کاروان پارسی روی ریل ایران

توسط

برای نخستین بار در کشور، نخستین قطار گردشگری 5 ستاره ویژه گردشگران خارجی با نام «قطار کاروان پارسی» به روی ریل خواهد رفت.

در بیشتر سفرهایی که تاکنون انجام داده ایم کمتر پیش آمده که به مسیر توجه داشته باشیم. همواره مبدا و مقصد اهمیت داشتند و گردشگران در طول مسیر تنها به فکر رسیدن به مقصد بوده اند. این در حالی است که مسیر بخشی از سفر است و می توان آنرا تبدیل به بخش مهمی از گردشگری کرد و از آن لذت برد.

شاید به جرات بتوان گفت سفر با قطار یکی از بخش هایی است که می تواند لذت از مسیر را در دل خود بگنجاند. می توان با کشف مسیرهای خاص و شریک کردن گردشگران در تجربه ای منحصر به فرد را در تورهایی که با قطار انجام می شود گنجاند.

این امر نه تنها در حوزه گردشگری داخلی می تواند انقلابی تازه ایجاد کند بلکه در حوزه گردشگران ورودی نیز دریچه های جدیدی در حوزه گردشگری باز خواهد کرد. چراکه از یک سو افزایش درخواست گردشگران خارجی برای سفر به ایران و انتخاب مسیرهای کلاسیک مانند اصفهان، شیراز و یزد سبب شده تا با کمبود ظرفیت اقامتی روبه رو شویم و از دیگر سو حذف این مسیرها از گزینه های انتخابی گردشگرا سبب شده تا بسیاری از تورهای ورودی لغو شوند.

مدتی است سفر با قطار از نوع لوکس و خارجی آن تحت عنوان قطار عقاب طلایی رونق گرفته است. چنانکه این قطار نه تنها وسیله حمل و نقل بلکه محل اقامت و حتا پذیرایی از گردشگران را نیز در بر می گیرد و تا حدودی محدودیت های اقامتی را پشت سر گذاشته است. اما این روند نیز با توجه به اتفاقاتی که در ترکیه رخ داد و ناامن شدن مسیر ترکیه و تغییر مسیر به سوی سایر کشورها، با مشکلاتی در بخش ریلی ایران رو به رو شد و چالش هایی در پیش روی خود دید. اما ظرفیت های گردشگری ایران بیش از آن است که با تغییراتی این چنین شانه خالی کند و به قول معروف پا پس بکشد.

برای نخستین بار در کشور و به کوشش کارشناسان گردشگری داخلی و همکاری راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت رجا نخستین قطار گردشگری 5 ستاره ویژه گردشگران خارجی رو ریل خواهد رفت.

گرچه پیش از این نیز گردشگران خارجی می توانستند جاذبه های گردشگری ایران را با قطار اروپایی عقاب طلایی از مبدا بوداپست ببینند، ولی برنامه ریزی های سفر با این قطار که با عنوان «کاروان پارسی» (The Persian Caravan) معرفی شده است تماما توسط متخصصان گردشگری در داخل کشور انجام شده است و قیمت آن تا 50 درصد از نمونه خارجی آن کمتر است و تمام ارز حاصل از این سفر در داخل کشور خواهد ماند.

قطار کاروان پارسی با نگاه به تجربیات شرکت های ایرانی در زمینه تورهای ورودی و گردشگری راه آهن بگونه ای برنامه ریزی شده تا اولا ضمن برخورداری از مزایای سفر با قطار، از محسنات سفر و اقامت در هتل های شهری بهره مند باشد و ثانیا با برنامه ریزی دقیق از اشغال بی مورد زمان اختصاص نیروی کار که بخش مهمی از هزینه یک قطار را به خود اختصاص می دهد کاسته و از این کاهش هزینه به نفع مشتریان تور بهره برده است. به این ترتیب امکان سفر با قطار لوکس را برای طیف وسیع تری از مخاطبان تورهای داخلی فراهم آورده است.

برای تور ایرانگردی «کاروان پارسی»، قطار 5 ستاره زندگی که در حال حاظر یکی از بهترین قطارهای کشور است، در نظر گرفته شده است. قطار «کاروان پارسی» در تاریخ 12 مهرماه به مدت 12 روز 80 گردشگر را نقاط مختلف ایران خواهد برد و به مسافران خود تور فرهنگی ایران را ارائه می دهد که طی آن شهرهای تهران، کاشان، اصفهان، یزد، میبد، کرمان، بم و شیراز مورد بازدید قرار می گیرند و خاطره ای به یاد ماندنی از کشور ایران و همچنین سرویس های جدید در سیستم حمل و نقل ریلی ایران را برای مسافران خود به یادگار می گذارد.

نکته مهم در برنامه های پیش بینی شده ی این تور، توجه به مجموعه ای از خدمات تورهای مرتبط با راه آهن است که تاکنون در کشور سابقه نداشته است. از نظر مدیران این گروه یکی از پتانسیل های بالقوه کشور ما خط راه آهن سراسری است که از شمال تا به جنوب کشیده شده و از طبیعت و فرهنگ متنوعی گذر می کند. راه آهن نه فقط به جهت حمل و نقل ریلی، بلکه به واسطه مجموعه ای از سیستم، امکانات، تاریخ و جاذبه های ابنیه حائز اهمیت ویژه ای برای گردشگری است. این همان موضوعی است که این گروه را برای جذب گردشگر داخلی و خارجی طراحی کرده اند.

یکی از پتانسیل های بالقوه گردشگری کشور ما خط راه آهن سراسری است که از شمال تا به جنوب کشیده شده و از طبیعت و فرهنگ متنوعی گذر می کند. راه آهن نه فقط به جهت حمل و نقل ریلی، بلکه به واسطه ی مجموعه ای از سیستم، امکانات، تاریخ و جاذبه های ابنیه حائز اهمیت ویژه ای برای گردشگری است و این امر انگیزه اصلی خانه سفر و پارسیاد برای تشکیل این گروه و جذب گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

مسیر راه آهن از شمال تا به جنوب از مناظر بکر و کمتر دیده شده ای عبور می کند که به خودی خود می تواند عامل تحریک کننده ای برای طبیعت گردان یا گردشگری ماجراجو باشد. خود موضوع راه آهن قابل پیگیری به لحاظ نقش قابل توجه صنعتگران و کشورهای خارجی در پروژه ساخت سراسری آن از شمال تا جنوب است که می تواند گردشگران با تاریخ مشترک در ساخت راه آهن را جذب کند.

به همین دلایل همزمان با قطار کاروان پارسی، مجریان این تور بسته های جذاب دیگری را در حوزه راه آهن برای مخاطبان با علائق خاص ارائه کرده اند که از جمله آن ها می توان به تورهای مسیر شمال، لرستان و زاگرس اشاره کرد.

مجریان تور «کاروان پارسی» از آژانس های مسافرتی داخلی و دفاتر خدمات مسافرتی علاقه مند به مشارکت در زمینه بازاریابی یا ایده های نو دعوت کرده اند تا طرح های خود را از طریق وب سایت این رویداد به نشانی www.iranrailtours.com و یا شماره های 77616210 در تهران ارسال کنند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید