رکورد جدید پاسداوا شرپا در هیمالیانوردی

توسط

پاسداوا شرپا قله کی۲ را صعود کرد تا سریع ترین فردی باشد که به ۵ کوه بلند جهان صعود کرده است.

۵ کوه، اورست (۸۸۴۸ متر)، کی۲ (۸۶۱۱ متر)، کانچن چونگا (۸۵۸۶ متر)، لوتسه (۸۵۱۶ متر) و ماکالو (۸۴۶۳ متر) مرتفع ترین قله های کره زمین از نظر ارتفاع هستند.

در مجموع ۶۹ روز (۱۴ می تا ۲۱ جولای ۲۰۲۲) طول کشید تا «پاسداوا شرپا» به این رکورد مهم دست یابد.

پاسداوا شرپا همچنین قله های آناپورنا یک (۸۰۹۱ متر)، دائولاگیری (۸۱۶۷ متر) و نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) را نیز صعود کرده است.

شِرپا گروهی از افراد بومی نپال هستند. این افراد از 500 سال پیش ساکن کوه‌ها هستند. در آیین آن ها کوه اورست مقدس است. بنابراین تلاشی برای فتح این قله نمی کردند. لغت شرپا به معنی «مردمان شرق» است. این کلمه از دو واژه شار به معنی شرق و پا به معنی مردم درست شده است.

شرپا، امروزه در اصطلاح کوهنوردی به افرادی گفته می‌شود که در ازای مبلغی در حمل بار کوهنوردان مشارکت می کنند. بعضی شرپاها به دلیل تجربیات فراوانی که در صعود به قلل بلند منطقه داشته اند، مشاوران خوبی برای کوهنوردان حرفه‌ای بوده و هستند.

شرپاها با حمل بار کوهنوردان تا بلندترین ارتفاعات هیمالیا، دستمزدی می گیرند که با آن چرخ خانواده خود را می چرخانند. شرپاها در مدت 500 سال به تدریج از تبت در شرق نپال به این سرزمین مهاجرت کرده اند. به همین علت به آن ها شرپا یا مردم شرقی می گویند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید