روستای خوش آب و هوایی به همین نام قرار گرفته است.

غار کوگان جزو غارهای چند طبقه است که دسترسی بسیار سختی دارد و رسیدن به آن بدون تجهیز به امکانات کوهنوردی و غارنوردی دشوار است. این غار دژمانند که تمام آن با حجاری های طاقت فرسا به وجود آمده به استناد سکه هایی که در اطراف آن به دست آمده به دوره اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دائمی مورد استفاده قرار گرفته است.

غار کوگان که در ارتفاع ورودی آن از کف تراز دره مجاورش بیش از 50 متر است پس از 220 پله و مسیری در حدود 150 متر طول در سال های 86 و 87 توسط سازمان میراث فرهنگی به مسیر سخت گذر آن احداث شده که می توان از آن طریق وارد غار شد.

این غار در دو طبقه با تاق ها و دهلیزهای ارتباطی با هنرمندی خاص حجاری شده و دارای معماری منحصر به فردی بوده که از نظر کارکرد به ظاهر به عنوان معبد برای پرستش میترا در آیین مهرپرستی استفاده می شده است.

ورودی غار به صورت چهارگوش در اندازه 2.50 در 2.20 متر است و به سمت شمال باز می شود. غار شامل دو طبقه است که طبقه اول آن از 4 اتاق و فضاهای مرتبط به هم تشکیل شده است.

طبقه دوم غار 3.40 متر بالاتر از کف قسمت اول غار است. این غار دارای اتاق هایی جهت استفاده بوده و نمونه ای از معماری صخره ای اشکانی است.

مساحت کلی فضاهای تعبیه شده در این غار دست ساز حدود 281 مترمربع است و از نکات قابل تأمل در آن وجود مخازن آب در داخل اتاق هاست.

این غار مربوط به دوران اشکانی (پارتی) به شماره 2660 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید