شهر مردگان، روستای دارگاوس روسیه

توسط

شهر مردگان یکی از نام های روستای «دارگاوس» روسیه است که می تواند عنوان عجیب ترین مقصد گردشگری را به آن اختصاص داد.

سفر و تجربه بازدید از نقاطی جدید و وصف ناشدنی می تواند یک نکته در انتخاب مقصد باشد؛ به همین دلیل انتخاب مقصدی درست و هوشمندانه برای ثبت خاطراتی شیرین یکی از اولویت هاست و این انتخاب درست تجربه متفاوتی را برای مسافران و گردشگران رقم خواهد زد.

در همین راستا یکی از مقاصد هیجان انگیز برای سفر «شهر مردگان» در روسیه است. شهر مردگان یکی از نام های روستای «دارگاوس» روسیه است که می تواند عنوان عجیب ترین مقصد گردشگری را به آن اختصاص داد.

بر خلاف دیگر مقاصد گردشگری در جهان، شهر مردگان روسیه شاید تنها مقصدی باشد که هیچ کس حضور در آن و بازدید از این منطقه را به گردشگران و مسافران توصیه نمی کند چرا که گفته می شود این شهر طلسم شده است و بازدیدکنندگان از آن زنده بیرون نخواهند آمد.

این روستا بین ۵ کوه از رشته کوه های کائوکاسوس قرار گرفته و در واقع گورستانی باستانی، مملو از مقبره ها و سردابه ها است. نکته قابل توجه در مورد این قبرستان باستانی شکل قبرهای آن است؛ قبرهای این منطقه در دل زمین حفر نشده اند بلکه مرده ‎ها در درون خیمه هایی سفید رنگ قرار گرفته اند.

این قبرها به شکل سازمان یافته ای در در امتداد یکدیگر قرار گرفته اند که در پشت آن ها برج تخریب شده ای وجود دارد که گفته می شود از آن برای تماشای ارواح استفاده می شده است. سردابه های این قبرستان کلبه هایی سفید رنگ با سقفی منحنی شکل هستند که درون آن ها پله وجود دارد و بالای آن شبیه به گنبد است.

برخی از سردابه های بزرگ ۲ تا ۴ پله دارند و کوچک ترها در یک طبقه قرار گرفته اند. بعضی از آن ها اصلاً سقف ندارند. داخل سردابه های بزرگ تر طاق های هرمی شکلی قرار دارد که سقف را نگه می دارد.

کوچک ترها طاق های بشکه مانند دارند. این طاق های مخروطی و هرمی به شکل تکه سنگ های پلکانی ساخته شده اند. جنس دیوارها هم از سنگ و ساروج است و دارای پنجرهای مربع شکلی هستند که اجساد را از راه آن ها به داخل سردابه می گذارند.

گفته می شود قدمت شهر مردگان به قرن ۱۴ میلادی باز می گردد که قوم اوستیای در این منطقه زندگی می کردند و به دلیل کمبود زمین برای ساخت و ساز و کشاورزی این قوم مجبور می شدند غیرقابل استفاده ترین مکان را برای دفن مرده های خود انتخاب کنند.

نکته جالبی که در مورد این قبرستان وجود دارد قایق های چوبی است که در کنار مرده ها در این قبرستان دفن شده اند؛ گفته می شود که مردمان این منطقه مرده ها را به همراه لباس و وسایل دفن می کرده اند و این کار به این دلیل بوده است که پس از مرگ آن ها باید از رودخانه ای عریض عبور کنند.

۹۹ قبر سنگی و دخمه باستانی در این منطقه وجود دارد که در منابع قدمت قدیمی ترین سردابه قبرستان به قرن ۱۶ میلادی می رسد.

همانطور که گفته شد افسانه ای این قبرستان را تحت تاثیر قرار داده است مبنی بر اینکه هر کس بتواند به آن وارد شود زنده از آن جا باز نخواهد گشت و افسانه ای دیگر معتقد است که خدایان نیز این مکان را نفرین کرده اند، اما با این وجود در دوران شوروی گردشگران از این مکان بازدید می کردند و در ورودی این قبرستان نیز به راحتی بلیت فروشی انجام می گرفت.

نکته قابل توجه دیگری که می تواند گردشگران را راغب به بازدید از این منطقه کند بناهای تاریخی است که از عصر برنز تا سده های میانه می رسد و بسیار غنی است و به عبارتی برای باستان شناسان گنجینه ای از اطلاعات است و چگونگی زندگی اوستایی ها را در قرون گذشته نشان می دهد.

منابع:
atlasobscura.com
calvertjournal.com

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید