موزه ملی برزیل

توسط

موزه ملی برزیل یا ریودوژانیرو یکی از قدیمی ترین و مهم ترین موزه های باستان شناسی در آمریکای جنوبی است.

موزه ملی برزیل، موزه و موسسه تحقیقاتی واقع در پارک عمومی کوئینتا دا بوآ یا Quinta da Boa Vista است. این موزه به دست ژان ششم، پادشاه برزیل تأسیس و در سال ۱۸۱۸ میلادی افتتاح شده بود.

موزه ملی برزیل - Paço de São Cristóvão
موزه ملی برزیل – Paço de São Cristóvão

آثار موزه ملی برزیل

موزه ملی برزیل که وابسته به دانشگاه فدرال ریودوژانیرو است دارای چندین بخش مختلف، از جمله مردم شناسی، باستان شناسی و دیرینه شناسی است و از لحاظ اهمیت با موزه بریتانیا مقایسه می شود این در حالی است که موزه بریتانیا محل نگهداری هشت میلیون اثر تاریخی است و موزه ملی برزیل میزبان ۲۰ میلیون اثر بوده است.

از مهم ترین آثار نگهداری شده در موزه ملی برزیل می توان به آثار تاریخی مربوط به مصر، روم و یونان باستان، اولین فسیل های یافت شده در برزیل شامل فسیل یک دایناسور، اسکلت انسانی با قدمت ۱۲ هزار سال و یک شهاب سنگ قدیمی اشاره کرد.

در این موزه مجموعه هایی همچون حیوانات، حشرات، مواد معدنی، مجموعه بومی وسایل آشپزی، مصریان مومیایی و آثار باستانی آمریکای جنوبی، شهاب سنگ ها، فسیل ها و بسیاری از یافته های دیگر در معرض عموم گذاشته شده است.

یک مجموعه باستانی از مصر، یک مجموعه هنری باستانی متعلق به تمدن های یونان و روم، مجموعه هایی مهم از یافته های دیرین شناسی به ویژه یک اسکلت دایناسور کشف شده در منطقه «میناس گرائیس» و نیز قدیمی ترین فسیل انسان کشف شده در برزیل به نام «لوزیا» از جمله اشیایی بودند که در موزه ملی برزیل نگهداری می شدند.

موزه ملی برزیل - Paço de São Cristóvão
موقعیت جغرافیایی موزه ملی برزیل

معرفی موزه ملی برزیل

موزه ملی برزیل (به پرتغالی: Museu Nacional) قدیمی ترین مؤسسه علمی برزیل و یکی از بزرگ ترین موزه های تاریخ طبیعی و انسان شناسی در قاره آمریکاست. این موزه در پارک کوئینتا دا بوآ ویستا واقع در ریو دو ژانیرو قرار دارد و در کاخ سنت کریستوفر ساخته شده است.

این کاخ، پیش از آن که در ۱۸۹۲ به عنوان موزه مورد استفاده قرار گیرد، بین سال های ۱۸۰۸ تا ۱۸۲۱ میلادی محل اقامت خاندان سلطنتی پرتغال، بین سال های ۱۸۲۲ تا ۱۸۸۹ میلادی محل اقامت خاندان امپراتوری برزیل و بین سال های ۱۸۸۹ تا ۱۸۹۱ میلادی میزبان مجلس مؤسسان جمهوری خواه بوده است. ساختمان موزه از ۱۹۳۸ در فهرست آثار ملی برزیل ثبت شده است.

این موزه به دست جان ششم پرتغال در ۶ ژوئن ۱۸۱۸ و تحت عنوان «موزه سلطنتی» بنیان نهاده شد و ساختمان آن در پارک کمپو دو سانتانا، جایی که آثاری از مجموعه «خانه تاریخ طبیعی» که مردم آن را «خانه پرندگان» می خوانند و در ۱۷۸۴ به دست نایب السلطنه برزیل ایجاد شده، مجموعه کانی شناسی و جانورشناسی نمایش داده می شد، قرار داشت.

بنیاد موزه با هدف توسعه اقتصاد اجتماعی کشور و با مورد توجه قرار دادن آموزش، فرهنگ و دانش نهاده شد. این مؤسسه در سده نوزدهم میلادی در گونه خود مهم ترین موزه آمریکای جنوبی شناخته می شد و در سال ۱۹۴۶ میلادی به دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو منتقل شد.

موزه ملی برزیل دارای مجموعه عظیمی با بیش از ۲۰ میلیون قطعه بوده است که شامل برخی از مهم ترین اشیاء مربوط به علوم طبیعی و انسان شناسی در برزیل بود از جمله اشیاء زیادی از مناطق مختلف کره زمین و ساخته شده به دست چندین فرهنگ و تمدن باستانی. این اقلام در مدت بیش از دو قرن از طرق مختلف از جمله سفرهای اکتشافی، حفاری، خرید، اهدا و مبادله کنار هم جمع شده اند.

موزه ملی برزیل دارای هفت بخش اصلی زمین شناسی، دیرینه شناسی، گیاه شناسی، جانورشناسی، انسان شناسی زیستی، باستان شناسی و نژادشناسی بود.

این مجموعه پایه اصلی پژوهش های دپارتمان آکادمیک موزه بوده که مسئول انجام فعالیت هایی در تمام مناطق برزیل و چندین منطقه در جهان از جمله قاره جنوبگان بوده است. موزه همچنین یکی از بزرگ ترین کتابخانه های علمی برزیل با ۴۷۰٬۰۰۰ عنوان کتاب و ۲۴۰۰ اثر کمیاب را در خود جای داده بود.

آتش سوزی در موزه ملی برزیل - Paço de São Cristóvão
آتش سوزی در موزه ملی برزیل – Paço de São Cristóvão

آتش سوزی ۲۰۱۸

ساختمان موزه در ۲ سپتامبر ۲۰۱۸ و در اثر آتش سوزی، متحمل آسیب های سنگینی شد. با این که برخی از آثار موزه نجات داده شدند، این باور وجود دارد که بخش اعظم ۲۰ میلیون قطعه موجود در موزه از بین رفته اند و تنها بخشی از آثار که در ساختمان دیگری نگهداری می شدند، آسیب ندیده اند.

اولین آتش نشان هایی که به مقابله با حریق پرداختند با کمبود آب مواجه شدند. رئیس آتش نشانی ریو اظهار داشت دو ایستگاه آتش نشانی نزدیک موزه کمبود آب داشتند و مجبور شدند برای خاموش کردن آتش از آب دریاچه نزدیک ساختمان استفاده کنند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از آرت نیوز پیپر، مسؤولان «موزه ملی برزیل» پس از گذشت چهار سال از آتش سوزی که این مؤسسه تاریخی را ویران و بخش اعظمی از مجموعه آثار آن را نابود کرد، از نتیجه نخستین مرحله بازسازی این موزه رونمایی کردند.

دایناسور کشف شده در کرمان

در روز ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ و دو روز بعد از آتش سوزی در موزه، خبرگزاری ایسنا اعلام کرد احتمالا دایناسوری که در سال ۱۳۸۱ در کرمان کشف شده بود نیز در این آتش سوزی از بین رفته است.

علی هژبری، دانشجوی مقطع دکترای باستان شناسی دانشگاه تهران، نیز در این باره گفته: این دایناسور با اجازه رئیس وقت پژوهشکده علوم زمین به صورت امانت در اختیار موزه ملی برزیل قرار گرفته است.

اما محمدرضا کارگر مدیر اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده این سازمان از چنین انتقالی اطلاع نداشته است.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید