اولی اشتک ملقب به ماشین سوئیسی

توسط

اولی اشتک کوهنورد و دیواره نورد توانمند سوئیسی متولد 4 اکتبر 1976 و تاریخ مرگ وی 30 آپریل 2017 است.

مهم ترین شهرت اشتک به دلیل انجام صعودهای مسیرهای فنی و دشوار کوهستان آلپ به صورت سرعتی و سولو است.

اشتک در سال 2015 رکورد صعود سرعتی دیواره شمالی کوه آیگر را با زمان 2 ساعت و 22 دقیقه به خود اختصاص داد. دیواره شمالی آیگر یکی از “شش دیواره شمالی بزرگ آلپ” است که 1800 متر طول دارد و یکی از سخت ترین و فنی ترین دیواره های آلپ است. کوه آیگر با 3970 متر ارتفاع از کوه های فنی و دشوار آلپ در کشور سوئیس به شمار می رود. اشتک بارها در طول عمر ورزشی خود دیواره شمالی آیگر را از مسیرهای مختلف در فصول مختلف صعود کرد.

اشتک در سال 2008 دیواره شمالی Tengkampoche را به روش آلپی با کم ترین بار و بدون طناب ثابت به همراه سیمون آنترناتن صعود کرد و جایزه کلنگ طلایی کوهنوردی را برای این صعود تصاحب کرد.

وی در سال 2009 رکورد سرعت کوه ماترهورن از مسیر اشمید را با 1 ساعت و 56 دقیقه به خود اختصاص داد. این صعود به صورت سولو و انفرادی انجام شد. در همین سال گاشربروم 2 را نیز بصورت سولو صعود کرد و همینطور سپس موفق به صعود ماکالو شد.

در سال 2011 شیشاپانگا را از مسیر جنوبی به صورت سولو فقط در 10 ساعت و 56 دقیقه صعود کرد و درست 18 روز بعد دوباره به صورت سولو این بار چوآیو را صعود کرد.

در سال 2012 اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن کرد. درگیری او و سیمون مورو در این برنامه با چند تن از شرپاهای محلی تبدیل به مرتفع ترین نزاع کوهنوردی دنیا شد و در محافل کوهنوردی سر و صدای زیادی بر پا کرد.

اشتک بدون شک بهترین کوهنورد آلپ و یکی از بهترین کوهنوردان سرعتی و سولو کار تمام دوران است. اوج نبوغ، استعداد، توان و مهارت اشتک در سال 2013 بروز کرد. وی در این سال کوه سرسخت آناپورنا (خطرناک ترین و یکی از دشوارترین کوه های دنیا) را از مسیر بسیار سخت دیواره جنوبی به صورت سولو در 28 ساعت صعود کرد و برای بار دوم جایزه کلنگ طلایی (معتبر ترین جایزه دنیای کوهنوردی) را به خود اختصاص داد.

توان فرا انسانی اولی اشتک باعث شده که لقب ماشین سوئیسی را به خود اختصاص دهد. این توان بالا دلیل اصلی انفرادی انجام دادن بسیاری از برنامه های او است چرا که کمتر کسی توان همنوردی با وی را دارد.

اولی اشتک در سال 2015 پروژه 82 قله آلپ را با موفقیت به پایان رساند. وی در این پروژه یکی از همنوردانش را بر اثر سقوط از دست داد. بعد از این اتفاق انتقاداتی به وی وارد شد. منتقدین خواستار این شدند که اشتک به برنامه های سولو و انفرادی خود ادامه دهد چرا که توان بالای او سبب متحمل شدن فشار زیاد به همنوردانش و در نهایت بروز حادثه می شود.

اولی اشتک بی شک توانی فراتر از انسان داشت و یکه تاز کوه های فنی و سرسخت آلپ بود.

منبع: وب سایت 5610 متر

1 نظر
  1. آزمون آیین نامه 7 سال قبل
    پاسخ

    ممنون از آموزش هایی که قرار می دهید

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید