نکات و تکنیک های عکاسی از کوه ها

توسط

چرا عکاسی از کوه ها ساده نیست و چگونه یک عکاس آماتور با یک دوربین دیجیتال که حداقل امکانات را دارد می تواند بر این مشکل غلبه کند؟

هر کسی که به طبیعت علاقه مند است مطمئنا کوهنوردی را تجربه کرده است و زیبایی های کوه او را تحت تاثیر قرار داده است. کوه ها شکوه و عظمت خاص خود را دارند. اغلب مردم فکر می کنند عکاسی از کوه ها کار نسبتا ساده ای است اما عکاسی از کوه ها به خاطر اندازه، زیبایی، شکوه و جلالی که دارند آنقدر ها هم ساده نیست و عکس گرفتن از آنها یکی از فنی ترین انواع عکاسی طبیعت است.

اینکه چرا عکاسی از کوه ها ساده نیست و چگونه یک عکاس آماتور با یک دوربین دیجیتال که حداقل امکانات را دارد می تواند بر این مشکل غلبه کند؟ را، در این مقاله بررسی می کنیم. این مقاله درباره حداقل تجهیزات عکاسی و مهارت های لازم برای عکاسی از کوه ها صحبت می کند.

چالش های عکاسی از کوه ها

عکاسی نقاشی با نور است. در آموزش عکاسی، مهم ترین عامل برای به تصویر کشیدن زیبایی ها در یک عکس را داشتن نور کافی و مناسب معرفی می کنند و طبیعتا عکاسی از کوه ها هم از این قائده مستثنی نخواهد بود. در ارتفاعات، نور خورشید به صورت یکنواخت توریع نشده است. مناطقی هست که دارای سایه های تاریک هستند و مناطقی هم درخشندگی بیش از حد دارند. تشعشعات ماوراء بنفش بیشتر وجود دارند که سبب به وجود آمدن آبی کم رنگ در عکس ها می شود. هم چنین آب و هوا ممکن است از آفتابی به ابری تغییر یابد ممکن است با باران یا حتی برف روبرو شوید و همه این ها می تواند در چند دقیقه اتفاق بیافتد که در این شرایط نور محیط تغییرات شدیدی خواهد کرد.

این ها چالش هایی هستند که عکاسی از کوه ها را تبدیل به کاری جالب کرده است و دقیقاً به همین دلیل است که عکاسان آماتور از عکس های خود ناامید می شوند و اعتقاد دارند برای گرفتن عکس های زیبا از کوهستان نیاز به تجهیزات عکاسی پیشرفته و گران قیمت دارند.

البته شکی نیست که با دوربین ها و تجهیزات پیشرفته می توان عکس های فوق العاده ای گرفت، اما با رعایت برخی موارد می توان با بیشتر دوربین های دیجیتال عکس های زیبایی از کوهستان خلق کرد. در ادامه این مقاله، به تعدادی از نکات و ترفندها که در گرفتن عکس های زیبا از کوه موثر هستند اشاره می کنیم.

عکاسی در ساعات رویایی بعد از طلوع و قبل از غروب آفتاب

بهترین نور برای عکاسی نور صبح یا نور بعد از ظهر است زیرا در این زمان نور آفتاب آنقدر شدت ندارد که باعث به وجود آمدن سایه های تاریک در سوژه شود. این قانون بیشتر مواقع صادق است اما در مورد عکاسی از کوه ها اثر آن بیشتر است. در اواسط روز، نور خورشید می تواند واقعا درخشنده باشد که این درخشندگی زیاد، تاثیر منفی در عکس گرفته شده خواهد داشت.

هم چنین، صبح زود یا بعد از ظهر ها هوا صاف تر است. گرمای وسط روز هاله ای ایجاد می کند که سبب می شود آسمان آبی به سمت تیرگی و رنگ خاکستری متمایل شود. مثلا کوه های هیمالیا گرد و غبار زیادی دارند و این گرد و غبار در میانه روز بیشتر می شود.

استفاده از یک فیلتر
می توان از فیلترهای ND (مخفف Neutral Density) و Grand ND (مخفف Graduated Neutral Density) استفاده کرد. این فیلتر ها به عکاس کمک می کنند در موقعیت هایی که با کنتراست بالا روبرو می شود (مانند زمانی که آسمان روشن پشت یک جلو زمینه تاریک قرار می گیرد) عکس های واضح تری بگیرد. به این ترتیب جلو زمینه واضح تری در عکس خواهد داشت در حالی که طیف رنگ آسمان را هم خیلی از دست نخواهد داد. عکاس با استفاده از این فیلتر ها تفاوت عکاسی خود را با قبل درک خواهد کرد.

استفاده از یک فیلتر پلارایزر کمک می کند تا در عکس گرفته شده، ابرها خود را از آسمان متمایز کرده یا به اصطلاح خود را از آسمان بکَنَند. در نتیجه آبی اشباعی از آسمان به نمایش در می آید که تصویر شگفت انگیزی خواهد ساخت. می توان فیلتر پلارایز را چرخاند تا جایی که بهترین نتیجه دلخواه در تصویر گرفته شود.

استفاده از یک سه پایه مناسب

استفاده از سه پایه در عکاسی از کوه ها دو فایده دارد. اول اینکه چون عکاس در ساعات اولیه روز یا قبل از غروب آفتاب عکس می گیرد، دریچه لنز زمان بیشتری باز می ماند و اگر دوربین ثابت نباشد عکس تار خواهد شد. بنابراین استفاده از سه پایه لازم است. دوم اینکه وقتی دوربین در دستان عکاس است و عکاسی از زوایایی امکان پذیر نیست، با استفاده از سه پایه مناسب می توان از همان زوایا عکس گرفت.

منبع: یاد بگیر دات کام

مطلب پیشنهادی: تکنیک های ساده عکاسی در سفر

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید