هفت قله، در هفت قاره جهان

توسط

به هفت قله که بلندترین قله های هفت قاره روی کره زمین هستند، اصطلاحا هفت قله، (Seven Summits) یا «قلل هفتگانه» گفته می شود.

در خصوص این چالش نخستین بار در دهه 1980 از سوی ریچارد باس لیست هفت قله ارائه شد و مسنر نیز بعد از او با کمی تغییر لیست دوم از این قله ها را تهیه کرده است. در حال حاضر لیست مسنر بیشتر مورد توجه کوهنوردان است.

اگرچه صعود به بلندترین قلل قاره های جهان جزو برترین فعالیت های کوهنوردی به شمار نمی آید، اما فعالیتی است که توانسته طی سال های اخیر ماجراجویان و گردشگران زیادی را که عمدتا در عرصه کوهنوردی فنی جایی ندارند به سوی خود جلب کند. در حالی که تا کنون 34 نفر توانسته اند بر فراز چهارده قله بالای هشت هزار متر دنیا بایستند اما آمار فاتحان هفت قله بیش از 100 نفر می رسد که نامدارانی چون مسنر و پارک یانگ کره ایی هشتمین فاتح هشت هزارمتری و نخستین فاتح گراند اسلم (صعود به 14 قله هشت هزارمتری و پیمایش قطب شمال و جنوب را گراند اسلم کوهنوردی می گویند) هم به چشم می خورد.

معرفی هفت قله

اورست (آسیا): قله اورست (Everest) با ارتفاع 8848 متر واقع در کشورهای نپال و چین نه تنها مرتغع ترین قله آسیا بلکه مرتفع ترین قله جهان است.

آکونکاگوا (آمریکای جنوبی): آکونکاگوا (Aconcagua) با ارتفاع 6962 متر در مرز شیلی در کشور آرژانتین نه تنها مرتفع ترین قله ی آند و آمریکای جنوبی، بلکه بلندترین نقطه در خارج قاره آسیا به شمار می آید.

دنالی (آمریکای شمالی): دنالی (Denali) یا مک کینلی (McKinley) با ارتفاع 6194 متر در قلب آلاسکا مرتفع ترین قله آمریکای شمالی است.

کلیمانجارو (آفریقا): کلیمانجارو (kilimhnjaro) با ارتفاع 5895 متر بلندترین قله آفریقا است. این قله در یکی از زیباترین مکان های روی کره زمین در نزدیکی مرز کنیا و داخل خاک تانزانیا قرار دارد.

البروس (اروپا): قله البروس (ELBRUS) با ارتفاع 5642 متر در روسیه در خاک اروپا قرار دارد و بلندترین قله اروپا به شمار می آید.

هرم کارستنز (اقیانوسیه): قله ی هرم کارستنز یا (carstensz pyramid) پونچاک جایا ( Puncak Jaya) با ارتفاع 4884 متر اگر چه از نظر تقسیمات سیاسی داخل خاک کشور اندونزی قرار دارد اما از نظر زمین شناسی جزء فلات قاره استرالیا است و همین باعث شده تا مسنر برخلاف لیست “باس” این قله را به عنوان بلندترین قله ی اقیانوسیه معرفی کند. باس در لیست خود قله “کوزیوسکو” (Kosciuszko) با ارتفاع 2228 متر را بلندترین قله ی قاره استرالیا می داند.

وینسون (قطب جنوب): کوه وینسون (Vinson) با ارتفاع 4897 متر با 21 کیلومتر طول و 13 کیلومتر عرض در انتهای زمین و در قطب جنوب است.

منبع: ویکی پدیا

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید