شاهوار، کوهی که شاید دیگر نباشد!

توسط

معدن کاری مخربی که در شاهوار (بلندترین قله ی البرز شرقی) انجام می شود این کوه را در خطر قرار داده است. “کوه شاهوار، برای آب یا ماده ی معدنی؟!”

گزارش مصور صعود دکتر محمد محمدی به قله اورست در جمع بزرگ کوهنوردان، طبیعت دوستان و شهروندان شاهرود رائه شد. در کنار این تجمع بزرگ حضار طوماری با متن زیر را امضا کردند و از مسئولان خواستار رسیدگی سریع به و ضعیت تخریب و انهدام شاهوار شدند.

ستون شاهوار، این بلندای مغرور، در حال فرو ریختن بر سر فرهنگ کهن، چرخه ی سلامت، اقتصاد و اجتماع مردمان شاهرود و بسطام است. کوهی که چند هزار سال سرمنشا چشمه ساران و سیراب کننده جنگل های شمالی و دشت های جنوبی خود بوده است، شکل گیری تمدن کهن قاره کوچک مان از برکت و بلندای این مخلوق بی همتاست.

کشت و کار گذشتگان و رونق این سرزمین وامدار آن بوده و هست، بسطام، شاهرود و تمام روستاهای دامنه آن مدیون این قله با برف ها و دره هایش هستند و آیندگان نیز چاره ای جز چشم دوختن بر این عظمت کم نظیر ندارند، کوهی که خداوند بی منت برای استمرار حیات در این گستره جغرافیایی برافراشته است.

امضای طومار توسط فعالان محیط زیست و کوهنوردان شاهرود در حمایت از کوه شاهوار

کوه شاهوار، برای آب یا ماده ی معدنی؟

با کمال تاسف بهره برداری های اقتصادی غیر قابل توجیه چند سالیست که پیکره استوارش را زخمی و رنجور ساخته، انفجار و تخریب جبهه شمالی شاهوار برای استخراج بوکسیت به منظور تولید آلومینا در کارخانه جاجرم، آنهم با قیمتی بالاتر از قیمت تمام شده محصول از نرخ عرضه کنندگان جهانی، نه تنها منطقه وسیعی را به لحاظ زیستی کاملا نابود کرده، بلکه عوارض و عواقب آن از جمله سیل، تخریب و آلوده شدن ذخایر آب زیرزمینی شاهرود و بسطام، تهدیدی جدی برای حیات طبیعی منطقه خواهدبود، سال گذشته منطقه تاش شاهد سیل ویرانگر بی سابقه ای در تاریخ خود بود که هیچکس نه علتش را جویا و نه مسئولیت اش را پذیرفت!

ما جمع بزرگ کوهنوردان، طبیعت دوستان و شهروندان شاهرود ندای مقام معظم رهبری در حفاظت و صیانت از منابع ملی و طبیعی را لبیک گفته و از مدیران و مسئولان شهر، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی، فرماندار محترم، اعضاء شورای شهر، ریاست ادارات محیط زیست، منابع طبیعی، مدیریت آبفا و دیگر مسئولین ذیصلاح به جد خواستاریم تا به طور ویژه به این بحران زیستی و فاجعه اجتماعی رسیدگی کرده و از ادامه تخریب غیرقانونی در این نقطه حساس جلوگیری به عمل آوردند.

باشد که آیندگان ما را به خیانت در امانت الهی و منفعت طلبی و زیاده خواهی متهم نکنند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید