طلسم ورود گردشگران به مناطق چهارگانه شکسته می شود؟

توسط

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری اعلام کرد: از سازمان حفاظت محیط زیست انتظار می رود دستورالعمل «سرمایه گذاری و مشارکت در اجرای برنامه های اکوتوریسم در مناطق چهارگانه» را که چند ماهی است در دفتر حقوقی این سازمان معطل مانده تعیین تکلیف کند.

محمدعلی فیاضی با اشاره به علاقه مندی برخی گردشگران برای سفر به مناطق چهارگانه که زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست است، اظهار کرد: از حدود یک سال پیش کارگروهی زیر نظر معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد که ماحصل آن تدوین دستورالعمل سرمایه گذاری و مشارکت در اجرای برنامه طبیعت مناطق چهارگانه بود.

وی اضافه کرد: این دستورالعمل شامل بخش هایی چون تعیین ضوابط سرمایه گذاری، اجرای تور و همچنین فعالیت سازمان های ذی ربط در مناطق چهارگانه است. حدود دو ماه پیش این دستورالعمل به دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست رسید، اکنون انتظار می رود این سازمان نظر خود را سریع تر اعلام کند تا دستورالعمل توسط رییس این سازمان ابلاغ شود.

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی سپس با اشاره به محدودیت هایی که در حال حاضر برای اجرای تور در برخی مناطق چهارگانه وجود دارد، افزود: تورهای طبیعت گردی با هماهنگی و نامه نگاری و در شرایط محدودی در مناطق چهارگانه برگزار می شود. اگر این دستورالعمل ابلاغ شود می توان به همه ظرفیت های زیست محیطی توجه نشان داد و دفاتر مجاز و راهنمایان آموزش دیده و مورد تأیید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز با سهولت بیشتری تورهای طبیعتگردی را در این مناطق اجرا کنند و از نقاط تعیین شده برای گشت های تحت نظارت بهره برداری شود.

سازمان حفاظت محیط زیست، مناطق زیست محیطی ایران را برای محافظت به چهار دسته پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش زیستگاه های نمونه جانوران وحشی و منطقه حفاظت شده اراضی ویژه زیست محیطی تقسیم کرده است. مناطق شکار ممنوع نیز بخشی از این مناطق به حساب می آید.

منبع: ایسنا

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید