نگاهی به داخل هرم های باستانی مایا ها

توسط

مردم تمدن باستانی «مایا» صدها هرم عظیم را در شهرها بنا کردند، اما سوال اینجاست که درون این هرم های باستانی چه چیزهایی پنهان شده اند.

مردم تمدن باستانی «مایا» در فاصله زمانی ۱۰۰۰ پیش از میلاد تا ۱۵۰۰ میلادی صدها هرم را در آمریکای میانه بنا کردند و مجموعه متنوعی از آثار تاریخی را در داخل آن ها قرار دادند.

اما آن ها دقیقا چه چیزهایی را داخل این هرم ها قرار دادند؟

مشخص شده است هرم هایی که توسط «مایا»ها ساخته شده همچون هرم های مصریان باستان قبرها و گنجینه های ارزشمندی را در برگرفته اند. اما به گفته کارشناسان چیز عجیب تری در داخل هرم «مایا»ها وجود دارد: هرم های کوچک تری که در دل هرم های بزرگ تر ساخته شده اند.

برای مثال هرم «ال کاستیلو» را که در ایالت «یوکاتان» کشور مکزیک قرار دارد در نظر بگیرید، در این بنا همچون عروسک های روس ماتریوشکا، یک هرم درون هرمی دیگر و هر دو درون هرم بزرگ تری قرار دارند.

«آندرس تجروآندراده» که استاد دانشگاه است و در زمینه «ال کاستیلو» تحقیق می کند، می گوید: «ساکنان باستانی ایالت «یوکاتان» زمانی که به این مکان که رها شده بود رسیدند بناهای قبلی را نابود نکردند… بلکه یک بنای جدید بر روی بنای قبلی ساخته شد و این روند همین طور ادامه پیدا کرد.»

البته این روش فقط مختص «ال کاستیلو» نیست. به گفته «دنیس اسپینو» یکی از محققان موسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک، ساخت یک هرم بر فراز یک هرم دیگر یک روش رایج در دوران پیشاهیسپانیک (پیش از رسیدن اسپانیایی ها) بوده است.

با این حال این توده هرم ها، رایج ترین مواردی نیستند که باستان شناسان با بررسی هرم های تمدن «مایا» کشف کرده اند. در حالی که برخی از معبدهای «مایا» ها برای انجام آیین های مذهبی مورد استفاده قرار می گرفتند، سایر آن ها به عنوان مقبره حکمرانان و یا اشراف زادگان کاربرد داشتند.

درون این مقبره ها آثار تاریخی از جمله نقاب های یشمی، مُهره های یشمی، تیغه های سنگی و استخوان لقمه ماهی وجود دارد.

نگاهی به داخل هرم های باستانی «مایا»ها

اشیاء ارزشمند «مایا»های باستان با استفاده از یشم ساخته می شدند. یکی از قابل توجه ترین این آثار یک تخت حکمرانی یشم است که به شکل پلنگ ساخته شده و در هرم «ال کاستیلو» کشف شده است.

البته هرم های «مایا» ها آثار تاریخی ارزشمند بسیار زیادی را در برگرفته اند. برای مثال، در یک هرم واقع در جنوب گواتمالا اثری تاریخی که شاید قدیمی ترین تقویم «مایا»ها باشد و به بیش از ۲۲۰۰ سال پیش تعلق دارد، کشف شده است.

همچنین در یکی از هرم های «کوپان» واقع در هندوراس، کتیبه بزرگی که بر روی پلکان آن نوشته شده است و با الفبای مایایی تاریخچه حکمرانان «کوپان» را روایت می کند، وجود دارد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید