راهنمای خرید تشک و تشک بادی

توسط

اغلب مردم به اشتباه فکر می کنند که بهترین زیرانداز برای مبتلایان به کمر درد، استفاده از زمین سفت و یا حداکثر استفاده از یک لایه پتو است! در حالی که تجربیات نشان می دهند کسانی که از درد قسمت تحتانی کمر خود رنج می برند نباید از زیرانداز (تشک) سفت استفاده کنند.

در یک بررسی مقایسه ای بین تشک های سفت و نیمه سفت مشخص شده گروهی که از تشک های نیمه سفت استفاده کرده اند در مقایسه با گروه دیگر کاهش قابل توجهی در میزان درد کمر خود احساس کرده اند. به عبارت دیگر: تشک های سفت در برابر قوس و انحنای طبیعی ستون فقرات انعطاف پذیر نیست و در نتیجه به ستون فقرات و ماهیچه های اطراف آن در موقع خواب فشار بیشتری وارد می شود که در طول زمان به صورت درد بروز می نماید. مگر در موارد خاص و تجویز پزشک معالج مبنی بر استفاده از تشک سفت.

تشکهای زیادی در بازار وجود دارند که شما برای اینکه بهترین گزینه را انتخاب کنید باید از نکات زیر مطلع باشید. دنیای محصولات خواب کاملا فریبنده است و ما قصد داریم راز و رمز آن را برای شما بگشائیم. همه افراد پس از سپری کردن یک روز پر کار و شلوغ در آرزوی یک خواب راحت و آسوده هستند. لازمه یک خواب راحت برخورداری از سرویس خواب مناسب است که در این میان تشک حرف اول را می زند.

چه موقع به تشک جدید احتیاج داریم؟
برخی از نشانه هائی که خبر از لزوم تهیه یک تشک جدید می دهند به شرح زیر می باشند:
وقتی از خواب بیدار می شویم درد خفیفی را در کمر خود احساس می کنیم و تصور می کنیم که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده ایم.
در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق های هتل خیلی بهتر و راحت تر از خانه خود می خوابیم.
تشک ما دچار پارگی و سائیدگی های قابل رویت است.
فرو رفتگی و برآمدگی های ناخوشایندی در تشک ما ایجاد شده است.
وقتی تشک غژغژ صدا می دهد.
پس از خوابیدن روی تشک احساس کمر درد می کنیم یا بدنمان کوفته است.

ویژگی تشکهای خوب چیست؟

راحتی
یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن (از سر تا پا) است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می دارد. در زمان انتخاب تشک بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن و کمر بر روی تشک دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد.

دوام
کیفیت مواد به کار رفته مهم است. ممکن است برای خرید تشکی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می توانید از آن استفاده کنید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می برد.

فضا
اگر تشک خیلی کوچک باشد آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می گیرد. یک فرد سالم در حدود ۶۰-۴۰ مرتبه در طول شب غلت می خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکت داشته باشید.

جنس اسفنج
در تشخیص نوع اسفنج به کار رفته تشک باید به وزن و تراکم آن دقت کرد.

فنر
نوع فنر بندی تشک, ضخامت مفتول فنر و فریم دور تشک در کیفیت تشک های فنری مهم هستند. همچنین تشکهایی که دارای فنر پاکتی هستند از قابلیت بیشتری برخوردارند بطوریکه تمام فنرها تک تک داخل فنر و منفصل هستند و در صورتی که دو نفر روی تشک باشند با تکان خوردن یکی دیگری متوجه نخواهد شد. همچنین در دراز مدت فنرها بدلیل اصطحکاک یکدیگر جیر جیر نخواهند کرد.

ارتفاع تشک
با توجه به لایه های داخلی تشک اعم از موکت, الیاف, پنبه, رویه تشک, ارتفاع تشک ها متفاوت خواهد بود و در طول عمر تشک نقش بسزای دارند. هرچقدر ارتفاع تشک بیشتر باشد تشک مرغوب تر و در ضمن اگر از روتختی استفاده کنید بدلیل ارتفاع بیشتر سرویس خواب شما زیباتر خواهد بود و ملحفه روتختی جلوه بهتری خواهد داشت.

مموری فوم
تشکهای نسل جدید دارای مموری فوم هستند که قیمت بالاتری دارند. مموری فوم برای اولین بار توسط سازمان فضایی آمریکا جهت جلوگیری از عوارض ناشی از شتاب ثقل به هنگام پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان اختراع شد. پس از آن بعنوان یک محصول بسیار مفید و ضروری به خانه های مردم در اروپا و آمریکا راه پیدا کرد.  ویژگی منحصر به فرد فوم های هوشمند تغییر شکل در اثر دمای بدن، برگشت پذیری مناسب پس از برداشتن نیرو در ناحیه تماس، تسهیل در جریان گردش خون، جلوگیری از گرفتگی عضلات و نیز جلوگیری از درد در ناحیه ستون فقرات است.

انواع تشک
تشک فنری: تشک فنری برای سنین پایین تر و افراد با وزن کمتر مناسب است. بعلت حالت ارتجاعی تشک, وزن در سطح تشک پخش میشود. نسبت به تشک های طبی و فنی ارزان تر است.

تشک طبی و فنری: تشک طبی و فنری یک انتخاب ایده ال برای تمام سنین است. بدلیل استفاده از اسفنج با دانستیته بالا و دیواره M دار و فنر بندی متراکم تر و فشرده علاوه بر طول عمر بالای تشک خوابی توام با آرامش را به ارمغان خواهد آورد. با توجه به اینکه فنر پاکتی و منفصل استفاده شده باشد, یا دارای مموری فوم باشد و همچنین ارتفاع تشک از لحاظ کیفیت و قیمت متفاوت خواهد بود.

تشک طبی: تشک هایی که دارای فنر نیستند و تنها دارای خاصیت طبی هستند. تشک طبی نوع فومی ارزانترین تشک است که از خصوصیات آن سبک، سفت، قابل شستشو بودن، زیپ دار بودن است جنس آن از یونولیت بوده و عمر نسبتا کم, برای مصارف کوتاه مدت توصیه می شود. تشک طبی نوع اسفنجی نرم ترو با کیفیت تر است و با توجه به نوع اسفنج قیمت و کیفیت متفاوتی دارد. تشک تمام مموری فوم تشک طبی است که کلا دارای مموری فوم است قیت نسبتا بالاتری دارد.

تشک آبی: تشک های آبی نیز طرافداران خاص خودشان را دارد و استفاده از آنها شما را به یاد شب های فراموش نشدنی پیک نیک می اندازد. با پر کردن آب گرم حالت ارتوپدیک پیدا میکند. در مصارف خاص بیشتر استفاده دارد. با پرکردن آب سنگین میشود. اگر پنچر شود به دردسر خواهید افتاد.

تشک بادی: میزان سفتی تشک بادی را می توان با یک دستگاه کنترل از راه دور که به پمپ هوا متصل است تنظیم نمود. پنچر شدن تیوپ تشک مواج از معایب آن است. برای یک دوره کوتاه مدت، در سفر بدلیل انتقال آسان تر مناسب خواهد بود. تشک بادی برای افرادی که با حجم زیاد تشک ها مشکل دارند بهترین گزینه می باشد. تشک بادی دارای سطحی لطیف بوده و قابل استفاده در منزل، ویلا و حتی محل کار می باشد.

انواع تشک بادی عبارتست از: تشک بادی کودک یا نوجوان، تشک بادی بزرگسال، تشک بادی چندکاره، تشک بادی روی آب و تشک بادی کمپینگ. برخی از این تشک ها کاربرد طبی دارند که به آنها “تشک مواج” گفته می شود. در مجموع، محصولات بادی برای راحتی و تسریع در کارها و سفر خیلی مناسب هستند. بهترین مارک محصولات بادی اینتکس (Intex) است.

تشک باید سفت یا نرم باشد؟
تشک باید به اندازه ای سفت باشد که ستون مهره ها در “وضعیت عملکرد” (یعنی همان مقدار انحنائی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد) قرار بگیرد. اگر تشک آنقدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمر درد می شود.

توجه
1. با دست زدن و خوابیدن چند دقیقه ای تشک نمی توان به کیفیت آن پی برد به خصوصیات, لایه های داخلی تشک و گارانتی دقت کنید.
2. هر قدر وزن شما بیشتر باشد به تشکی با تراکم فنر بندی بالاتر و همچنین فریم ضخیم تر نیاز دارید.
3. اگر قرار است تشک دونفره بخرید حتما به اندازه آن توجه کنید و به هیچ عنوان از 2 عدد تشک یکنفره به جای تشک دو نفره استفاده نکنید چرا که  بعد از مدتی به علت یکسان نبودن وزن افراد تشک ها نسبت به هم متوازن و متعادل نخواهند بود.
4. از تشک های یونولیتی فقط در مواقعی که مدت کمی به تشک نیاز دارید استفاده کنید.
5. از خرید تشک های متفرقه و بی نام نشان و بدون ضمانت خودداری کنید.
6. در صورت امکان از پد ضدآب استفاده کنید.
7. برای تمیز کردن تشک از سشوار و دستمال تمیز استفاده کنید.
8. اجازه ندهید بچه ها از آن به جای تشک آکروبات بازی استفاده کنند.
9. هر 6 ماه یکبار آن را 180 درجه برگردانده و سر و ته نمائید.
10. هر 3 ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.
11. همیشه بزرگترین تشکی را بخرید که در اتاقتان جا می گیرد.

تشکی برای خواب مناسب است که نه زیاد سفت و نه زیاد نرم باشد و تمامی قوس بدن و نقاط حساس بدن را پر کند به طوری که ستون فقرات و مهره های گردن در یک راستا قرار بگیرد و هیچ فشاری به ستون فقرات و ماهیچه های اطراف آن موقع خواب وارد نشود. ما، یک سوم عمرمان را روی تشک می گذرانیم، چون یک سوم عمرمان را خواب هستیم، با این حساب خرید تشک یکی از خریدهائی است که مستقیما با سلامت در ارتباط است.

مدل هائی که دارای فنرهای منفصل (نسل جدید فنر به صورت پاکت اسپیرینگ) و دارای مموری فوم (فوم هائی که از مواد طبیعی بوده و به وزن و دمای بدن حساس می باشد) هستند بهترین تشک های توصیه شده برای خواب می باشند زیرا تمامی قوس و انحنای بدن را پر کرده و ستون فقرات را در یک راستا به حالت طبیعی قرار می دهد و هیچ فشاری به ماهیچه های اطراف ستون فقرات وارد نمی شود.

چه تشکی استاندارد است؟
اگر قصد خرید تشک دارید باید بدانید یک تشک استاندارد چه ویژگی هائی دارد. اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ویژگی های خاصی را برای یک تشک استاندارد در نظر نگرفته است. یک تشک استاندارد باید فنرهای قوی داشته باشد. نوع پارچه تشک، استحکام و مقاومت آن، نوع دوخت و شرایط آماده سازی و بسته بندی تشک از پارامترهائی است که نشانه مرغوبیت تشک است. در انتخاب نوع تشک های وارداتی نیز دقت فرمائید که از برندهای معروف و امکان ارائه خدمات پس از فروش را داشته باشد و حتما نمایندگی در ایران داشته باشد زیرا بعضی از تشک های وارد شده توسط تجار، فاقد کیفیت لازم بوده و اینگونه کالاها معمولا نمایندگی در ایران ندارند.

گارانتی: اگر از شرکت های معتبر تولیدکننده تشک خرید کنید، تشک شما دارای گارانتی تعمیرات و تعویض خواهد بود.

5 نظر
 1. یوسف نیا 12 سال قبل
  پاسخ

  دوست عزیز سلام … لینک شما با موفقیت در سایت محور ثبت شد. از این که ما را لایق میزبانی دانستید بی نهایت ممنونم. امیدوارم بتوانم دوست مفیدی برایتان باشم. ارادتمند

 2. محمدنژاد 12 سال قبل
  پاسخ

  سلام کاک میثم ارجمند چون وبلاگ شما از پیوندهای قدیمی و دوستان بزرگوار ماست در صفحات دیگر پیوندها قرار گرفته است که به صفحه اول انتقال داده می شود. سلام ما را هم به آقای قوی اندام برسانید. یاحق.

 3. ندا 12 سال قبل
  پاسخ

  مرسی

 4. سپیده 12 سال قبل
  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید امیدوارم همیشه موفق و ماندگار باشید

 5. تشک بادی و تخت خواب بادی 7 سال قبل
  پاسخ

  از سایت دوم ما هم دیدن کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید