آشنایی با انواع جوراب کوهنوردی

توسط

تاول و زخم پا می تواند فعالیت کوهنوردی شما را تعطیل کند، اما سیستم پوشیدن جوراب با اندازه صحیح و مناسب فعالیت شما، پای شما را در فعالیت های گوناگون راحت و خشک نگه می دارد.

جوراب با اندازه صحیح از Hot Spot جلوگیری می کند. یک جوراب با سایز مناسب تقریبا اندازه یک کفش با اندازه صحیح مهم است. جوراب و کفش مواردی هستند که در کنار هم می توانند راحتی پای شما را فراهم کنند.

• اگر جوراب ها زیادی بلند باشند، از وسط خم می شوند و این باعث ناراحتی، قلنبه شدن وسط پا و حتی ایجاد تاول می شود.
• اگر جوراب ها خیلی تنگ باشند، گردش خون را محدود می کنند و پنجه پای شما حرکتش کمتر می شود در نتیجه صدمه خواهید دید.

انتخاب بهترین جوراب کوهنوردی بستگی به نوع کفش و نوع فعالیتی است که انجام می دهید و هم چنین آب و هوا دارد.

جوراب های آستری Liner Socks

جوراب های آستری هم می توانند تنها پوشیده شود و هم با یک لایه دیگر. مناسب برای ورزش هایی مثل پیاده روی. طراحی آن به گونه ای است که بافت نازکی دارد تا رطوبت را خارج کند و پا خنک و خشک و راحت بماند.

جوراب های سبک Ligh Weight

جوراب های سبک Ligh Weight برای پیاده روی، بالا رفتن از شیب ها و کوهپیمایی در هوای گرم. در بافت خود چگالی متوسطی دارند و در قسمت پاشنه و جلوی پا ضخیم تر هستند. قسمت بالایی نازک تر است و قابلیت ننفس بیش تری دارد و مناب برای پوشیدن با جوراب های Liner.

جوراب های نیمه سنگین Mid weight

جوراب هایی که در سرتاسر خودشان لایه اضافی دارند و مناسب کوهپیمایی و کفش های Back Packing (صعودهای بارکشی). انتخاب شایسته ای برای صعودهای 3 فصله و فعالیت های هوازی ملایم. برای پوشیدن روی جوراب های Liner.

جوراب های سنگین Heavy Weight

برای فراهم کردن بیش ترین عایق در هوای سرد و فعالیت های زمستانی. ویژگی این جوراب ها آنست که بین کفی کفش عایق می شوند تا گرمای بیش تری را حفظ کنند. طول بیش تری دارند تا ساق پا را حفظ کنند این جوراب ها را نیز با Liner بپوشید.

– توجه کنید که یکی از این سیستم ها اگر تنفس نداشته باشد بقیه هم کار خود را صحیح انجام نمی دهند.
– علاوه بر این جوراب ها، جوراب های دیگری هم هستند که تخصصی ترند یا جدید هستند مثل جوراب های Wind Stopper.

جوراب های مواد Materials

الیاف مصنوعی یا پشم رطوبت را از پای شما می گیرد و خارج می کند و این مواد از کتان بهتر هستند. جوراب های ضخیم وقتی با یک بافت طبیعی و مصنوعی ترکیب شوند می توانند مثل سیستم های لایه بندی پوشاک یا جوراب رطوبت را خارج کنند. پیشرفت در یافتن منابع و ساخت پشم منجر به افزایش کیفیت می شود. پشم به طور طبیعی خاصیت انتقال رطوبت و عرق دارد و خصوصیات عایق بودن پشم ها و یا بافت های نرم مثل پشم گوسفند مرینوس مناسب ترین گزینه برای جوراب های با کیفیت بالا هستند.

منبع: انجمن پزشکی کوهستان ایران

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید