صعود قلم یا فرود قلم؟

توسط

دهمین انتخابات صعود قلم در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد و کویر همت آباد به عنوان برنده اعلام شد. اما نکته بارزی که در این نظرسنجی به چشم می خورد افت شدید تعداد رای دهندگان نسبت به سنوات گذشته بود.

زمانی که در سال 92 سبلان در رقابتی نزدیک و تنگاتنگ برنامه گهر را از میدان به در کرده و به عنوان میزبان صعود نهم معرفی شد زمزمه های متفاوتی در مخالفت با آن شنیده شد شاید به خاطر سختی کار و شاید هم میزبانی آذربایجان برای اولین بار و همچنین بعد از اجرای برنامه هم انتقادهای شدیدی از میزبان برنامه و نحوه اجرای آن به عمل آمد حتی ارتفاع زدگی فرزند آقای صدقی را هم توطئه عمدی ذکر کردند. پس از گذشت چندین ماه کار به فحاشی و درگیری لفظی در سایت ها و فیس بوک کشیده شد و شاهد سخنان شرم آور از سوی منتقدین بودیم.

هر چند که اختلاف سلیقه در همه رشته های ورزشی وجود دارد ولی انتظاری که همگان از کوهنوردی دارند بر خلاف رویدادهای فوق الذکر است. در کوهنوردی رقابتی برای فتح قله وجود ندارد و قوی ترین کوهنورد همپای ضعیف ترین کوهنورد پای در راه قله می گذارد. در چنین شرایطی انتقادهای به جا و بی جا و ایجاد جو خصمانه هم از سوی میزبان و هم از سوی منتقدین حاصلی جز آنچه اکنون شاهد آن هستیم نخواهد داشت. کویر همت آباد در صعود دهم تنها با بیست رای به عنوان میزبان معرفی می شود.

عامل دوم در افول رای گیری را می توان فضاهای مجازی جدیدی معرفی کرد که با گسترش فنآوری ارتباطات روز به روز عرصه را برای کوهنویسی تنگ تر می کنند. فیسبوک، لاین، اینستاگرام، وایبر و نهایتا تلگرام ابزار جدیدی هستند که باعث می شوند کوهنویسان دیگر علاقه ای به وبلاگ نویسی نداشته و خیلی راحت تر و سریع تر و مطمئن تر بتوانند تصاویر و گزارشات خود را به سراسر جهان مخابره کنند به طوری که در یکی دو سال گذشته  اکثر کوهنوردان عطای وبلاگ نویسی را به لقایش بخشیده و اصلا سری به سایر وبلاگ هایشان نمی زنند.

به هر حال مسئولین و هیات اجرائی صعود قلم باید فکر اساسی به حال صعود قلم و وضعیت فعلی کرده و با قبول واقعیت راهکارهای مناسبی برای فرار از این بن بست پیدا کنند و اجازه ندهند که صعود قلم تبدیل به فرود قلم شود.

در پایان برای سرکار خانم شکوفه فر میزبان صعود دهم که قرار است در کویر همت آباد شهرستان قائن برگزار شود، آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که صعود قلم دهم (اولین همایش کویرنوردی قلم) به دور از مسائل حاشیه ای و با همدلی کوهنویسان با موفقیت برگزار و اجرا شود.

برداشت: از وبلاگ سهند توپراقی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید