معرفی زردکوه، نامزد میزبانی یازدهمین صعود قلم

توسط

زردکوه بختیاری با حداکثر ارتفاع بیش از 4200 متر دومین کوه زاگرس از نظر ارتفاع (پس از دنا) است. این کوه در نزدیکی کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی: این اثر با عرض جغرافیایی E50.07742 و طول جغرافیایی N32.36505 در استان چهارمحال بختیاری واقع شده است.

ویژگی های منطقه: رشته کوه های زردکوه (مجموعه کوهستانی بلند و سر به فلک کشیده از رشته کوه زاگرس مرکزی) در حد فاصل دو رودخانه بزرگ کوهرنگ و بازفت در استان چهارمحال بختیاری قرار گرفته است. جهت این رشته از شمال غربی به سمت جنوب شرقی است. بسیاری از قلل آن تیز و کشیده و به صورت ستیغ های مضرس است بیش از 10 قله بالای 4000 متر در زردکوه وجود دارد که بلند ترین قله آن کلونچین (4221 متر) نام دارد.

قلل مهم و مرتفع زردکوه: کلونچی 4221 متر، چگاله 4136 متر، هفت تنان 4109 متر، درویش کزلی 4078 متر، شاه شهیدان 4076 متر، نازی 4075 متر، چال تاو 4075 متر، تیا 4053 متر، شرنگ 4011 متر، دورنگ 4009 متر، دو زرده 4000 متر، سیردان 3988 متر، قنبرکش 3970 متر، پله بلند 3947 متر، چال میشان 3897 متر، ایلوک 3837 متر و آب سفید 3759 متر.

مهم ترین ویژگی کوه های منطقه که به صورت رشته رشته است وجود دره ها و گذرگاه های عمیق (که در زبان محلی به آن ها تنگ می گویند) و یخچال های آن است که از جمله آن ها می توان یخچال ایل بیگ، پورسونان، کوله خدنگ و خرسان را نام برد.

جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری: پل زمان خان، آبشار شیخعلی خان، تالاب چغاخور، دشت لاله های واژگون، آبشار دره عشق، غار یخی چما، چشمه دیمه سرچشمه اصلی زاینده رود، سبزکوه، قلعه شمس آباد، قلعه چالشتر و مسجد اتابکان.

سوغات شهرکرد: لبنیات، انواع کشک تازه و خشک، عسل، قره قورت های ترش، قره قورت شیرین معروف به قارا، گز بلداجی

جدای از خوراکی ها، در شهرکرد صنایع دستی متنوعی تولید می شود که هر کدام مورد مصرف خاص خود را دارد. در میان عشایر بختیاری قالی بافی از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از زنان نوعی قالی به نام بی بی باف می بافند که از کیفیت بالایی برخوردار است. طرح آن به لچک و ترنج معروف است.

نمدمالی هنر دیگری است که در شهرکرد عرضه می شود و تولیداتی مناسب زندگی امروزه مانند کیف و کیف گوشی همراه نیز به آن افزوده شده است. کلاه مالی یکی دیگر از صنایع دستی مطرح است و در منطقه می توان کلاه های خسروی، شب کلاه و کلاه قشقایی را دید. گلیم، جاجیم و وریس دیگر بافته های بختیاری است که باید پلاس را نیز به آن ها افزود. پلاس نوعی زیرانداز است که آن را یا از تکه های پارچه و یا از نخ های پنبه ای و پشمی می بافند.

نام افراد مسئول: بهنام شاوردی

تاریخ دقیق اجرای صعود: 7 و 8 و 9 مردادماه سال 95

زمان بندی اجرای برنامه

1. پذیرش افراد از روز 5 شنبه مورخه 7 مرداد
2. اجرای برنامه در روزهای 8 و 9 مرداد
3. اتمام برنامه صعود و بازگشت عصر روز 9 مرداد ماه

اقامت شرکت کنندگان: شرایط پذیرش و اسکان پیش بینی شده و در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

حمل و نقل: از شهرکرد تا پای قله به صورت رفت و برگشت خواهد بود.

هزینه: برای وبلاگ نویسان 50 و برای مهمانان دعوت شده از سوی وبلاگ نویسان 70 هزار تومان خواهد بود.

لطفا برای شرکت در انتخاب میزبان یازدهمین صعود قلم به وبلاگ صعود قلم (پست شماره 117) مراجعه کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید