موزه هنرهای زیبای پوشکین

توسط

موزه هنرهای زیبای پوشکین (به روسی: Музей изобразительных искусств им. А. С. Пушкина)، غنی ترین موزه هنر اروپایی در مسکو است.

این موزه در مقابل کلیسای جامع مسیح نجات دهنده در خیابان ولخونکا واقع شده است. ساخت این موزه با معماری رومن کلین و ولادیمیر شوخوف از سال ۱۸۹۸ شروع و تا سال ۱۹۱۲ ادامه داشت.

موزه هنرهای زیبای پوشکین
موزه هنرهای زیبای پوشکین در مسکو

موزه هنرهای زیبا در بدو تاسیس به افتخار الکساندر سوم، تزار روسیه به نام وی نام گذاری شد. پس از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و سقوط دودمان رومانوف، تا سال ۱۹۲۳ نام موزه به موزه هنر دانشگاه مسکو تغییر یافت و نهایتا در سال ۱۹۳۷، دولت روسیه نام موزه را به افتخار صدمین سال درگذشت الکساندر پوشکین به نام کنونی تغییر داد.

موزه پوشکین دارای یکی از با ارزش ترین مجموعه های هنر از نقاشانی چون ساندرو بوتیچلی، لوکاس کراناخ پدر، رامبرانت، رافائل، ادگار دگا، پل سزان، پل گوگن، پیر اوت رنوآر، تئودور روسو، آنری دو تولوز-لوترک، آندره دورن، کامی پیسارو، وَنسان وَن گوگ و پابلو پیکاسو است.

تصویر قدیمی از موزه هنرهای زیبای پوشکین
تصویر قدیمی از موزه هنرهای زیبای پوشکین

موزه هنرهای زیبای پوشکین

  1. چرا باید از موزه هنرهای زیبای پوشکین بازدید کنیم؟
  2. تاریخچه موزه هنرهای زیبای پوشکین
  3. معماری موزه هنرهای زیبای پوشکین
  4. بخش های مختلف موزه هنرهای زیبای پوشکین
  5. نحوه دسترسی به موزه هنرهای زیبای پوشکین
  6. جاذبه های دیدنی نزدیک به موزه هنرهای زیبای پوشکین
  7. رستوران های نزدیک به موزه هنرهای زیبای پوشکین
  8. هتل های نزدیک به موزه هنرهای زیبای پوشکین

موزه هنرهای زیبای پوشکین مجموعه ای از آثار ارزشمند هنری جهان از مصر باستان و یونان گرفته تا آثار امروز است، تا حدی که آثار موجود در این موزه شامل ۷۰۰ هزار اثر هنری از دوره های مختلف است. موزه هنرهای زیبای پوشکین جزو غنی ترین موزه های هنری اروپا است که در خیابان ولخونکا در مقابل کلیسای جامع مسیح نجات دهنده قرار گرفته است؛ مجموعه جواهرات فرانسه جزو آثار قرن نوزدهم تا قرن بیست و یکم و همچنین یکی از معروف ترین مجموعه نقاشی های امپرسیونیست و پست امپرسیونیست در جهان نیز در این موزه قرار دارد، سالانه گردشگران زیادی با علاقه بسیار اقدام به خرید بلیط هواپیما ارزان می کنند تا از این موزه ارزشمند بازدید داشته باشند.

The Pushkin State Museum of Fine Arts
The Pushkin State Museum of Fine Arts

تاریخچه موزه پوشکین

این موزه بی همتا در کشور روسیه در سال ۱۹۱۲ توسط پدر شاعر مارینا ایوانوونا، پروفسور ایوان تسوتایوا تاسیس شده است و در فاصله اندکی با کلیسای کرملین قرار دارد. علاوه بر آثار مختلف در این موزه می توانید به نمایشگاه هایی که سالانه برگزار می شوند، مراجعه کنید.

موزه هنرهای زیبا شامل هنرهای معاصر است که تلفیقی از آثار هنری مدرن و کلاسیک هستند. قبل از آنکه پایتخت کشور روسیه به مسکو انتقال داده شود، آثار موجود در موزه هنرهای زیبای پوشکین در موزه ارمیتاژ سنت پترزبورگ بود که در نهایت در سال ۱۹۱۸ به این موزه در پایتخت جدید انتقال داده شد.

در ابتدا، نام این موزه الکساندر سوم، یکی از تزارهای روس بود که پس از انقلاب ۱۹۱۷ روسیه به موزه هنر غربی تغییر نام داد و در سال ۱۹۳۷ ، دولت روسیه به خاطر صدمین سال درگذشت الکساندر پوشکین، شاعر معروف، نام این موزه را به موزه هنرهای زیبایی پوشکین تغییر داد. پس از جنگ جهانی دوم و بمباران های انجام گرفته در روسیه موزه پوشکین مجددا مورد بازسازی قرار گرفت و با مجموعه ای از نقاشی های بی نظیر باری دیگر برپا شد.

امروز بعد از گذشت یک قرن از افتتاح این موزه با مؤسسات پژوهشی برجسته در سراسر جهان در حال همکاری است و نمایشگاه هایی در این مکان در حال برگزاری است. در چندین سال اخیر در این موزه مرکزی برای آموزش کودکان و نوجوانان در حال فعالیت است تا کودکان استعدادهایشان را شکوفا کنند و تحقیقات مربوط به هنر را انجام دهند.

نمایی از سالن های زیبای موزه پوشکین
نمایی از سالن های زیبای موزه پوشکین

معماری موزه پوشکین

در ساخت این موزه معماران معروف روسیه به نام های رومن ایوانوویچ کلین و ولادیمیر شخوف نقش مهمی داشتند که از سال ۱۸۹۸ تا ۱۹۰۹ برای تکمیل آن زمان برده است که همین مدت زمان نشان دهنده با ارزش بودن این موزه در کشور روسیه است. در موزه پوشکین می توانید مجموعه هنری از نقاشان معروفی چون ساندرو بوتیچلی، لوکاس کراناخ پدر، رامبرانت، رافائل، ادگار دگا، پل سزان، پل گوگن ، پابلو پیکاسو و … را تماشا کنید.

همچنین در این موزه زیبا مجموعه ای از آثار یونان باستان و رنسان همراه با آثار مربوط به نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، عکاسی نگهداری می شوند، یعنی در موزه هنرهای زیبای پوشکین می توانید به انواع اشیای هنری اروپایی از تابلوهای نقاشی گران قیمت گرفته تا وسیله های دست ساز چوبی دسترسی داشته باشید.

بخش های مختلف موزه پوشکین

موزه هنرهای زیبای پوشکین به چندین اتاق تقسیم بندی شده است تا بازدیدکنندگان ازهنرهای باستانی و مدرن بازدید داشته باشند، اتاق های مخصوص مصر باستان و یونان، قرون وسطی، رنسانس و غیره نیز در این موزه به چشم می خورند. مجموعه نفیسی از شاهکارهای هنری با بیش از ۴۳ پروژه در مسکو برای انجام فعالیت های عظیم در زمینه هایی علمی، پژوهشی، نمایشگاهی، جشنواره های موسیقی و کارهای هنری برای بزرگسالان و کودکان جزو مهم ترین مراکز فرهنگی در روسیه محسوب می شود.

این موزه بی همتا در سال ۱۹۱۲ توسط پروفسور ایوان تسوتایوا تاسیس شد.

دسترسی به موزه پوشکین

این موزه زیبا در خیابان الیسا ولخونکا قرار گرفته است، بهترین روش برای رسیدن به این موزه استفاده از متروی مسکو است که با ایستگاه متروی کروپوتکینسکایا (خط قرمز) فاصله اندکی دارد و تنها با چند قدم پیاده روی می توانید به The Pushkin State Museum of Fine Arts دسترسی داشته باشید.

دیدنی های نزدیک به موزه

کلیسای جامع سنت باسیل: ۱.۵ کیلومتر
نگارخانه ترتیاکوف: ۲.۶ کیلومتر
میدان سرخ: ۲.۸ کیلومتر
موزه دولتی تاریخ روسیه: ۳.۸ کیلومتر
میدان مانژ: ۴ کیلومتر
تئاتر هنری مسکو: ۴.۸ کیلومتر

رستوران های نزدیک به موزه

رستوران تاراس بولبا: ۷۰۰ متر
رستوران وورونژ: ۹۵۰ متر
رستوران گوتینازا: ۱.۵ کیلومتر
رستوران دولماما: ۱.۶ کیلومتر
رستوران الارجی: ۱.۷ کیلومتر

هتل های نزدیک به موزه

هتل آپارتمان روسی: ۱.۴ کیلومتر
هاستل جولی: ۱.۷ کیلومتر
مینی هاستل اسنین: ۲ کیلومتر
هتل آربات: ۲ کیلومتر
هتل ملی روسیه: ۲ کیلومتر

ساعت بازدید از موزه

برای بازدید از این موزه زیبا می توانید همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت ۱۱ صبح تا ۹ شب مراجعه کنید. روزهای پنج شنبه و جمعه ساعت بازدید از این موزه زیادتر است و تا ۱۰ شب ادامه دارد.

هزینه بازدید از موزه

هزینه بازدید از ساختمان اصلی موزه نیز برای بزرگسالان و نوجوانان متفاوت است و برای کودکان زیر ۱۶ سال نیز رایگان است. هزینه های مربوط به بازدید از گالری هنر اروپایی و آمریکایی قرن نوزدهم و بیستم و همچنین بازدید از مجموعه های اختصاصی متفاوت است.

در ضمن می توانید هنگام خرید بلیط ورودی به جای خرید تک تک گالری ها، بلیط های ترکیبی تهیه کنید تا هم تخفیف بازدید شامل شما شود و هم این که یکباره از این مجموعه زیبا بازدید داشته باشید.

وب سایت موزه پوشکین

سایت موزه پوشکین

این موزه دارای یک وب سایت به آدرس pushkinmuseum.art است.

درخواست لهستان برای بازگشت نقاشی های غارت شده

مقام های لهستان قصد دارند به طور رسمی از روسیه بخواهند چند تابلو نقاشی غارت شده را به این کشور بازگرداند.

درخواست جدیدی که به صورت رسمی مطرح خواهد شد به بازگشت هفت تابلو نقاشی لهستان مربوط می شود که توسط هنرمندان ایتالیایی نقاشی شده اند و اکنون در موزه پوشکین واقع در مسکو نگهداری می شوند. قدمت این نقاشی ها به قرن ۱۴ میلادی تا ۱۸ میلادی بازمی گردد.

پیش از شروع جنگ جهانی دوم این نقاشی ها در مجموعه خانواده «Czartoryski» نگهداری می شدند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید