تعداد غارهای شناسایی شده در ایران چقدر است؟

توسط

عضو هیات موسس انجمن غار و غارشناسی ایران گفت: تاکنون 2 هزار و 500 غار در ایران شناسایی شده است که کمتر از یک درصد از آن ها غارهای باستانی و تاریخی اند.

جواد نظام دوست در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: غارها شناسنامه و تاریخچه زمین هستند و از آنجا که امکان دریافت المثنی برای غارها وجود ندارد نباید آنها را تخریب کرد و به دلیل وضعیت خاص غارهای باستانی، هیچگونه تخریب، جابجایی و گشایش مسیری پذیرفته نیست.

عضو هیات موسس انجمن غار و غارشناسی ایران عنوان کرد: 13 غار توریستی در ایران وجود دارد که از نظر شکل ظاهری، بیش از 30 الی 40 درصد آنها تغییر فیزیکی پیدا کرده است؛ این مسئله اصلا پذیرفتنی نیست به ویژه برای غارهایی که قرار است به ثبت جهانی برسند.

وی با بیان اینکه آسیب پذیری در غارهای تاریخی بسیار بیشتر است، ادامه داد: در خصوص توریستی کردن یک غار تاریخی و باستانی نباید عجله کرد، بلکه این مسئله نیازمند مطالعه، تحقیق و پژوهش های تخصصی و کارشناسی شده است.

نظام دوست افزود: باید از ابتدای امر و پس از شناسایی غارها، گروه های متخصص شامل باستان شناسان، دیرینه شناسان، زیست شناسان و نقشه برداران را تا انتهای غار برد و نقشه کامل غار را تهیه کرد، سپس زمینه گردشگری آن را طبق اصول با کمترین آسیب به غار آماده کرد.

وی خاطرنشان کرد: از حدود 2 هزار و 500 غار شناسایی شده در ایران، کمتر از یک درصد آن ها غارهای باستانی و تاریخی هستند که به وسعت و اهمیت غار کرفتوی شهرستان دیواندره تنها دو الی سه غار در ایران وجود دارد.

عضو هیات موسس انجمن غار و غارشناسی ایران از غار کرفتو به عنوان یک غار منحصر بفرد نام برد و یادآور شد: باید دست نوشته ها و دیوار نوشته های این غار پاکسازی شود و در محوطه غار از ریختن زباله پرهیز شود.

وی در پایان عنوان کرد: حفظ و حراست از تمامی آثار طبیعی و خدادادی وظیفه ای همگانی است و همه باید تلاش کنند تا غار کرفتو به ثبت جهانی برسد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید