چشمه های دماوند؛ فرصتی برای فراغت از شهر

توسط

هوای ماه ابتدایی پاییز چنان لطیف است که گردشگران را در روزهای تعطیل ترغیب به سفر رفتن می کند. طبیعت هزار رنگ اطراف تهران جاذبه های گردشگری زیادی دارد که می تواند یک روز زیبا و خاطره انگیز برای تهرانی های همیشه فراری از دود و شلوغی ایجاد کند. وقتی در نزدیکی تهران بلند ترین قله کشور وجود دارد چه فرصتی از این بهتر؟

منطقه دماوند با جاذبه های طبیعی فراوانش این فرصت را به شهروندان داده است که با صرف اندک هزینه و وقت بتوانند از بودن در دامن طبیعت لذت ببرند. قله دماوند و طبیعت اطراف آن یکی از مقاصد اصلی گردشگری برای تمام فصول سال است. منطقه دماوند در دامنه های زیبای بلندترین قله ایران قرار دارد و همین کوه سر به فلک کشیده باعث شده است که این منطقه، یکی از مناطق خوش آب و هوا و جذاب برای گردشگران باشد. در مسیر رسیدن به قله دماوند زیبایی های بسیاری به چشم می خورد. از جمله موهبت های طبیعی باید از چشمه هایی گفت که از دل کوهستان می جوشند و آب زلال و گوارایی را به ما می بخشند.

در مسیر جاده تهران به دماوند شما می توانید چشمه ساران فراوانی بیابید. همین چشمه ها دلیلی هستند بر آن که باغ ها و کشتزار ها و ییلاق های خنک با چشم اندازهای بدیع در این منطقه پدید بیاید. در کنار آن چشمه های متعدد آب گرم و آب معدنی در نواحی ییلاقی باعث شده که بسیاری برای گذران اوقات فراغت خود این منطقه را انتخاب کنند. در این جا به شما چند چشمه زیبا را پیشنهاد می کنیم که اوقات فراغت خود را در کنار آنها بگذرانید. مسیر های دسترسی به این چشمه ها نیز بسیار آسان و ارزان قیمت است و برای شهروندانی که فرصت اندکی دارند، گزینه های مناسبی محسوب می شوند.

چشمه اعلا

منطقه گردشگری چشمه اعلا یکی از گزینه های مطلوب است. این چشمه که در فاصله حدود 45 کیلومتری شرق تهران و در چهارکیلومتری شهر دماوند واقع شده است، دارای آب و هوایی خنک است که همین مساله باعث شده در فصل تابستان هزاران گردشگر خصوصا از شهر تهران به آنجا مراجعه کنند. در کنار این چشمه روستایی با همین نام وجود دارد که آب و هوای کوهستانی و سردسیری دارد. در این روستا محصولات کشاورزی ای از جمله قیسی، گیلاس، زردآلو، سیب، گردو، آلبالو و عسل تولید می شود که هر کدام می تواند سوغات خوبی برای شما باشد. اما این روز ها که همه ما در هوای گرم تهران و دیگر شهر های بزرگ دنبال یک بطری آب معدنی خنک هستیم، بهتر است بدانیم که در سال 1352 شرکت پریه فرانسه پس از بررسی چشمه های معدنی در ایران، چشمه اعلا را با توجه به خصوصیات مناسب آب آن تایید و برای اولین بار در ایران اقدام به احداث کارخانه تولید و بسته بندی آب معدنی کرده است. در خود محل چشمه و اطراف آن درختان بلند و سرسبزی وجود دارد که موجب تبدیل مجموعه به فضای خوشایندی شده است.

چشمه سیاه سنگ

یکی دیگر از چشمه های این منطقه، چشمه سیاه سنگ است. این چشمه از دل کوهستان می جوشد و به سمت دره کنارش جاری می شود، سیاه سنگ در طول مسیر موجب رشد گیاهان و گل ها و درختان فراوانی شده است. همچنین این چشمه در مسیر کوهستانی خود چند آبشار بزرگ و کوچک را به وجود آورده است که در طول سال خصوصا تابستان محل تفرج بسیاری از گردشگران است.

چشمه تیزآب

اگر به سمت شمال شهر دماوند بروید در فاصله دوکیلومتری روستای دشتمزار چشمه ای است که آب آن دارای املاح معدنی فراوان است و از آن می توان برای مداوای امراض پوستی مختلف بهره برد. آب این چشمه آن چنان تیز و تند و گس است که نام آن را چشمه تیزآب نهاده اند.

چشمه آبعلی هراز

قطعا شما نام دوغ آبعلی را شنیده اید. خوب است بدانید که چشمه آبعلی در شمال روستای آبعلی و در 60 کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. البته سال هاست که آب این چشمه از طریق لوله به کارخانه منتقل می شود، در بطری ریخته و به شهر فرستاده می شود. بسیاری از علمای علم طب بر این اعتقادند که این آب معدنی خواص درمانی همچون تسکین درد در دستگاه گوارش، کبد، لوزالمعده و روده را دارد. از طرف دیگر برای تنظیم کلسترول و اسیداوریک از آن استفاده می شود. وجود CO2 در آب این چشمه موجب تنظیم دستگاه گوارش و هضم سریع غذا می شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید