اردوی تیم هیمالیانوردی خراسان در اخلمد

توسط

اردوی آماده سازی تیم هیمالیانوردی (کلنی) استان خراسان رضوی در روزهای 14 و 15 دی ماه در منطقه اخلمد برگزار شد. اخلمد (اخلومد) نام روستایی قدیمی و زیباست که در شهرستان چناران واقع شده است.

همانطور که قبلا اطلاع رسانی شده بود ساعت 2 از فلکه پارک به سمت اخلمد راه افتادیم. غروب به پناهگاه کوهنورد رسیدیم و بلافاصله در مکان مد نظر مستقر شدیم. پس از نیم ساعت کلاس هواشناسی شروع شد. آشنایی با انواع ابر و اصطلاحات هواشناسی مهم ترین بخش های بحث بود که توسط آقای امیر حمداد مطرح شدند. پس از آن درباره پوشاک کوهنوردی بحث خوبی را داشتیم که آقای جواد اکبری در این باره اطلاعات خوبی را در اختیار همنوردان قرار دادند.

طبق برنامه قرار شد که شب را در پناهگاه کوهنورد باشیم. بعد از خوردن شام با صلاحدید سرپرستی تیم همه اعضای تیم بیرون پناهگاه و روی برف زیراندازها را پهن کردیم تا شب را توی کیسه خواب یا کیسه بیواک به سر کنیم. تجربه خوب و جالبی بود هر چند که اولین بار نبود که چنین موردی را توی اردوها داشتیم. در خواب خیلی شیرینی فرو رفته بودیم که نیمه های شب (ساعت 3) بیدارمون کردند که بریم داخل بخوابیم.

صبح روز بعد پس از خوردن صبحانه کرامپون ها را بستیم و با تمامی تجهیزات برای شروع برنامه آماده شدیم. بعد از نرمش و حرکات ورزشی کلاس تئوری و آموزشی با حضور آقای کاووسی برگزار شد و پس از آن هم صعود و فرود از دیواره و تکنیک های رهاسازی در هنگام سقوط از یک دیواره یخی و هم چنین طرز کار با قرقره و بالاکشی کوله توسط آن آموزش داده شد.

اهداف این اردو بیشتر آموزشی و تئوری بود. آشنایی با انواع صعودهای هیمالیانوردی، مبحث هوا و هواشناسی و شناخت ابرها، مروری بر گره های پرکاربرد و طناب در صعودهای کوهنوردی، کاربرد قرقره و چند تکنیک در رابطه با آن و … از مهم ترین بخش های این کلاس آموزشی بود. اردو مثل همیشه به سرپرستی آقای علی کدخدایی مسئول کمیته هیمالیانوردی استان خراسان رضوی برگزار شد.

در این اردو که با شرکت 20 نفر برگزار شد، آقایان تیموری، خوشانی، حمداد، عباسیان، شریفی، زمانیان، رودکی و دکتر حسین ذوقی و تعداد 7 نفر از بانوان کوهنورد، خانمها: مالکی، کریمی، ایوبی، باغبان، حسن زاده، شوشتری و وفادارنیا شرکت داشتند. خانم مهربان و یک نفر آقا هم از باشگاه اوج مشهد به عنوان مهمان در برنامه حضور داشتند.

معرفی دره و روستای اخلمد
اخلمد نام یک روستای قدیمی است در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران و در شهرستان چناران واقع شده است. این روستا در فاصله 60 کیلومتری مشهد و بین شهرهای چناران و قوچان قرار دارد. ارتفاع روستای اخلمد از سطح دریا 1440 متر است. این منطقه مقصد گردشگری افراد زیادی در طول سال است چون جذابیت های فراوانی برای گردشگری و طبیعتگردی دارد.

اخلمد دارای دره ای زیباست که دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود 200-300 متر می‌باشد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگ نوردی در ایران می‌باشد به همین خاطر به بهشت سنگنوردان ایران مشهور است. از دیواره‌های معروف آن می‌توان به دیواره سفید، الله اکبر، عقاب و … نام برد. دره اخلمد دارای چندین آبشار می‌باشد که 4 تای آنها دائمی و چندین آبشار دیگر فصلی هستند. آبشار اصلی اخلمد حدود 40 متر ارتفاع دارد.

12 نظر
 1. فلاحتی 11 سال قبل
  پاسخ

  چه روستای زیبایی!
  همیشه موفق باشین.

 2. فهیمه 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام میثم عزیز… تشکر از اطلاع رسانی. اراک زادگاه من است ولی متاسفانه هنوز سعادت حضور در کوه های آن را پیدا نکردم. سپاس دوباره

 3. مینا 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام، کاش ارتفاع کوه رو هم گفته بودی و اینکه چند روزه می ری؟ ممنون از اطلاعاتت و سلامت و برقرار باشی.

 4. فیروزی 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام، اقا دمتون گرم
  خوش به حالتون، خوش بگذره

 5. زهرا لطفی 11 سال قبل
  پاسخ

  اگر عکس خانمها را هم می انداختید بهتر بود

 6. كريمی 11 سال قبل
  پاسخ

  موفق و سربلند باشید.

 7. باران 11 سال قبل
  پاسخ

  چه رشته ورزشی پر هزینه و پر کاری داری. عکس خانوما رو چرا نمیزاری؟

 8. جواد رويانی 11 سال قبل
  پاسخ

  با سلام
  و تشكر از عكس هاي زيبايي كه ارسال می كنيد
  اميدوارم در آينده نزديک سعادت زيارت دوباره توفيق شود

 9. پسر عنکبوتی 11 سال قبل
  پاسخ

  ممنون از اطلاع رسانی و مطالب جالبتون

 10. عاطفه 11 سال قبل
  پاسخ

  عکسات عالیییییییییییییه

 11. آزاده پارسا 11 سال قبل
  پاسخ

  سلام. مطالبتون خوب بود! عکسارو که دیدم خدایی سخت بوده تا الان فک می کردم بازیگری یکی از سخت ترین شغلاس. البته هنر وتی! با این توضیحات و عکسا میبینم نه بابا

 12. wallmaster 11 سال قبل
  پاسخ

  موفق و سربلند باشيد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید