احتمال بازگشایی مجدد مسیر صعودهای اورست

توسط

تولسی پراساد گوتام رئیس بخش کوهنوردی وزارت توریست نپال، از تصمیم احتمالی در بازگشایی صعودهای بهاره بر روی اورست خبر داد. ایشان با تایید این امر که زلزله به شکل مستقیم تاثیری در کشته شدن کوهنوردان نداشته ابراز داشت: “تیمی از شرپاهای ترمیم کننده مسیر آبشار یخی معروف به “دکترهای آبشار یخی” می توانند ظرف یک هفته اقدام به بازگشایی این مسیر نمایند.

زلزله روز شنبه با شدت 7.8 ریشتر، 18 کشته و 61 مجروح در کمپ اصلی جبهه جنوبی بر جای نهاد. این افراد تماما بر اثر برخورد سنگ و یخ ناشی از بهمن کشته و مجروح شدند. ضمن آنکه در یک تراژدی انسانی بیش از 5000 نفر در نپال جان خود را از دست داده اند.

آقای گوتام با اعلام این موضوع که حدود 60 کوهنورد همچنان در کمپ اصلی مانده‌اند، ابراز داشت: “در صورت بازگشایی مسیر انتظار بازگشت حدود 350 تن به کمپ اصلی می‌رود که با شرپاهای خود به 700 نفر خواهند رسید و این رقم برای فصل بهار عدد مناسبی است”. او همچنین معتقد است بسیاری از طناب های ثابت زیر برف مانده و امکان احیای آن وجود دارد. ضمن آنکه ایشان توانایی تجهیز بیشتر طناب ها و نردبان های مسیر را نیز دارند.

همچنین آنگ شرینگ شرپا رئیس اتحادیه کوهنوردی نپال نیز با تایید تصمیمات اتخاذ شده عنوان داشت شرپاها و دکترهای آبشار یخی بخشی از مسیر را احیاء نموده‌اند.

اخبار کمپ اصلی حاکی از جلسه سرپرستان تیم ها و پیشنهاد حمل افراد به کمپ دوم با بالگرد بوده است! اتفاقی که سال گذشته نیز توسط یک زن چینی رخ داد و بازخوردهای متفاوتی را در سراسر دنیا به همراه داشت! ضمن آنکه این پیشنهاد با بازخورد منفی سرپرست تیم ارتش هندوستان همراه بوده است. ایشان چنین صعودی را غیر اخلاقی و مغایر با اصول کوهنوردی می دانند.

فصل عادی صعود بالغ بر 90 روز بوده و تا اوایل ماه جون و آغاز بارش های موسمی ادامه خواهد یافت.

منبع: channelnewsasia.com ، کوه قاف

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید