دماوند، خوب بد زشت!

توسط

در حالی که کوه دماوند یکی از گزینه های پیشنهادی برای ثبت جهانی است یک فعال طبیعت گردی از فرسایش مسیر جنوبی دماوند خبر می دهد.

سهند عقدایی وضعیت تورهای طبیعتگردی و کوهنوردی دماوند را نامناسب خواند و در گفتگویی با خبرنگار مهر بیان کرد: فجایع اسف بار زیست محیطی در دامنه جنوبی کوه دماوند بسیار مشهود است. در این منطقه خارج از ظرفیت، کوهنورد وارد می شود و این اتفاقات دو آسیب را در پی دارد یکی اینکه خدمات گردشگری به ایرانی ها و خارجی ها مطلوب نیست و دیگر اینکه وضعیت موجود چهره زشتی از طبیعت کوه بر جای گذاشته است.

وی گفت: در اواخر هفته به خصوص در فصل صعود به کوه و در تابستان حدود 500 تا هزار نفر کوهنورد در حوالی بارگاه سوم حضور پیدا کرده و 50 قاطر روزی سه مرتبه وسایل و بارکوهنوردان را جا به جا می کنند. ما در این ایام شاهد تردد قاطران در دامنه جنوبی دماوند هستیم. آلودگی وسیع، حجم زباله به جای مانده از کوهنوردان به حدی زشت و زیاد است که گردشگران خارجی رغبتی به حضور در این مکان نمی بینند.

عقدایی بیان کرد: حتی قاطرهای موجود نمی توانند زباله ها را از آن سمت جمع آوری کرده و پایین بیاورند به همین دلیل زباله ها تلنبار می شود و فضای بد و زشتی را به وجود می آورد. توالت های جنوبی ساخته شده مصیبت دیگری است هر بار صف طولانی از افراد منتظر رفتن به توالت هستند زمین اطراف چاه ها یخ زده است و فاضلاب را جذب نمی کند. به همین دلیل چاه ها پس می زند و چون آن منطقه شیب دار است فاضلاب توالت ها در فاصله سه متر، از زمین بیرون می زند و چشمه های بد بو در کنار جویبارهای فاضلاب را در بارگاه سوم به وجود می آورد.

این طبیعتگرد گفت: توریست های خارجی معمولا در کوه آرامش نمی بینند چون با ازدحام جمعیت و چنین مناظری رو به رو می شوند. در بارگاه سوم که حدود 500 نفر حضور دارند دیگر هیچ فضای اختصاصی نمی شود پیدا کرد. معمولا در تورهای گردشگری سعی می شود وقتی برای صعود به دماوند می رویم تنها یک شب در بارگاه سوم حضور پیدا کنیم. درصورتی که استاندارد اقامت در کوهنوردی و در ارتفاع 4300 متری سه شب اقامت است تا بدن آمادگی لازم را برای صعود داشته باشد این منطقه گردشگری به حدی تخریب شده که رد فرسایش کوه را می توان از کیلومترها آن طرف تر هم دید.

گفتنی است؛ پیش از این قرار بوده که کوه دماوند به عنوان میراث طبیعی ایران در فهرست یونسکو ثبت جهانی شود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید