لیگ جهانی والیبال و قدرت نمایی والیبال ایران برابر ژرمن ها

توسط

لیگ جهانی والیبال یک سری مسابقات بین‌المللی دوره‌ای و سالیانه برای تیم‌های ملی والیبال مردان است. این مسابقات از سال 1990 هر سال با مدیریت فدراسیون بین‌المللی والیبال برگزار می‌شود. بیشترین تعداد قهرمانی در این مسابقات با 9 دوره به برزیل تعلق دارد و مدافع عنوان قهرمانی رقابت‌ها نیز تیم ملی والیبال مردان لهستان با قهرمانی در سال 2012 است.

مرحله مقدماتی این مسابقات در گروه‌های مختلف و به ‌صورت رفت و برگشت و دور نهایی رقابت‌ها به طور متمرکز در یک شهر با شرکت چهار تیم فینالیست برگزار می‌گردد. تیم برزیل و ایتالیا تنها تیم‌های حاضر در تمام ادوار مسابقات لیگ جهانی هستند.

تیم ملی والیبال مردان ایران پس از پیروزی برابر تیم‌های مصر و ژاپن توانست برای اولین بار به لیگ جهانی والیبال راه پیدا کند. تیم ملی ایران در 9 بازی گذشته خود توانسته است 5 بار مقابل صربستان، ایتالیا، کوبا (2 بار) و آلمان به پیروزی برسد و در چهار بازی هم شکست خورده است.

خولیو ولاسکو که همواره بر داشتن 22 بازیکن آماده در تیم ملی در مسابقات لیگ جهانی والیبال تاکید داشته پس از بازگشت از کوبا اسامی 12 بازیکن را به منظور رویارویی با تیم ملی والیبال آلمان اعلام کرد. سعید معروف، مهدی مهدوی، محمد موسوی، عادل غلامی، فرهاد ظریف، امیر غفور، شهرام محمودی، حمزه زرینی، پوریا فیاضی، علیرضا جدیدی، علیرضا مباشری و رحمان داوودی 12 بازیکن تیم ملی ایران در دو بازی روز جمعه و شنبه مقابل آلمان خواهند بود.

تیم‌ ملی والیبال ایران در آخرین رقابت خود در لیگ جهانی والیبال، باید در دو بازی به مصاف آلمان برود. که نخستین دیدار ساعت 21 امروز جمعه 21 تیرماه برگزار شد و با پیروزی 3 بر صفر ایران به پایان رسید. ایران که قبل از بازی امروز مقابل آلمان، با 12 امتیاز در مکان پنجم گروه خود قرار داشت، شانسی هم برای صعود ندارد، اما می‌تواند با دو پیروزی (حتی 3 بر 2) مقابل آلمان بالاتر از این تیم و صربستان در رده سوم گروه قرار بگیرد. آلمان 14 امتیازی در صورت 2 پیروزی 3 امتیازی برابر ایران شانس صعود به مرحله نهایی را داشت که رویایش بر باد رفت.

“والیبالیست‌های ایران با نتیجه 3 بر صفر لوکوموتیو ژرمن‌ها را متوقف کردند”. این تیتری بود که بعد از اتمام بازی اکثر سایت های ورزشی توی صفحه اول خود منتشر کردند.

تیم ملی والیبال ایران با پیراهن‌های یکدست سفید مقابل سرخ‌پوشان آلمان در حالی در هفته پایانی مرحله مقدماتی لیگ جهانی والیبال به میدان رفتند که سفیدپوشان ایران در پایان ست‌های اول، دوم و سوم توانستند با نتایج 25 بر 19؛ 25 بر 18 و 25 بر 20 قدرت خود را به آلمان‌ها و جهانیان ثابت کنند.

آلمانی‌ها با ترکیب فورم، کالیبردا، کولین، اسکاپس، کامپا و استوارد و با هدایت “ویتال هلن” بلژیکی مقابل ایران به میدان آمدند. در مقابل محمد موسوی، سعید معروف، علی مباشری، رحمان داودی، امیر غفور و فرهاد ظریف ترکیب تیم ملی والیبال ایران را در آغاز این دیدار شکل می‌دادند.

از حدود یک ساعت قبل از مسابقه تمام ظرفیت سالن 12 هزار نفری آزادی پر شد. در برخی از سکوها حتی جای سوزن انداختن هم نبود. هواداران تیم ملی والیبال ایران با فریاد‌های بلند خود یکصدا تیم ملی را تشویق می‌کردند. موج حضور هواداران ایرانی به قدری بود که آلمان‌ها حدود 5 دقیقه پس از ورود به سالن با بهت به تماشاگران نگاه می‌کردند و بعد از دقایقی که به تدریج یخ‌شان باز شد گرم کردن را شروع کردند. با وجود اینکه تمام سکوها پر شده بود شمار زیادی از علاقه‌مندان به تماشای مسابقه پشت درب ورودی منتظر مانده بودند تا نیروهای یگان ویژه اجازه ورود به آنها را بدهند.

محمدرضارحیمی معاون اول رییس جمهور و محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان از نزدیک شاهد عملکرد ملی‌ پوشان والیبال بوند. رییس فدراسیون والیبال آلمان به همراه تعدادی از روسای فدراسیون‌های ورزشی ایران در کنار محمدرضا داورزنی نظاره‌گر این دیدار بودند.

ست اول: 25 – 19 ایران
آلمانی‌ها می‌دانستند که اگر کار را شُل بگیرند دیگر در جو سالن آزادی محال است بتوانند به بازی برگردند به همین خاطر خیلی محکم کار را شروع کردند و در چهار پنج امتیاز نخست پایاپای با ایران پیش رفتند. با این حال بازی خوب محمد موسوی و آبشارهای ویرانگر او روند بازی را به سود ایران پیش می‌برد. امیرغفور واقعا سرویس‌های تماشایی و بی نقصی را به زمین حریف می‌فرستاد چنانکه دریافت کننده های اسم و رسم دار آلمان هم نمی توانستند سرویس هایش را مهار کنند. ایران خیلی زود اختلاف امتیازهای خود را به عدد چهار رساند. سد دفاع مستحکم معروف و موسوی غفور شکستنی نبود. در مقابل اما بازی خوب “کالیبردا” تنها بارقه امید آلمانی ها برای ادامه کار به نظر می رسید. ملی پوشان والیبال ایران کاملا بر جریان بازی مسلط بودند. آنها بارها در ست نخست سرویس های تماشایی زدند که قلب زمین آلمان ها را ویران می کرد. ایران تیم برتر این میدان بود و توانست در پایان ست اول این برتری را با نتیجه 25 بر 19 به حریف دیکته کند.

ست دوم: 25 – 18 ایران
تیم ملی والیبال ایران ست دوم مسابقه را هم مقتدارنه آغاز کرد. شاگردان خولیو ولاسکو خیلی زود چهار امتیاز از حریف پیش افتادند. روند امتیازآوری تیم ملی ایران همچنان خوب بود. دریافت‌های عالی و بازی سازی های دیدنی سعید معروف اختلاف امتیاز را با حریف به عدد شش رساند. این نسل طلایی والیبال ایران کاملا آلمان ‌ها را مقهور توانایی های خود کرده بود. هواداران سر از پا نمی شناختند. همه جا پرچم سه رنگ ایران در اهتزاز بود. رحمان داودی همچنان یکی از موثرترین بازیکنان ایران بود. او خوب دریافت می‌کرد، عالی سرویس می زد و آبشارهای تماشایی داشت. هیچ یک از بازیکنان آلمان حرفی برای گفتن نداشتند. دیگر هیچ کس امیدی به پیروزی آلمان‌ها نداشت. سعید معروف یک‌تنه دفاع روی تور حریف را جا می‌گذاشت و موسوی مقتدرانه از عنوان خود به عنوان بهترین دفاع روی تور لیگ جهانی دفاع می‌کرد. ولاسکو حتی نیازی به تعویض نمی‌دید. جشنی دیگر در راه بود.

ست سوم: 25 – 20 ایران
ژرمن ها در ست سوم چیزی برای از دست دادن نداشتند. آنها با تمام توان آمده بودند تا از باخت 3 بر صفر برابر ایران جلوگیری کنند. اما دیگر چیزی نمی توانست مانع ملی پوشان مقتندر والیبال ایران شود. عادل غلامی در این دیدار یک ستاره بود. سعید معروف بهترین پاسور آسیا یک تنه ساختار دفاعی حریف را بهم می ریخت. ایران مثل دو ست قبل چهار امتیاز پیش افتاده بود و با حاشیه امنیت کار را دنبال می کرد. امیرغفور با هوشمندی بالای خود گاهی با دست دفاع کار می کرد و گاهی هم اسپک های طلایی خود را به قبل زمین آلمان می کوبید. بازیکنان ایران از همه جای زمین توپ را جمع می کردند و اجازه نمی دادند حریف مفت امتیاز بگیرد. تجلی غرور ملی در سالن طنین انداز شد. سید محمد موسوی همچون کوهی استوار مقابل مهاجمان حریف می ایستاد. بلندبالاهای ایران پنجمین پیروزی خود را در لیگ جهانی جشن گرفتند.

در پایان بازی، امیر غفور ملی پوش تیم ملی والیبال ایران، با کسب 15 امتیاز به عنوان امتیازآورترین بازیکن میدان شناخته شد.

2 نظر
 1. مونا 11 سال قبل
  پاسخ

  تبريك مي گم اين پيروزي را

 2. هاجر 11 سال قبل
  پاسخ

  هوووووووووووووووووووووووووووورا
  تبریک تبریک تبریک

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید