بهترین جاده ها برای جاده گردی

توسط

با من همراه باشید تا بهترین و جذاب ترین جاده های ایران برای «جاده گردی» را به شما معرفی کنم.

جاده گردی مهم ترین بخش از یک مسافرت با خودروی شخصی را تشکیل می دهد. حتی اگر با اتوبوس یا به همراه تور راهی یک مسافرت داخلی یا خارجی شده باشید باید خودتان را برای ساعت ها جاده گردی آماده کنید.

گذشته از اینکه جوانان امروزی تا چه اندازه از جاده گردی لذت می برند، برخی از جاده ها می توانند افراد مسن تر و کسانی که علاقه چندانی به جاده گردی را ندارند هم شگفت زده کنند.

هرچند اغلب جاده های ایران بدون هیچ گونه چشم اندازی از طبیعت زیبا طراحی شده اند اما برخی دیگر نمایی از بهشت را دارند یا به علت پیچ های بسیار زیاد و خطرناک می توانند تجربه یک جاده گردی و گردشگری هیجان انگیز را به شما هدیه دهند.

برخی دیگر از جاده ها هم چندین ویژگی جذاب را در کنار یکدیگر داشته و به همین علت شهرت بیشتری در میان جاده های ایران دارند. با من همراه باشید تا «جذاب ترین جاده های ایران برای جاده گردی» را به شما معرفی کنم.

جاده عباس آباد به کلاردشت

اگر اهل تفریح و مسافرت باشید غیر ممکن است که نام جاده رویایی عباس آباد به سمت کلاردشت را نشنیده باشید. این جاده به طول ۳۰ کیلومتر از میان جنگل های هیرکانی در غرب مازندران می گذرد و دسترسی به آن از طریق جاده چالوس و مرزن آباد و در سمت دیگر از شهر عباس آباد امکان پذیر است.

جاده عباس آباد با پیچ و خم های بسیار زیادی که ناشی از کوهستانی بودن منطقه است ارتفاع گرفته و سپس به دنبال پایین آمدن از نقاط کوهستانی ارتفاع خود را از دست می دهد.

جاده اردبیل به آستارا

آستارا یکی از سرسبزترین نقاط ایران است و استان اردبیل هم به علت قرارگرفتن در مجاورت بخش های شمالی، یکی از بهترین نقاط کشور در شمال غرب است. گردنه حیران نام منطقه معروفی است که در میان این جاده بهشتی قرار گرفته و به یکی از زیباترین نقاط ایران زمین مبدل شده است.

فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای بازدید از این جاده زیبا به طول ۸۰ کیلومتر است. در فصل بهار می توانید نمایی واقعی از بهشت برین را در این مناطق ببینید اما در فصل پاییز، رومانتیک ترین نقطه ایران را در این مسیر مشاهده خواهید کرد.

جاده اسالم به خلخال

یک جاده رویایی دیگر که از استان گیلان شروع شده و بخش های سرسبزی از استان اردبیل منتهی می شود. در بخش های آغازین می توانید شاهد انبوه درختان جنگلی باشید به نحوه که حتی نور آفتاب هم از لا به لای شاخ و برگ درختان قابل رویت است، اما در بخش های دیگر می توانید دشت های باز و سرسبزی را مشاهده کنید که یک زندگی ییلاقی و پر از موهبت را به نمایش می گذارند.

جاده اسالم به سمت خلخال به طول ۷۰ کیلومتر از روستاهای زیبای شمال، کلبه های چوبی، دریاچه، آبشار و مراتع شمال کشور عبور می کند.

جاده شاهرود به گرگان

این جاده با طولی به میزان ۱۳۰ کیلومتر یکی از محبوب ترین جاده های ایران در بخش های شمال شرق است. در این مسیر شما از جنگل های توسکستان و منطقه حفاظت شده جهان نما عبور خواهید کرد.

جنگل توسکستان در فصل پاییز به یکی از رویایی ترین مناطق ایران مبدل می شود. درختان سبز، زرد، نارنجی و قرمز در هم تنیده و منظره فوق العاده ای را ایجاد می کند که می توان آن را با جاده آستارا به سمت اردبیل مقایسه کرد.

در این مسیر هم می توانید مناطق ییلاقی و زندگی روستایی در قلب مناطق سرسبز را مشاهده کنید. روستای معروف زیارت هم در این جاده قرار دارد.

جاده چالوس

جاده چالوس یکی از زیباترین جاده های کشور در مسیر استان البرز به سمت مازندران است که متاسفانه در سالیان اخیر به شدت تحت تاثیر تردد بالا قرار گرفته و بسیاری از زیبایی های آن در پس پرده خستگی مسافران پنهان شده است.

این جاده همچنین یکی از طولانی ترین جاده های جذاب در کشور است که امکانات رفاهی بسیاری در مسیر آن قرار گرفته و می توان گفت تا حدی از بکر بودن خارج شده است، اما اگر به دل جاده های فرعی بزنید می توانید شاهد جاذبه های بسیار زیادی باشید که شما را شگفت زده می کنند.

جاده تنکابن به دوهزار

تنکابن در استان مازندارن قرار دارد و جنگل های دوهزار هم یکی از جنگل های زیبای شمال کشور است که شگفتی های بی پایانی دارد. این جنگل منطقه ای بکر در استان مازندران است و با یک چشم انداز زیبا از دریای خزر و رودخانه ای که در سراسر مسیر شما را همراهی می کند، می تواند متفاوت ترین جاده ممکن برای جاده گردی باشد. مسیرهای زیادی هم برای جنگل نوردی در جنگل های دو هزار وجود دارد که برای پیاده روی بی نظیر هستند.

جاده سراوان به فومن

این جاده زیبا در استان گیلان قرار دارد. هرچند جاده سراوان همانند جاده های فوق پوشیده از درختان انبوه و متراکم نیست اما آرامش عجیبی در سراسر مسیر نهفته است که قطعا شما را مبهوت خواهد کرد.

در این مسیر می توانید شاهد دشت های سرسبز و گسترده، دریاچه های جنگلی، رودخانه ها، جنگل ها و حتی موزه میراث روستایی استان گیلان باشید.

این جاده ۴۵ کیلومتر طول دارد و مسیر دسترسی به شهر رشت را هم راحت کرده است. بهتر است در فصل بهار راهی این منطقه شوید تا دشت های سرسبز و طراوت بی نظیر آن ها را از دست ندهید.

جاده سیاهکل به دیلمان

تا چشم کار می کند فقط سرسبزی و طراوت است و تنها یک روانشناس خبره می تواند تشریح کند تا چه اندازه رنگ سبز می تواند باعث آرامش روح و ذهن در انسان شود. در اردیبهشت ماه راهی این منطقه شوید تا یک بوم نقاشی از رنگ سبز با طیف های مختلف را ببینید.

فصل تابستان ممکن است با گرمای آزار دهنده هوا مواجه شوید، اما باز هم در ارتفاعات آب و هوای خنک و مطبوعی جریان دارد. اگر به میان جنگل ها بروید می توانید رویش گل های زرد و سرخ در دل دشت های سرسبز را هم مشاهده کنید. همانند بسیاری دیگر از جاده های استان گیلان می توانید شاهد آبشارها، دریاچه ها و جاذبه های بسیار زیادی در دل این جنگل ها باشید.

جاده هجیج به اورامان

اگر به جغرافیا علاقمند باشید حتما نام روستای هجیج در استان کرمانشاه و شهر پاوه را شنیده اید. یک جاده کوهستانی از سمت این روستا به سمت روستای اورامان در استان کردستان می رود و دقیقا در نقطه مرزی واقع شده است.

زیبایی این جاده به قدری زیاد است که گویی یک تابلوی نقاشی است و توسط یک هنرمند خوش سلیقه طراحی شده است. باید یک راننده حرفه ای باشید تا بتوانید به اورامانات تخت بروید.

هر کسی نمی تواند جرات و جسارت رانندگی در شیب های طولانی، جاده های باریک، پیچ در پیچ و شلوغ این منطقه را داشته باشد و در عین رانندگی از زیبایی های اطراف هم بهره ببرد.

جاده شهداد به نهبندان

نمی توان توقع داشت که تمامی جاده های کشور باید یک طبیعت سرسبز و زیبا داشته باشند. جاده های کویری هم می توانند در زمره جذاب ترین جاده های کشور قرار گیرند.

حتی امروزه بسیاری از جوانان به کویر گردی علاقه بیشتری دارند تا گشت و گذار در دل جنگل های انبوه شمال! جاده شهداد به سمت نهبندان که مسیر دسترسی به زاهدان، مشهد و بیرجند را هم فراهم می کند یکی از زیباترین جاده های ایران با وصف کویری بودن است.

جاده طبس به خور بیابانک

این گزینه هم ایده آل جوانان امروزی است. حوالی غروب می توانید شاهد عبور اتومبیل ها در دل یک دریای شفاف باشید. می پرسید چگونه؟ این اتفاق به علت نمکی بوده منطقه است که از طریق بازتاب نور آفتاب چنین صحنه وهم انگیزی را ایجاد می کند.

جاده های جذاب در ایران

اگر تمامی گزینه های فوق را تجربه کرده اید و به دنبال یک تجربه جدیدتر برای جاده گردی هستید مسیرهای ذیل را از دست ندهید:

 • جاده هراز
 • جاده قوچان به درگز
 • جاده روستای فیلبند
 • جاده شهرکرد به ایذه
 • جاده شیراز به کازرون
 • جاده مرزی ارس جلفا
 • جاده سمیرم به یاسوج
 • جاده کلاله به خالد نبی
 • جاده رامسر به جواهرده
 • جاده چابهار به بندر گواتر
 • جاده ساحلی بریس چابهار
 • جاده پارسیان به بندر مقام (بستانو)
 • جاده گرگان به بجنورد که از داخل جنگل گلستان می گذرد

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید