آبشار اسکلیم رود

توسط

آبشار اسکلیم رود یا آبشار «گالش کلا» از آبشارها و جاذبه های طبیعی استان مازندران است که در سوادکوه شمالی قرار دارد.

استان مازندران با طبیعت بی نظیر خود، از مقاصد طبیعت گردی ایران محسوب می شود که پذیرای طبیعت گردان زیادی است. از مهم ترین جاذبه های مازندران آبشارهای آن هستند، آبشارهایی چون «شاهان دشت» یا «وانا» در گزنک، «گزو» در سوادکوه شمالی، «هفت آبشار» تیرکن، «چلندر» نوشهر و «اوبن» دودانگه وجود دارد. آبشار «اسکلیم رود» از دیگر آبشارها و جاذبه های طبیعی مازندران است که در سوادکوه شمالی قرار دارد.

در این مطلب، شما را به جنگل نوردی در دل جنگل های هیرکانی و دیدن یکی از آبشارهای شگفت انگیز مازندران می برم.

آبشار اسکلیم رود

آبشار اسکلیم رود کجاست؟
چه زمانی به اسکلیم رود برویم؟
چگونه به آبشار اسکلیم رود برویم؟
در سفر به اسکلیم شب را کجا بمانیم؟
اسکلیم رود، زیبایی پنهان در قلب جنگل

آبشار اسکلیم رود | Limestone waterfall Eskelym
آبشار اسکلیم رود | Limestone waterfall Eskelym

شهرستان سوادکوه شمالی با مرکزیت شیرگاه، از شهرهای استان مازندران است که از بخش های نارنجستان و مرکزی تشکیل شده است. این شهر از سمت شمال به شهرستان قائمشهر، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود می شود.

دهستان لفور با جاذبه های طبیعی و گردشگری متعدد از مقاصد گردشگری سوادکوه شمالی به شمار می رود که به دلیل نزدیکی به تهران مکانی مناسب برای برگزاری تورهای یک روزه طبیعت گردی است. از جاذبه های این منطقه جنگل های لفور، دریاچه و سد البرز یا سد لفور و آبشار اسکلیم رود است. لفور به دلیل داشتن آبشارهای متعدد به سرزمین آبشارها معروف شده است؛ چنانچه ۸۴ آبشار که از زیباترین آبشارهای مازندران و ایران محسوب می شوند در لفور جای دارند. در ادامه با آبشار اسکلیم آشنا می شوید.

در میان جنگل های چندین میلیون ساله لفور، زیبایی خفته و شگفت انگیز چشم انتظار شما است؛ این زیبایی، آبشار آهکی و حیرت انگیز اسکلیم یا گالش کلا است که در دامنه تپه ای جنگلی و سرسبز از کوه های هیرکان افسانه ای قرار دارد و برای رسیدن به آن باید بین دو تا سه ساعت جنگل پیمایی کنید. این آبشار به سبب آهکی بودن و به خاطر داشتن املاح آهکی، خواص درمانی فراوانی دارد. آبشار اسکلیم با توجه به محل قرارگیری و مشخصه های زیبایی شناسی، از سایر آبشارها متمایز شده و به عروس آبشارهای سوادکوه شهرت یافته است و از زیباترین آبشارهای منطقه لفور نیز به شمار می رود. اسکلیم تماشایی، ۳۲ متر ارتفاع دارد که به صورت پلکانی و طبقه ای است. این آبشار در مسیر خود تا رسیدن به رودخانه اصلی اسکلیم رود، آبشارها و حوضچه های کوچک و زیبایی را به وجود آورده است.

آبشار اسکلیم رود در شهرستان سوادکوه قرار گرفته است
آبشار اسکلیم رود در شهرستان سوادکوه قرار گرفته است

جنگل نوردی

پیاده روی و جنگل نوردی علاقه مندان خاص خود را دارد؛ به خصوص اینکه بدانید در جنگلی با قدمت چند میلیون ساله قدم می زنید. حتما بعد از تماشایی آبشار، ساعتی را هم به پیاده روی اختصاص دهید.

عکاسی از مناظر دیدنی

عکاسی و گرفتن تصاویر زیبا، لازمه طبیعتگردی به ویژه در کنار آبشاری رویایی در دل جنگلی قدیمی است.

شنا کردن در آبشار اسکلیم

شنا کردن در آبشار اسکلیم و حوضچه های آن ممنوع است. حوضچه های این آبشار رسوبی هستند و شکل گیری آن ها زمان زیادی طول می کشد؛ بنابراین به منظور حفظ این میراث باارزش طبیعی از شنا کردن در آن جدا خودداری کنید.

چه زمانی به اسکلیم رود برویم؟

آمدن فصل بهار، آغاز سفر به دل طبیعت و تماشایی زیبایی ها آن است. گرمای فصل تابستان نیز آدمی را به سفر و رفتن به جاهای خوش آب وهوا وسوسه می کند؛ پس چه جایی بهتر از جنگل انبوه لفور و سپری کردن لحظاتی خنک در جوار آبشاری رویایی و شنیدن صدای دلکش آب و صخره است. پیشنهاد می کنم فصل بهار و تابستان را برای دیدن منطقه لفور و آبشار اسکلیم انتخاب کنید.

ناحیه جنگلی لفور

جنگل لفور از جنگل های سرسبز هیرکانی شمال کشور است که می گویند قدمت آن به دوران ژوراسیک می رسد و ۴۰ میلیون سال از سن آن می گذرد. وجود آبشارها، انبوه درختان سر به فلک کشیده، چشمه سارها، رودها و مناظر چشم نواز، طبیعت گردان و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. وسعت این جنگل به ۲۰۰ هزار متر مربع می رسد و با داشتن بیش از ۸۰ نوع گیاه یکی از مناطق غنی ایران در گونه های گیاهی محسوب می شود. راش، ممرز، لیلکی، انجیلی، ازگیل از جمله درختان این ناحیه است.

سد لفور یا البرز

سد خاکی لفور که ابتدا سد پاشاکلا نام داشت، به نام های سد البرز و صالحی مازندرانی نیز شناخته می شود. ارتفاع این سد ۷۲ متر است که در محل تلاقی سه رودخانه ی کارسنگ رود، آذررود و اسکلیم رود احداث شده است. این سد از نوع سنگ ریزه ای با هسته ی رسی است و مخزنی به حجم ۱۵۰ میلیون متر مکعب دارد و آب زمین های کشاورزی شهرستان های بابل، بابلسر، قائم شهر و جویبار را تأمین می کند.

دریاچه سد لفور که از مهم ترین جاهای دیدنی استان مازندران در این منطقه به شمار می رود، به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی جنگل لفور و داشتن چشم انداز بی نظیر به همراه آب وهوای مناسب مسافران و گردشگران زیادی را پذیرا می شود.

آبشار اسکلیم رود | Limestone waterfall Eskelym
آبشار اسکلیم رود | Limestone waterfall Eskelym

اقامت در آبشار اسکلیم

این منطقه پر از خانه های بوم گردی و کلبه های چوبی و کاهگلی در دل جنگل است که می توانید یک شب را در روستا سپری و زندگی روستایی را تجربه کنید. چادر زدن در جنگل یا در حاشیه سد لفور با رعایت نکات ایمنی نیز می تواند تجربه هیجان انگیزی برایتان رقم بزند.

دسترسی به آبشار اسکلیم رود

برای رسیدن به اسکلیم رود، جاده تهران – فیروزکوه را به سمت منطقه سوادکوه و شیرگاه پیش بگیرید. در مسیر حرکت خود به سمت سوادکوه، شما از شهر دماوند، فیروزکوه، ورسک، پل سفید، زیرآب و شیرگاه عبور خواهید کرد. حدود سه ساعت طول می کشد تا به این منطقه برسید.

سپس برای رسیدن به پای آبشار باید دو تا سه ساعت جنگل پیمایی کنید و خود را به رودخانه اصلی اسکلیم برسانید. در این مسیر قبل از رسیدن به آبشار اصلی، چندین آبشار و حدود ۲۰۰ حوضچه آهکی زیبا را خواهید دید که محو تماشای آن ها می شوید.

فاصله آبشار اسکلیم رود تا تهران: ۲۵۰ کیلومتر
آدرس آبشار اسکلیم رود: استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، بخش لفور

پرسش های متداول

آبشار اسکلیم رود کجاست؟

آبشار اسکلیم رود در استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، بخش لفور قرار دارد و فاصله آن از تهران حدود ۲۵۰ کیلومتر است.

چگونه می توانیم به آبشار اسکلیم رود برویم؟

برای رسیدن به اسکلیم رود، جاده تهران – فیروزکوه را به سمت منطقه سوادکوه و شیرگاه پیش بگیرید. در مسیر حرکت خود به سمت سوادکوه، شما از شهر دماوند، فیروزکوه، ورسک، پل سفید، زیرآب و شیرگاه عبور خواهید کرد. حدود سه ساعت طول می کشد تا به این منطقه برسید. سپس برای رسیدن به پای آبشار باید دو تا سه ساعت جنگل پیمایی کنید و خود را به رودخانه اصلی اسکلیم برسانید. در این مسیر قبل از رسیدن به آبشار اصلی، چندین آبشار و حدود ۲۰۰ حوضچه آهکی زیبا را خواهید دید که محو تماشای آن ها می شوید.

بهترین زمان سفر به اسکلیم رود چه وقتی است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان سفر به اسکلیم رود هستند.

در سفر به آبشار اسکلیم رود کجا اقامت کنیم؟

این منطقه پر از خانه های بوم گردی و کلبه های چوبی و کاه گلی در دل جنگل است.

تخریب آبشار اسکیم رود

متاسفانه طبیعتگردان مدعی حفاظت از محیط زیست با ترغیب اینفلوئنسرهای سفر، موجب تخریب حوضچه های آهکی آبشار اسکلیم در سوادکوه شده اند و از بنرهای هشدار دهنده به عنوان زیرانداز استفاده می کنند. گزارش دنیای سفر در این باره را بخوانید. (لینک گزارش)

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید