اتکای مونته نگرو به گردشگری

توسط

گردشگران اجازه پیدا کرده اند به سراسر اروپا سفر کنند، اما «گردشگری مونته نگرو» بیش از سایر نقاط اروپا آغوش خود را به روی گردشگران باز کرده است؛ چراکه گردشگری بیش از ۲۵ درصد از درآمد این کشور را در بر می گیرد.

«شورای جهانی سفر و گردشگری»، کشورها اروپایی که پیش از شیوع ویروس کرونا و حتی در وضعیت فعلی، از نظر اقتصادی بیش تر به صنعت گردشگری متکی هستند را معرفی کرد.

این مقایسه با بررسی تولیدات ناخالص داخلی هر کشور صورت گرفته است. در سال ۲۰۱۹، در کشور کوچک «مونته نگرو» صنعت گردشگری نزدیک به یک سوم از تولیدات ناخالص داخلی کشور را در بر می گرفت و اکنون ۲۵.۵ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

از زمانی که محدودیت های مسافرتی مربوط به همه گیری ویروس کرونا کاهش پیدا کرد، مقام های کشورهای مختلف تلاش می کنند گردشگران را جذب کنند. در کشورهایی که اقتصاد آن ها به شدت به حضور گردشگران متکی است، جذب گردشگر یک امر ضروری است.

در سال ۲۰۱۹، «کرواسی» نیز در رتبه دوم کشورهای اروپایی با بیش ترین وابستگی اقتصادی به صنعت گردشگری قرار گرفت. در سال ۲۰۱۹، حدود یک چهارم از تولیدات ناخالص داخلی «کرواسی» به گردشگری اختصاص داشت. این آمار در سال ۲۰۲۱ به ۱۶.۱ درصد کاهش یافت.

پیش از همه گیری ویروس کرونا، صنعت گردشگری در بیش از یک پنجم تولیدات ناخالص داخلی یونان، ایسلند و آلبانی سهم داشت. هم اکنون این آمار در هر یک از این کشورها به کمتر از یک ششم رسیده است.

از طرفی، در سال ۲۰۱۹ برخی از کشورها به مقدار بسیار کم از نظر اقتصادی به صنعت گردشگری متکی بودند. این کشورها همچنین از زمان لغو محدودیت های مرزی، در جذب گردشگر ناموفق بوده اند.

در سال ۲۰۱۹، ایرلند ۴.۲ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را از صنعت گردشگری تامین کرد. این آمار برای لهستان ۴.۸ درصد و برای روسیه ۵ درصد بود.

در سال ۲۰۲۱، گردشگری ۳.۷ درصد از تولیدات ناخالص داخلی کشور روسیه را به خود اختصاص داد، اما انتظار می رود این رقم در سال جاری بیش تر کاهش پیدا کند، اما در سایر نقاط قاره اروپا این ارقام امسال افزایش خواهد یافت؛ چراکه بسیاری از کشورها با افزایش شمار بازدیدکنندگان مواجه هستند.

آمارهای مربوط به سال ۲۰۲۱ نشان می دهد این ارقام کاهش پیدا کرده است. گردشگری در ایرلند فقط ۱.۲ درصد از کل اقتصاد کشور را دربر می گیرد و در لهستان نیز کمتر از ۳ درصد.

محبوب ترین کشورهای اروپا هر ساله میلیون ها گردشگر جذب می کنند، این در حالی است که این کشورها کمتر از همسایگان شان به این گردشگران متکی هستند.

فرانسه محبوب ترین کشور اروپا از نظر گردشگری است؛ چراکه پیش از همه گیری ویروس کرونا سالانه ۹۰ میلیون نفر به این کشور سفر می کردند. این در حالی است که «مونته نگرو» کمی بیشتر از ۲.۵ میلیون گردشگر جذب کرده است.

گردشگران برای شهرهای فرهنگی، منظره های زیبا و غذای لذیذ فرانسه به این کشور سفر می کنند، اما پیش از همه گیری کرونا، گردشگری کمتر از یک دهم از تولیدات ناخالص داخلی فرانسه را در بر می گرفت و در سال ۲۰۲۱ این رقم ۶.۵ درصد اعلام شد.

اسپانیا نیز در سال ۲۰۱۹، بیش از ۸۰ میلیون بازدیدکننده جذب کرد، با این حال سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی فقط ۱۴.۵ درصد بود. این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۸.۵ درصد کاهش پیدا کرد.

منبع: یورونیوز فارسی

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید