مهدی اعتمادی فر در دائولاگیری جاودانه شد

توسط

مهدی اعتمادی فر هیمالیانورد ایرانی در دومین تلاش خود برای صعود به قله دائلوگیری جان خود را از دست داد.

روز یکم می 2009 خبر تاسف بار کشته شدن مهدی اعتمادی فر کوهنورد ایرانی در دائولاگیری بر روی سایت های کوهنوردی، همه را حیرت زده و متاثر کرد.

اعتمادی فر با سابقه صعود به 5 قله 7000 متری و دو قله 8000 متری برودپیک و گاشربروم یک، از جمله کوهنوردان با تجربه ایرانی در صعودهای هیمالیا به شمار می رفت. وی پیش تر در سال 2006 نیز تلاش ناموفقی را بر روی دائولاگیری صورت داده بود.

خبر درگذشت اعتمادی فر توسط کوهنورد کشور چک دیوید فوجیک (David Fojtik) اعلام شد. مهدی روز صعود به همراه این کوهنورد چک و تونک فیندیک (Tunc Findik)، کوهنورد اهل کشور ترکیه در شرایط جوی نامناسب راهی قله دائولاگیری شده بود و ظاهرا به دلیل خستگی زیاد و به رقم تذکر همنوردانش برای بازگشت، احتمالا بر اثر سقوط جان خود را از دست داده است.

ادعای کوهنورد چک؛ پلنگ برفی ایران یخ زد

خبر ناپدید شدن مهدی اعتمادی فر هیمالیانورد مشهور ایران روز گذشته در حالی منتشر شده که وی دومین تلاشش را برای صعود به قله 8176 متری دائلوگیری انجام می داد.

اعتمادی فر که به عنوان اولین فاتح ایرانی قلل گاشربروم یک و برودپیک نام خود را ثبت کرده بود، در صعودی مستقل عازم هیمالیا شده بود تا بتواند کار نیمه تمام سال گذشته خود را به اتمام برساند. وی پیش از این به قلل برودپیک و گاشربروم یک و تمامی قلل مرتفع اتحاد سابق شوروی صعود کرده بود.

سایت اورست نیوز در خبری پیش از آغاز صعود وی اعلام کرده بود که اعتمادی فر در قالب یک تیم بین المللی قدرتمند 7 نفره دومین تلاش خود را برای صعود به دائولاگیری انجام می دهد. اما پس از انتشار خبر ناپدید شدن این کوهنورد پرسابقه، کیومرث بابازاده در گفت و گویی گفت: در حالی که چند روز بود از اعتمادی فر خبری در دست نبود تماس های مقامات فدراسیون با شرکت طرف قرارداد وی منجر به ارتباط با شرپایی شد که همراه گروه بوده است اما این شرپا به دلیل عدم تسلط به زبان انگلیسی مجبور می شود موبایل خود را یک کوهنورد اهل جمهوری چک بدهد.

وی افزود: این کوهنورد بسیار مبهم صحبت کرده و اظهار کرده که اعتمادی فر در مسیر صعود از تیم جا مانده است و در مسیر برگشت او را دیده که به پشت روی زمین افتاده بوده اما به دلیل بدی هوا موفق به کمک به او نشده اند.

بابازاده گفت: ظاهرا تمام افراد این تیم چندان هم حرفه ای نبوده و موفق به پایین آوردن او نشده اند ضمن اینکه به علت ارتفاع بالای محل قرار گرفتن وی در حدود 8 هزار متری امکان پرواز هلیکوپتر برای امدادرسانی هم وجود نداشته است.

در حالی که ناپدید شدن در ارتفاع بالای 7 هزار متری تا حد زیادی شانس زنده ماندن پس از چند ساعت را از بین می برد، بابازاده می گوید: از زمانی که این افراد او را دیده اند تا حدود 24 ساعت بعد شانس زنده ماندن بوده است اما آن ها ظاهرا روز جمعه موفق به دیدن او شده بودند.

یک وب سایت کوهنوردی چک در خبری اعلام کرده که دیوید فوژتیک کوهنورد این کشور، پس از صعود، موفق به فرود با اسکی به عنوان اولین کوهنورد از قله دائولاگیری شده است. این کوهنورد در وبلاگ خود اعلام کرده بوده که در اول ماه می به عنوان اولین کوهنورد در سال جاری موفق به صعود به دائولاگیری شده است و از ارتفاع 7300 متری تا ارتفاع 6700 متری را با اسکی پایین آمده است.

وی در وبلاگ خود خبر بدی را نیز منتشر کرده و آن مرگ همنوردش مهدی اعتمادی فر در جریان صعود به قله بوده است. فوژتیک همچنین مدعی شد: مهدی پس از اینکه همنورد خودش قبل از کمپ 3 به پایین باز می گردد هم چادری وی در راه صعود بوده است. این کوهنورد جمهوری چک از وجود سرمازدگی بر روی انگشت ها و دستهایش و سرمازدگی های جدی تر در روی پاهایش نیز خبر داده است.

توضیح عکس: مهدی اعتمادی فر به همراه تونک فیندیک، دیوید فوجیک، Pavela و Klara در دائولاگیری

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید