برنامه کوه و طبیعت را فعلا تعطیل کنید

توسط

بی توجهی به هشدار قرمز سیل و اتراق در کنار رودخانه ها و اصرار به انجام برنامه کوه و طبیعتگردی و کوهنوردی، بار دیگر حادثه آفرید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از روز چهارشنبه (پنجم مردادماه) درباره بارش های سیل آسا در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، نیمه شرقی فارس، بخش های جنوبی بوشهر و به ویژه نیمه غربی استان یزد هشدار داده بود. هواشناسی و شرکت آب منطقه ای تهران نیز با اعلام هشدار نارنجی سیل، از ساکنان استان تهران خواسته بود تا روز جمعه هفتم مردادماه به هیچ وجه در حاشیه رودخانه ها اتراق نکنند.

با این حال، آنچه از وضعیت «امامزاده داوود»، از زیارتگاه ها و تفرجگاه های تابستانی، روایت شده نشان می دهد این اخطارها و هشدارها چندان هم مورد توجه نبوده است. حتی از صبح روز پنجشنبه (ششم مردادماه) با وجود عملیات نجات دهی سیل زدگان، محور کن و سولقان برای تماشای دستاورد سیل، پرتردد بود؛ طوری که پلیس راهور تهران بزرگ از رانندگان خواست با توجه به بارندگی شدید و مسدود شدن محور، از تردد در این محور خودداری کنند.

با وجود این شرایط بحرانی، ستاد خدمات سفر که قرار بود در طول سال فعال باشد، اما هنوز درباره مناطق قرمز و هشدارآمیز سیل برای مسافران اخطاری نداده و اقدامات و هماهنگی لازم را با استان ها و همچنین مجریان تورها و سفرها انجام نداده است. با این حال در خوزستان، معاون گردشگری این استان از لغو تمام گشت های گردشگری خوزستان تا اطلاع ثانوی خبر داده و تاکید کرده است: برگزاری هرگونه گشت در شرایط فعلی آب و هوایی، غیرمجاز تلقی شده و در صورت مشاهده، با برگزار کننده برنامه های کوه و طبیعتگردی مطابق با قانون برخورد خواهد شد.

در استان اصفهان نیز مدیرکل مدیریت بحران استانداری از تعطیلی تمام مناطق گردشگری به ویژه در محور غرب و جنوب این استان در روزهای پایانی هفته و به دلیل بارش های شدید خبر داده است.

به گفته منصور شیشه فروش، مناطق گردشگری استان در برخی از نقاط درگذر رودخانه ها قرار دارند و وقوع سیل منجر به خسارت خواهد شد؛ لذا این اماکن در روزهای پایانی هفته تعطیل و گردشگران از سفر به این مراکز و توقف در حاشیه رودخانه ها و کانال های آب باید خودداری کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد هم که رودخانه های خروشانی را در بر دارد، از تعطیلی تمام تأسیسات گردشگری در مسیر و بستر رودخانه ها تا اطلاع ثانوی خبر داده و گفته که گشت نظارتی در آخر هفته از اردوگاه های تنگ گنجه ای، تنگ مهریان، چشمه میشی، کوه گل، شراب گروه چرام انجام می دهد و اجازه پذیرش مسافر و گردشگر در این مکان ها داده نخواهد شد.

شهرداری یاسوج نیز تأسیسات گردشگری و تمام پارک های شهری را در تعطیل کرده است.

در استان سیستان و بلوچستان بر اثر سیل و شدت بارندگی، تعدادی از بناهای تاریخی آسیب دیده است. بنا بر گزارش معاون میراث فرهنگی این استان، دیواره ضلع شمالی قلعه سرباز، سقف طبقه دوم موزه چابهار و دیواره ضلع غربی و بخش داخلی قلعه نیکشهر دچار آسیب شده و طوفان در ایرانشهر نیز باعث سقوط درختان نخل روی ساختمان قدیم بهداشت شده که بخشی از دیواره ساختمان دچار ترک و ریزش شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان که از مرگ دو نفر تا کنون در سیل پنجشنبه شب در شهرستان ماه نشان خبر داده، از وقوع دوباره سیل در همه نقاط استان به ویژه چهار شهرستان ماه نشان، طارم، خدابنده و زنجان احتمال داده و از مردم درخواست کرده است: از توقف و اتراق در رودخانه ها، مسیل ها، کوه پایه ها و ارتفاعات پرهیز کنند و با توجه به احتمال وزش باد شدید از نشستن در کنار درختان کهن سال و تجهیزات ساختمانی که در حال احداث و نیمه کاره است نیز باید پرهیز شود.

مدیرکل هواشناسی گیلان هم از احتمال آبگرفتگی منطقه ای و بالا آمدن ناگهانی سطح آب و طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیلاب موقتی و منطقه ای خبر داده و از مردم مردم و گردشگران خواسته در روزهای پایانی هفته از استقرار در نزدیکی رودخانه ها پرهیز کنند.

خسارت و خطرات سیل در استان های فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد. در تهران و برخی دیگر از استان ها نیز اداره کل هواشناسی احتمال تداوم بارش ها در ارتفاعات و نیمه شمالی را داده و توصیه می شود از هر نوع فعالیت کوهنوردی، گشت در طبیعت به ویژه در کوهپایه ها و دره ها و اتراق و کمپ موقت در حاشیه رودخانه ها تا عادی شدن شرایط، خودداری شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید