کاربرد آچار ترکمترِ ابزار دقیق در کوهنوردی

توسط

آچار ترکمتر ابزار دقیق تعیین مقدار سفتی پیچ یا مهره ها می باشد. وجود این آچار کمک می کند تا فرد از سفت کردن بی مورد و بیش از حد پیچ یا مهره اجتناب و البته موجب بریدن آنها نشود. البته هستند استادکارهایی که از سر تجربه خودشان چون ترک متر عمل می کنند و حد سفتی مورد نیاز پیچ را تشخیص می دهند تا مبادا با کشش بیش از حد موجب بریدن پیچ ها نگردند.

اما تردید نباید کرد بریدن پیچ تنها به کارهای صنعتی خلاصه نمی شود. در طول زندگی پیچ های بسیاری است که اگر با ترکمتر سفت نشوند و حد سفتی آن ها را در نظر نگیریم شاید همپا با پیچ های صنعتی بریده شوند! نمونه ای از ترکمترهای زندگی را می توان در تابلوهای راهنمایی و رانندگی و حد مجاز سرعت مشاهده نمود.

اما به راستی آچار ترکمتر یک کوهنورد را بر روی چه درجه باید تنظیم کرد تا فرد دچار بریدگی از زندگی نشود؟ حد مجاز صعود چه زمانی است و انسان چگونه باید آنرا دریابد؟ بی شک برخی از قله ها می توانند موجب بریدن پیچ زندگی شوند، آیا در دنیای کوهنوردی و صعودهایمان آچار ترک متر با خود به همراه می بریم؟

منبع: کوه قاف

2 نظر
  1. مریم 9 سال قبل
    پاسخ

    خیلی خوب. من فردا امتحان دارم و دنبال ترک متر بودم که چی هست و کاربردش چیه. از پاراگراف دوم به بعد که متن تون رو خوندم شکه شدم و البته خیلی هم به هیجان اومدم. واقعا خوب بود. تا حالا از این زاویه به ترکمتر نگاه نشده بود. عالی بود…

  2. ترک متر 8 سال قبل
    پاسخ

    ممنونم از سایت خوبی که دارید موفق باشید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید