متن‌باز در آخرین روزهای سال میلادی

توسط

همیشه وقتی به ماه دسامبر می‌رسیم، همه به ‌دنبال ده Topها هستند و معمولا از خبرهای دیگر غافل می‌شوند.
ما قصد داریم تا قبل از آمدن برترین‌های سال، به خبرهایی که گوشه‌ و کنار جهان گسترده متن‌ باز منتشر شده است بپردازیم؛ از برتری لینوکس در ابر رایانه‌ها و انتشار کدهای Galaxy Tab گرفته تا برترین‌های مسابقه بهترین CMS متن‌باز، خبرهایی است که شاید آخرین اخبار مهم متن‌ باز در سال 2010 باشند.

محبوب‌ترین سیستم‌عامل ابررایانه‌
بنا به گزارشی که سایت ComputerWorld در ماه نوامبر 2010 منتشر کرده است، اکثریت ابررایانه‌های جهان به سیستم‌عامل متن‌باز لینوکس مجهز هستند. با بررسی در بین 500 ابررایانه برتر جهان، آماری منتشر شده است که طبق آن 469 ابررایانه یا 8/93 درصد از کل آن‌ها به سیستم‌عامل لینوکس مجهز هستند. همچنین آمار استفاده از لینوکس در ابررایانه‌ها در پایان سال 2010 نسبت به سال‌های اخیر افزایش چشمگیری را داشته است. در نوامبر سال 2007 تنها 8/91 درصد از ابررایانه‌های جهان به لینوکس مجهز بودند.
در مقام دوم این فهرست، یونیکس متن‌باز قرار دارد که 6/4 درصد از این بازار را در کنترل خود گرفته است. سهم یونیکس در سال 2007 معادل 6 درصد بوده که اکنون کاهش پیدا کرده است اما چیزی که در این آمار خودنمایی می‌کند، برتری سیستم‌عامل‌های متن‌باز نسبت به رقبای خود مانند ویندوز در حوزه ابررایانه‌هاست.

انتشار کدهای متن‌باز تبلت Galaxy
مدت کوتاهی از عرضه تبلت آندروییدی سامسونگ که Galaxy Tab نام دارد نگذشته که سامسونگ در اقدامی غیرمنتظره، سورس‌ کدهای آن‌ را منتشر کرده است. این تبلت متن‌باز که عمر زیادی ندارد، توانسته در همین مدت کوتاه، محبوبیت فراوانی را به ‌دست آورد. همچنین با بهره بردن از سیستم‌عامل متن‌باز آندرویید که یکی از محبوب‌ترین سیستم‌ عامل‌های جهان فناوری است، رقیبی جدی برای iPad، رایانه لوحی اپل به‌ حساب می‌آید.
شرکت سامسونگ نیز چند کد برنامه‌نویسی اجرایی این دستگاه را به ‌صورت رایگان منتشر کرده است. البته عده‌ای ایراد گرفته‌اند که هنوز بخش‌هایی از آندرویید 2.2 که روی Galaxy Tab نصب است منبع‌باز نیست که ایراد بزرگی برای این سیستم‌ عامل متن‌باز به ‌حساب می‌آید اما شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی سامسونگ، بخش‌های باز آن ‌را به‌ صورت رایگان مشاهده کنید.

بهترین‌ CMSهای متن‌باز
هر سال در آخرین روزهای سال، مسابقه‌ای در سایت “PacktPub” با هدف تشویق پروژه‌های متن‌باز و همچنین معرفی این سیستم‌ها برگزار می‌شود و بهترین CMS های “سیستم‌های مدیریت محتوا” متن‌باز سال را به جهان معرفی می‌کنند.
برندگان جوایز انتخاب بهترین سیستم‌ مدیریت محتوای متن‌باز در سال 2010 در چند بخش، بدین شرح است:

بخش CMS های متن‌باز: در این بخش از مسابقه، سیستم‌هایی که با توجه به قوانین متن‌باز منتشر شده‌ بودند، شرکت کردند که سیستم مدیریت محتوای “CMS Made Simple” به‌ عنوان برنده اصلی این بخش معرفی شد. طبق نتایج “Silverstripe” و “MODx” برنده‌های دوم و سوم بودند.

مشهورترین CMS های متن‌باز: در این بخش، مشهورترین‌ و برترین سیستم‌های متن‌باز شرکت کردند و در رقابتی نزدیک “WordPress” برنده اصلی سال 2010 شد. طبق گزارش‌ها، “Drupal” و “Joomla” در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

نوید بخش‌ترین پروژه‌های متن‌باز: در این بخش، سیستم‌هایی شرکت کردند که تا به امروز تنها 2 سال از فعالیتشان می‌گذشت. طبق نتایج، “Pimcore” عنوان نویدبخش‌ترین CMS 2010 را از آن خود کرد و “TomatoCMS” و “BuddyPress” مقام‌های دوم و سوم این بخش بودند.

بخش نرم‌افزارهای متن‌باز در حوزه تجارت الکترونیک: در این بخش نرم‌افزارهایی شرکت کردند که فروش آن‌ها در بازار اینترنتی امکان‌پذیر بوده است.
نرم‌افزار “PrestaShop” عنوان برترین نرم‌افزار متن‌باز در زمینه تجارت الکترونیک 2010 را از آن خود کرد و “OpenCart” و “TomatoCart” مقام دوم و سوم را به‌ دست آوردند.

بخش نرم‌افزار متن‌باز گرافیکی: در این بخش نرم‌افزارهایی با هم رقابت کردند که کاربردهای گرافیکی داشتند. در این بخش، “Blender” در سکوی اول ایستاد و نرم‌افزارهای “Gimp” و “Inkscape” مقام‌های بعدی را کسب کردند.

بخش کتاب‌خانه‌های جاوا اسکریپت متن‌باز: در این بخش “JQuery” با اقتدار تمام، عنوان برترین کتاب‌خانه جاوا اسکریپت متن‌باز در سال 2010 را کسب کرد و برنامه‌های “Mootools” و “Raphael” در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

1 نظر
  1. مژگان بانو 13 سال قبل
    پاسخ

    سلام
    من برای شما یک سال زیبا آرزو می کنم.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید