آیا شما می توانید قله اورست را صعود کنید؟

توسط

آیا یک آزمایش می تواند مشخص کند که شما توانایی صعود اورست را دارید؟ صعود به ارتفاعات بلند به دلایل مختلف می تواند خطرناک باشد، اما مهم ترین دلیل آن چگونگی پاسخ بدن شما به کاهش اکسیژن است. تقریبا یک سوم کسانی که بالاتر از 2500 متر می روند نشانه هایی از بیماری ارتفاع را نشان می دهند. و بین یک تا دو درصد به شرایط خطرناک می رسند.

تا به حال، روشی برای شناختن 30 درصد افرادی که عوارض سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، خستگی، کاهش اشتها و سایر علایم بیماری را نشان می دهند وجود نداشته است، اما امروز گروهی از محققان آزمایشی را معرفی می کنند که مشخص می کند که چه کسانی دچار بیماری ارتفاع حاد می شوند.

در حال حاضر، این آزمایش فقط بعد از 4 ساعت حضور در ارتفاع بالا مانند هشت هزاری ها از قبیل اورست قابل انجام است. آزمایش های آینده می تواند کسانی را که ارتفاع برای آنان خطرناک است، حتی قبل از رسیدن به بیس کمپ اورست مشخص کند.

سرپرست تیم تحقیقاتی دکتر روزا برونو (Rosa Bruno) در یک کنفرانس خبری گفت: نتایج ما نشان می دهد که شناسایی اشخاص مستعد بیماری ارتفاع، به منظور تجویز تمرین ها و داروهای ویژه، امکان پذیر است. او اضافه کرد: بنابراین ما می توانیم تجویز دارو (به دلیل عوارض جانبی) را به کسانی که واقعا به آن نیاز دارند، محدود کنیم و راهکارهایی مانند اجتناب از ارتفاع بلند یا زمان بیشتر به منظور هم هوایی به آن ها بدهیم.

آیا شما می توانید قله اورست را صعود کنید؟

نکته کلیدی ترکیب دو پاسخ فیزیولوژیکی بدن به ارتفاع است: اکسیژن اشباع در خون و عملکرد انقباضی (سیستولیک) بطن راست قلب. با اندازه گیری جداگانه این دو پارامتر نمی توان بیماری ارتفاع را پیش بینی کرد اما با سنجش همزمان هر دو می توان آن را پیش بینی کرد.

دکتر برونو در ادامه می گوید: آزمایش بسیار ساده و سریع است؛ اکسیژن اشباع به سادگی و به وسیله هر کسی می تواند اندازه گرفته شود و یک ماشین التراسوند ارزان قیمت و قابل حمل نیز برای اندازه گیری بطن قلب کافی است. در گام های آینده آزمایش در زمان های اقامت کوتاه تر و یا ایجاد کمبود اکسیژن بافت ها به صورت  آزمایشی (که در آزمایشگاه به وسیله ماسک و تنفس هوایی که اکسیژن آن کاهش یافته است انجام می شود) همان اطلاعات مفید را خواهد داد. اگر نتایج خوبی (با تعداد بیشتر) در آزمایش های بعدی به دست بیاوریم، این آزمایش ساده می تواند در آینده نزدیک استفاده شود.

منبع: دیسکاوری

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید