سفر انفرادی، فرصتی برای این که کاملا خودتان باشید

توسط

مردمانی که هرگز به تنهایی سفر نرفته اند اغلب نخستین سفر انفرادی خود را به عنوان یک تجربه مذهبی توصیف می کنند. تجربه ای نو در محیطی جدید که با هیچ یک از تعصبات، سلیقه ها و پیش داوری های معمول فیلتر نشده است.

سفر انفرادی به شما فرصت می دهد تا ترجیحات سفر و یا همراهان خود و برنامه دیدارهای خود را به میل خود انتخاب کنید. سفر به تنهایی به شما شانس این را می دهد که به طور کامل خودتان باشید.

البته سفر انفرادی خطرهای خود را نیز دارد. مشکلاتی چون نگرانی های مربوط به سلامتی، اوقات دراز تنهایی بدون دوست و هم صحبت و یا احتمال کمبود تجهیزات مسافرتی. اما با اندکی آمادگی قبلی و با اتکا به عقل سلیم شما می توانید ضمن صرفه جویی مالی از شرایط سخت و دشوار نیز آسان تر گذر کنید.

چرا سفر انفرادی؟
سفر به تنهایی و بدون همراه می تواند با نوعی خودخواهی و اعتماد به نفس زیاده از حد همراه باشد. شما می توانید هر گاه دوست داشتید استراحت کنید و هر اندازه که می خواهید بخورید و در صورت نیاز زیاده روی کنید.

سود دیگر سفرهای انفرادی این است که اشتباهات شما و موفقیت های شما تنها مربوط به خود شماست. پس جای نگرانی برای این نیست که بخواهید به کسی توضیح بدهید یا به جای بازدید از یک موزه، به گشت و گذار در کوچه و خیابان های شهر بپردازید و به جای پیروی از برنامه های از پیش تعیین شده دیگران که روز شما را خراب می کند. این بر عهده خودتان است که بخواهید روز خود را بسازید و تجربه تازه و درس های متفاوتی برای خود بیاموزید.

همچنین شما می توانید در تمام مدت سفر، آن گونه باشید که می خواهید و آن گونه عمل کنید که دوست دارید. شاید بخواهید تمام روز را روی یک قایق تفریحی بگذرانید یا در یک کلاس آموزشی نام نویسی کنید و یا در کمال تن آسانی بدون این که نگران گذر وقت باشید، کنار ساحل بنشینید و به امواج بنگرید یا کتاب بخوانید. شاید علاقه ای به دیدار از آبشار مارگون نداشته باشید و تنها بخواهید در یک جاده دراز رانندگی کنید.

ایمنی در سفر
شاید مهم ترین نگرانی در سفرهای انفرادی نگرانی های امنیتی است. در سفری که هیچ همراهی مراقب شما نیست شما در برابر مجرمان و بزهکاران و کلاهبرداران ماهر و نیز در برابر برخی بیماری های احتمالی، آسیب پذیرتر هستید. اما تاکید بر مسئله سلامت و امنیت به معنای آن نیست که مسافران تنها بیش از مسافران گروهی در تورها دچار آسیب می شوند. یکی از بهترین راه ها برای این که سفر انفرادی شما امن تر باشد آن است که به عنوان یک گردشگر به نظر نیایید و توجه افراد را بخود جلب نکنید.

چند توصیه دیگر برای مسافران تنها
– همواره پیش از آغاز سفر از مسافت، مدت زمان و قیمت و هزینه مالی سفر خود از فرودگاه تا هتل محل اقامت یا به مرکز شهر کاملا آگاه باشید.
– رانندگان تاکسی اغلب از مسافران تنها پول بیشتری مطالبه می کنند بنابراین قبل از این که سوار تاکسی شوید از راننده قیمت دقیق کرایه را بپرسید. اگر میان پولی که از شما درخواست شده با – اطلاعات شما تفاوت زیادی بود، تاکسی دیگری بگیرید.
– از پیش بدانید که آیا هتل و اقامتگاه شما در مقصد مورد نظرتان تا دیروقت باز است یا خیر. در غیر این صورت مجبور به گذراندن تمام شب در خودروی خود یا در شرایطی بدتر خواهید شد.
– در سفر انفرادی همواره بکوشید که خودتان بهترین مشاور و راهنمای خود باشید. پس اگر احساس خوبی به اوضاع و احوال یا انجام کاری ندارید، از انجام آن کار منصرف شوید.
– همیشه مدارک شناسایی خود را در مکان های مختلف همراه داشته باشید.
– همواره در مکان های عمومی باشید و به ویژه در ساعت های شب، از مکان های خلوت و پرت دوری کنید.
– همواره هدفمند باشید و با اعتماد به نفس گام بردارید.
– هیچگاه در ظاهر و سر و وضع و لباس خود را شبیه به یک گردشگر نشان ندهید. مثلا از پوشیدن یک تی شرت دیزنی لند و قدم زدن در خیابان با یک کتاب راهنمای گردشگری خودداری کنید.
– همچنین با بستن انواع تزیینات طلا و پوشیدن لباس های گران و پر زرق و برق توجه اطرافیان را بخود جلب نکنید.
– کمتر دروغ بگویید و از جعل داستان های بی اساس درباره شخصیت و یا شرح احوال خود خودداری کنید. شما نمی توانید تاریخ زندگی و یا شخصیت فردی دیگری برای خود اختراع کنید. در عوض با دروغ کمتر زندگی خود را راحت تر کنید. اما وقتی که از کسی نشانی و مسیر را می پرسید، اجازه ندهید که بدانند شما تنها هستید. شما می توانید بپرسید: می توانید مرا به سمت موزه هدایت کنید؟ با یکی از دوستانم آنجا قرار دارم.
– نقشه و مسیر راهنمای سفر خود را پیوسته و در هر مرحله از سفر کنترل کنید. در جدول برنامه های حمل و نقل قطار یا هواپیما نیز پیش از ترک هتل یا باز گرداندن خودروی کرایه ای تان یا ترک مراکز و ادارات گردشگری دقت کنید.
– در صورتی که علامت ها روی نقشه سفر مسافر تنها زیاد شود، نشانه آشکاری از بروز انواع مشکلات ناخواسته است.
– یک کپی از برنامه سفر خود نزد یک دوست یا اعضای خانواده تان بگذارید و پیوسته با تلفن و یا ایمیل با آن ها در تماس باشید و آن ها را از وضعیت خود آگاه کنید.
– برای شهروندان آمریکایی که دست به سفرهای بین المللی می زنند، راهکار بسیار خوبی برای تامین امنیت و سلامت هست و آن ثبت نام رایگان در برنامه یا فهرست هوشمند مسافران است که می تواند به وزارت امور خارجه امکان دهد در صورت بروز موارد اضطراری به شما کمک کنند. حال اگر شما یک گردشگر غیر آمریکایی هستید هم می توانید تحقیق کنید شاید در کشور شما هم برنامه مشابهی برای تامین امنیت و کمک به شما در مواقع اضطراری سفر وجود داشته باشد.

نکات ایمنی در هتل
یکی از دلایل و انگیزه های سفر انفرادی دیدار با مردم جدید با فرهنگ و رفتارهای متفاوت است. اما همین امر خود سبب آسیب پذیری بیشتر شما می شود. این کار خوبی است که به سفر بروید و تجربه های خود را با دوستان جدیدتان به اشتراک بگذارید اما شما نباید از آن ها بخواهید که مثلا پولی برای شما نگاه دارند و مراقب اموال و وسایل شما باشند. این روزها کلاهبرداران ماهر و تیزهوشی هستند که گاه همچون همراهی جذاب برای شما جلوه می کنند. شما در این موارد طبیعتا ترجیح می دهید که با ذهنی باز و بدون پیش داوری با آن ها رفتار کنید اما مراقب باشید که در عین حال به قدر کافی فاصله خود را با آن ها حفظ کنید تا حدی که از ایمنی و سلامت خود مطمئن باشید.

سفر انفرادی: تجربه تنهایی و دوست داشتنی
اگر شما فردی انعطاف پذیر و آماده برای واکنش سریع در لحظه هستید، سفر انفرادی برای شما آسان است. شما می توانید با رزرو آخرین لحظه در هزینه سفر خود صرفه جویی کنید. در اغلب اوقات تورگردان هایی که مشتاق فروش خدمات خود در آخرین لحظه هستند احتمالا مایل به تخفیف و کاهش هزینه خواهند شد. اما این قبیل خدمات برای همه نیست در این صورت شما می توانید در یک هاستل ارزان قیمت اقامت کنید که به جای هزینه یک اتاق تنها هزینه یک تختخواب را بپردازید. اقامتگاه ها یا هاستل های بین المللی اغلب شرایط بهداشتی و امن و قابل اعتماد تری را برای مسافران تامین می کنند. علاوه بر این به همه مسافران از هر سنی خدمات اقامتی ارزان ارائه می کنند.در این صورت شما که روحیه انعطاف پذیر و مستقل دارید، تجربه ای از تنهایی خواهید داشت که دوست داشتنی هم هست.

منبع: دنیای سفر

در همین رابطه بخوانید:

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید